Recesja dziąseł – Jak leczyć?
Porady Stomatologiczne

Recesja dziąseł – Jak leczyć?

Recesja dziąseł bywa bardzo przykrą dolegliwością, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Na wizytę u stomatologa powinny zdecydować się wszystkie te osoby, które przy jedzeniu odczuwają ból, dokucza im krwawienie, bądź też zaobserwowały u siebie odsłonięcie szyjki i korzeni zęba. Są to objawy, które bardzo często wskazują jednoznacznie na postępującą recesję dziąseł. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ta choroba, jakie są jej przyczyny, a także – w jaki sposób ją leczyć? Osoby które zadają sobie pytanie: recesja dziąseł jak leczyć, powinny uważnie przeczytać ten artykuł.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Na początku warto zastanowić się, czym w ogóle jest recesja dziąseł. Otóż, jest to schorzenie, które polega na odsłonięciu powierzchni korzenia zęba, co sprowokowane jest przez stopniowe odsuwanie się dziąseł. W tym procesie ząb ulega wydłużeniu, a jego szyjka zębowa jest odsłonięta. Recesja dziąseł bardzo często dotyka okolic kłów i to zazwyczaj na podstawie obserwacji tych okolic jamy ustnej można postawić wstępną diagnozę i rozpocząć proces leczenia.

Jeśli chodzi o recesję dziąseł, może być ona spowodowana przez wiele czynników. Zadając sobie pytanie: recesja dziąseł jak leczyć, warto wiedzieć, co leży u podłoża choroby.

Pacjenci, którzy chcą zapobiegać odsłanianiu szyjek zębowych, powinni zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów. Do najczęstszych powodów występowania recesji dziąseł należy przede wszystkim zbyt mocne mycie zębów oraz niewystarczająca higiena jamy ustnej. Nadmierne gromadzenie się kamienia zębowego jest bezpośrednią przyczyną odsłaniania szyjek i korzeni zębów. Na recesję zębów bardzo często narzekają także nałogowi palacze papierosów, a także osoby cierpiące na bruksizm.

Lekarz stomatolog, u którego pojawi się pacjent, na pewno będzie chciał wnikliwie zbadać jamę ustną, a także przeprowadzić wywiad z pacjentem, by móc określić przyczyny występowania schorzenia. Z pewnością będzie zadawał pytania o higienę jamy ustnej, ewentualną nadwrażliwość zębów czy też pojawiający się dyskomfort.

Jak leczyć recesję zębów?

Wiele osób zastanawia się: recesja dziąseł jak leczyć. Na szczęście, dzisiejsza stomatologia oferuje bardzo wiele metod, które pozwalają na osiągnięcie bardzo pozytywnych efektów. Lekarze mogą wybierać spośród mniej i bardziej inwazyjnych technik, których zadaniem jest powstrzymanie dalszego procesu recesji.

To, na jaki sposób leczenia zdecyduje się ostatecznie stomatolog, zależne będzie od przeprowadzonego wywiadu i stopnia zaawansowania choroby.

Stomatolodzy bardzo często decydują się na pokrycie odsłoniętego dziąsła przy pomocy specjalnego materiału kompozytowego. Pozwala to na zmniejszenie dokuczliwej nadwrażliwości, a także zakrycie odsłoniętej części zęba.

Kolejnym sposobem na leczenie recesji jest wygładzenie korzenia zęba i usunięcie nagromadzonego na nim kamienia. Po przeprowadzonej procedurze dentysta zazwyczaj zaleca pacjentowi regularne płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem. Warto podkreślić, że tego typu zabieg należy powtórzyć przynajmniej kilkukrotnie, aby osiągnąć pełne efekty. Jeśli pacjent z powodu nadmiernej nadwrażliwości odczuwa silne dolegliwości bólowe, stomatolog może zdecydować się na zastosowanie miejscowego znieczulenia.

W przypadku zaawansowanej recesji często ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny bądź też przeszczep dziąsła, będący najbardziej inwazyjną z metod leczenia recesji. Stosuje się go jedynie w przypadku bardzo zaawansowanej choroby, która doprowadziła do utraty fragmentu dziąsła. Bardzo inwazyjnym zabiegiem jest również leczenie metodą tunelową, które polega na przeszczepieniu fragmentu dziąsła z innego miejsca w jamie ustnej.

Każdy pacjent, który decyduje się na leczenie recesji musi pamiętać o tym, że miejsce poddane zabiegowi może być tkliwe i bolesne przez krótki czas po zabiegu.

Jak widać te osoby, która zastanawiają się: recesja dziąseł jak leczyć, mają do wyboru wiele możliwości, które mogą przynieść naprawdę pozytywne efekty leczenia.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia?

Pacjent, który chce jak najszybciej powrócić do pełnego zdrowia, powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza stomatologa odnośnie postępowania po zakończonej procedurze. Lekarz zaleci omijanie pozabiegowej rany podczas mycia, a dodatkowo przypisze pacjentowi specjalne płyny do płukania jamy ustnej. W krótkim czasie po zabiegu warto również stosować specjalną dietę, z której wykluczy się gorące i twarde potrawy mogące powodować silne dolegliwości bólowe. Warto wspomnieć również o tym, że w okresie rekonwalescencji pacjent bezwzględnie nie może spożywać alkoholu i palić papierosów.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: recesja dziąseł jak leczyć, jest już znana. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że można temu problemowi zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Składa się na nią regularne usuwanie kamienia nazębnego, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a także wyeliminowanie czynników, które mogą wpływać na pojawienie się recesji dziąseł.