Kiedy lakowanie zębów u dzieci
Porady Stomatologiczne

Kiedy lakowanie zębów u dzieci?

Próchnica to choroba XXI wieku dotykająca także najmłodszych. Polowa dzieci do trzeciego roku życia zmaga się z tym problemem, a u pięciolatków już tylko 20% ma zdrowe zęby. Z pomocą przychodzi zabieg lakowania zębów. Jest bardzo skuteczna ochrona przed problemami z próchnicą.

Na czym polega lakowanie?

Lakowanie zębów to zabieg mający za zadanie uszczelnienie występujących w zębach zagłębień płynnym wypełniaczem. Takie działanie powoduje, że powierzchnia zębów staje się gładka, a dziecku o wiele łatwiej jest umyć jamę ustną i pozbyć się resztek jedzenia. To właśnie nieumyte zagłębienia z osadzającym się na nich jedzeniem są głównym powodem psujących się zębów. Kiedy lakowanie zębów u dzieci jest skuteczne? Tylko wtedy, gdy zęby są zdrowe. Nie wolno poddawać temu zabiegowi chorego zęba. Skuteczność ochrony przed próchnicą określana jest na poziomie 90%, co czyni ją bardzo pożyteczną dla zachowania zdrowia jamy ustnej dziecka.

Kiedy przeprowadzić lakowanie zębów u dzieci?

A więc kiedy lakowanie zębów u dzieci powinno się rozpocząć? Dobrym momentem jest czas wyrżnięcia się pierwszego trzonowca. Przypada to na okres między 5 a 8 rokiem życia dziecka. Kiedy zaczynają wyrastać kolejne zęby boczne zabieg powtarzamy. Dlaczego lakuje się zęby u dzieci tuż po wyrośnięciu zęba? Powodem jest 100% pewność, że zęby są zdrowe. Dlatego też u dorosłych rzadziej dochodzi to tego typy zabiegów, ze względu na zły stan uzębienia i postępującą próchnicę.

A co z zębami mlecznymi? Kiedy lakowanie zębów u dzieci jest możliwe? Mleczaki to tak naprawdę tylko chwilowe uzębienie, ale mylne jest podejście, ze nie trzeba o nie tak samo dbać jak o zęby stałe. Zaniedbane zęby mleczne ogarnięte próchnicą, mogą wpływać destrukcyjnie na niewyrżnięte jeszcze zęby stałe. W tym przypadku lakowanie zębów powinno rozpocząć się między 2 a 3 rokiem życia. Warto więc zadbać o zęby dziecka już od okresu niemowlęcego i odbywać wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych, aby mieć możliwość lakowania.

Czy warto lakować zęby u dzieci?

W celu maksymalizacji ochrony zębów dziecka przed próchnicą nie powinniśmy się zastanawiać czy warto to zrobić, a raczej kiedy lakowanie zębów u dzieci rozpocząć? Najlepszą rekomendacją dla tego rodzaju zabiegu jest duża skuteczność w walce z chorobami zębów sięgająca aż 90%. Chroni zęby nie tylko przed próchnicą, ale także przed bardziej poważnymi problemami jamy ustnej. Nie jest to skomplikowany zabieg, który trwa krótko. Zęby nabierają odporności, rozmnaża się na nich o wiele mniej bakterii, a sam zabieg jest bezbolesny. Pierwsze zęby trzonowe szczególnie powinny być szybko zalakowane ze względu na specyficzna budowę szkliwa tych zębów. Jest ona delikatna w tym okresie życia dziecka i bardzo narażona na atak próchnicy. Nieinwazyjność samej procedury pomaga dziecku w oswojeniu się z gabinetem dentystycznym. Zdecydowanie największą zaletą takich zabiegów jest profilaktyka i ochrona zębów na przyszłość. Im szybciej dziecko zacznie walczyć z próchnicą, tym dłużej utrzyma zdrowe zęby. Nadrzędnym celem lakowania bruzd jest izolacja miejsc retencyjnych dla płytki bakteryjnej. Są to trudne i niedostępne miejsca do oczyszczenia przy pomocy zwykłej szczoteczki oraz pasty. Dzięki tym zabiegom profilaktycznym oszczędzamy czas, pieniądze, a także stresu. Lepiej zapobiegać chorobom zębów, niż doświadczać częstych zabiegów stomatologicznych, a nawet chirurgicznych.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Lakowanie pełnego uzębienia to koszt około 3 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że koszt walki z próchnicą bardzo często przekracza znacznie te koszty. Statystycznie im większe miasto, tym cena za taki zabieg jest wyższa. Jeśli skorzystamy z usług lekarza dentysty to również zapłacimy o wiele więcej, niż gdy zdecydujemy się na ofertę jednej z higienistek stomatologicznych. Ciekawostką jest to, iż to właśnie higienistka ma większe doświadczenie w tego rodzaju działalności. Ilość zabiegów wykonywanych codziennie przewyższa okazjonalne praktyki lekarza dentysty. Dentysta głównie zajmuje się leczeniem zębów i w tym przypadku taniej oznacza również lepiej. Kiedy lakowanie zębów u dzieci zostało już zaplanowane, podczas szukania odpowiedniego gabinetu doświadczamy sytuacji, że znaczną ich większość obsługują właśnie higienistki. Jaka jest więc różnica cenowa za taką usługę oferowaną przez higienistkę? W zależności od wielkości miasta jest to zazwyczaj około 20-30% niższy koszt w porównaniu z cenami usług wykonywanych przez dentystę. Czy koszt lakowania zębów u dzieci jest taki sam, jak w przypadku dorosłych? Niestety w tej sytuacji cena jest wyższa o około 40%. Mimo, iż zęby mleczne u takich pacjentów są mniejsze, to wyższy stopień trudności w kontaktach z dziećmi zawyża stawkę. Wynika to głównie z czasu, jaki higienistka lub dentysta musi poświęcić na cała procedurę.

Decydujący o cenie jest również ząb poddany lakowaniu. Przedtrzonowiec jest z reguły do 20% tańszy niż trzonowiec. Jednak w niektórych gabinetach, jeśli zdecydujemy się na zabieg na wielu zębach, tego rozróżnienia po prostu nie ma. Dobrym sposobem na oszczędności jest przeszukanie w internecie cenników lecznic powiązanych z ośrodkami uniwersyteckimi. Niestety nie jest ich zbyt dużo i funkcjonują tylko w dużych miastach.

Zakres cenowy za tego typu usługi zaczyna się od 40 złotych, a kończy nawet na 200 złotych za lakowanie jednego zęba. Trzeba jednak patrzeć podejrzliwie na ceny w zakresie 40-60 zł, nie licząc lecznic, z drugiej jednak strony 200 złotych jest już bardzo drogą opcją. Średni koszt wynosi 80-100 złotych.

Kiedy więc lakowanie zębów u dzieci jest wskazane? Jest to okres między 2 a 3 rokiem życia i musimy pamiętać, aby wcześniej odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej dziecka na wczesnym etapie życia, ponieważ lakowanie zębów odbywa się tylko na zdrowych zębach. Nie ma znaczenia czy zęby są już stałe, czy nadal mleczne. w tym drugim przypadku zabieg może spowodować znacznie mniejsze zagrożenie próchnicą dla zębów stałych. Jest to doskonały pomysł na ochronę uzębienia dzieci, dzięki 90% skuteczności walki z próchnicą.