Czy na rtg zęba potrzebne jest skierowanie?
RTG zębów

Czy na rtg zęba potrzebne jest skierowanie?

Czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które zdają sobie sprawę ze złego stanu swoich zębów i planują doprowadzić je do porządku. Warto się dowiedzieć, dlaczego badanie to jest tak ważne podczas procesu leczenia zębów, a także jak się do niego przygotować? Najważniejszą sprawą jest jednak to, aby dowiedzieć się, czy przed udaniem się do dentysty konieczna będzie wizyta po skierowanie. A może nie ma takiej potrzeby i zdjęcie RTG zęba można wykonać bez skierowania?

Wskazania do RTG zęba

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie, w pierwszej kolejności warto się nieco dowiedzieć o samym badaniu. Do czego ono jest wykorzystywane, a przede wszystkim, jakie są wskazania do jego wykonania?
Badanie RTG zęba polega na skierowaniu na niego wiązki promieni X, które nazywane są również rentgenowskimi. Ich działanie polega na wniknięciu do organizmu i zatrzymywaniu się na różnego rodzaju przeszkodach, takich jak kości, tkanki lub narządy. Dzięki temu udaje się uzyskać dość precyzyjny obraz stanu danych elementów ciała. W zdecydowanej większości promienie rentgenowskie używane są do analizy złamanych kończyn, lecz rewelacyjnie sprawdzają się także w przypadku leczenia zębów.

Do czego jednak takie badanie może być przydatne podczas leczenia zębów? Jak się okazuje, pozwala ono uzyskać specjaliście pełny obraz uzębienia pacjenta, kości jego szczęki, żuchwy, a także stawów skroniowo-żuchwowych, w tym również zatok szczękowych. Informacje te są często niezbędne w przypadku przeprowadzanego leczenia. Kiedy w pierwszej kolejności należy takie badanie wykonać i zadać sobie pytanie, czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie? Badanie to wykonuje się przede wszystkim w sytuacji, gdy pacjent zgłasza ból w nieokreślonym miejscu, lecz także w sytuacji, gdy na zębach występuje zaawansowana próchnica. Co więcej, polecane jest wykonanie RTG, gdy planowana jest ekstrakcja zęba lub leczenie ortodontyczne. Oczywiście jest ono koniecznością, gdy wszczepiany będzie implant, a także pacjent dozna urazów szczęki.

RTG punktowe zębów

Jeśli chce się zrozumieć, czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie, trzeba się dowiedzieć, jaka konkretnie metoda tego badania jest wykonywana zdecydowanie najczęściej. A jest nią oczywiście metoda punktowa. Na czym polega punktowe RTG zęba?
Badanie punktowe polega na skierowaniu promieni w jedno konkretne miejsce, czyli w tym wypadku na pojedynczego zęba. Pozwala to ocenić w bardzo precyzyjny sposób jego stan, bez konieczności wystawiania większej części ciała na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie. Co ciekawe, badanie punktowe wykonywane jest także na zakończenie leczenia, co pozwala ocenić, czy zostało zrobione prawidłowo.

Jak wygląda wykonywanie takiego zdjęcia? Pacjentowi zakładany jest specjalny fartuch, który wykonany jest z ołowianej gumy. Celem w tym wypadku jest zabezpieczenie ciała przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni X. Dodatkowo pacjent podtrzymuje palcem specjalną kliszę wewnątrz jamy ustnej przy zębie, którego obraz chce się uzyskać. Co bardzo ważne, badanie jest zupełnie bezbolesne, a także niezwykle szybkie, ponieważ trwa zaledwie kilka minut.

Dlaczego skierowanie na badanie RTG jest obowiązkowe?

Na koniec należy sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie? Jak się okazuje, pomimo tego, że jest to badanie bardzo szybkie, a także bezbolesne, konieczne do jego przeprowadzenia jest skierowanie. Z jakiego powodu? Pomimo tego, że jest ono względnie proste do przeprowadzenia, a także rewelacyjnie ukazuje stan zęba, szczęki i wszystkich wymaganych do leczenia szczegółów, to jest to również badanie niezwykle szkodliwe dla organizmu.

Co grozi człowiekowi, który wystawiany jest na promienie rentgenowskie? Jak się okazuje, może to być naprawdę groźne dla zdrowia, a nawet dla życia. Niepoprawne lub też nadmierne korzystanie z tego badania może bowiem doprowadzić nawet do powstawania w organizmie nowotworów. Jest to również częsty powód pojawiania się bezpłodności, a w przypadku kobiet w ciąży istnieje poważne ryzyko uszkodzenia płodu. Co prawda samo badanie dzięki zastosowaniu ochronnego fartach i wykorzystywaniu metody punktowej jest w miarę bezpieczne, lecz mimo wszystko ma się cały czas do czynienia ze skrajnie niebezpiecznymi promieni rentgenowskimi. Dlatego też nie powinno się przeprowadzać więcej niż jednego tego rodzaju badania rocznie. W skrajnych przypadkach, gdy zaistnieje taka konieczność, lekarz może zdecydować o jego wykonaniu.

Skoro już wiadomo, że do wykonania RTG zęba niezbędne jest skierowanie, a także, z jakiego powodu jest on konieczne, warto się teraz dowiedzieć, gdzie takie skierowanie można dostać. Czy może je wystawić stomatolog podczas wizyty? Co prawda może ono zostać wystawione przez niego, lecz często z uwagi na inne problemy zdrowotne zalecane jest udanie się do lekarza rodzinnego lub też specjalisty związanego z posiadanym schorzeniem i dopiero u niego po konsultacji lekarskiej uda się uzyskać stosowne skierowanie.