Czym się różni szczoteczka rotacyjna od sonicznej?
Porady Stomatologiczne

Czym się różni szczoteczka rotacyjna od sonicznej?

Dentyści zachęcają do zastępowania szczoteczek manualnych szczoteczkami elektrycznymi. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet szczoteczki elektryczne nie zawsze sprawują się tak samo, bo wyróżnia się ich kilka różnych rodzajów o odmiennych specyfikacjach, wśród których występują szczoteczki rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Dwie pierwsze wymienione wersje są najpopularniejsze. Tylko która jest lepsza? No i czym się różni szczoteczka rotacyjna od sonicznej?

Charakterystyka szczoteczek rotacyjnych

Szczoteczka rotacyjna była jedną z pierwszych wersji szczoteczki elektrycznej. Charakterystyczne są dla niej przede wszystkim ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Główka szczoteczka obraca się wokół własnej osi, niemalże jak wirnik (ruchy rotacyjne), a dodatkowo wykonuje niewielkie ruchy w prawo i w lewo (ruchy oscylacyjne), radząc sobie z rozbijaniem i usuwaniem brudu, a nawet i częściową likwidacją kamienia nazębnego. Dodatkowe ruchy pulsacyjne (dostępnie nie w każdej jej wersji) przesuwają szczoteczkę w przód i w tył, zapewniając jeszcze lepszą efektywność zabiegu. W szczoteczkach rotacyjnych, z uwagi na ich wysoką popularność, stosuje się różne typy głowic, które mogą zawierać włosie miękkie, półtwarde lub twarde, aby dało się je dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Charakterystyka szczoteczek sonicznych

W przypadku szczoteczek sonicznych cała metodyka działania oparta jest na technologii sonicznej. Przy pomocy fal dźwiękowych doprowadza się do wibracji włosków szczoteczki, a drgania te są z kolei przenoszone na powierzchnie zębów, gdzie mają za zadanie rozbić płytkę nazębną i inne zanieczyszczenia, aby potem z łatwością można je było wypłukać i w ten sposób usunąć trwale z jamy ustnej. Czym się różni szczoteczka rotacyjna od sonicznej? Na pewno efektywnością działania, ponieważ ruchy pulsacyjne są nieco skuteczniejsze, zwłaszcza w kontekście zwalczania kamienia nazębnego i działań profilaktycznych. Ponadto pomimo tego pozytywnego działania ruchy wibracyjne okazują się delikatne dla dziąseł, więc nie szkodzą nawet dziąsłom wrażliwym, które lubią krwawić właśnie podczas szczotkowania.

Co wybrać?

Zarówno szczoteczki rotacyjne, jak i szczoteczki soniczne mogą sprawdzić się znakomicie w kontekście dbania o higienę i zdrowie jamy ustnej. Urządzenia oparte na technologii sonicznej są delikatnie nowocześniejsze, ale też trochę droższe. Oczywiście jeśli tylko można sobie na nie pozwolić, warto w nie zainwestować i tym samym zainwestować w swoje zdrowie, ale na spokojnie można też poprzestać na zakupie klasycznej elektrycznej szczoteczki rotacyjnej, która dla większości osób okaże się wystarczającym narzędziem do zadbania o zęby.

Informacje na temat tego, czym się różni szczoteczka rotacyjna od sonicznej, mogą okazać się nieco ważniejsze dla osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, noszących aparaty ortodontyczne oraz mających skłonności do krwawienia dziąseł. W każdym z tych przypadków najprawdopodobniej to szczoteczka soniczna będzie lepszym wyborem. Jest ona bardzo skuteczna, ale jednak delikatniejsza od szczoteczki rotacyjnej.