RTG zębów

Pantomogram zębów – charakterystyka badania

Zdjęcie pantomograficzne zębów jest jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań diagnostycznych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala uzyskać szereg istotnych informacji, umożliwiających dalsze, skuteczne leczenie. Dowiedz się, czym jest pantomogram zębów i kiedy należy z niego skorzystać.

Wskazania do badania pantomograficznego

Zdjęcie pantomograficzne zębów wymaga wykorzystania promieni rentgenowskich – dopiero z ich pomocą obraz może zostać wygenerowany. Z racji tego, iż pantomogram stanowi podstawowe zdjęcie, które wykorzystuje się w diagnostyce stomatologicznej, istnieje szereg wskazań do jego zastosowania.

Zdjęcie pantomograficzne jest w stanie ujawnić to, co nie jest widoczne gołym okiem. Na podstawie zdjęcia, nazywanym jako pantomogram, stomatolog jest w stanie dokładnie określić ogniska próchnicy, miejsca i jakość zastosowanych wypełnień zębów, a także zbadać, jak zostało wykonane leczenie kanałowe.

Prócz tego, pantomogram stosuje się w protetyce, usuwaniu zębów zatrzymanych, znajdowaniu złamanych korzeni, a także przy diagnozowaniu i ocenie stopnia rozwoju chorób przyzębia.

Przeciwwskazania do badania

Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają czasowo lub całkowicie danego pacjenta z możliwości wykonania tego rodzaju badania. Badanie pantomografem wykorzystuje promienie RTG, dlatego jego wykonanie jest obarczone znikomym ryzykiem, które mimo wszystko przekłada się na możliwość wykonania badania u niektórych osób.

Pantomogram nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży. Wytwarzane promienie nie pozostają obojętne dla płodu; ich zwiększona dawka może przełożyć się na rozwój płodu. Zaleca się je tylko wtedy, kiedy ewentualne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko; wówczas powinno się wykonać badanie dopiero po rozwinięciu narządów wewnętrznych dziecka.

Ten rodzaj badania wymaga utrzymania głowy w stabilnej, stałej pozycji przez pewien czas, dlatego osoby, które mogą mieć z tym trudność, również nie mogą mieć wykonanego badania pantomogramem.

Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego

Pantomogram wykonuje się także przed podjęciem leczenia ortodontycznego – w ten sposób ortodonta jest w stanie opracować skuteczną drogę leczenia, ocenić, które rozwiązanie ortodontyczne będzie dla pacjenta najlepsze.

Ten rodzaj zdjęcia znajduje zastosowanie także w implantologii – na podstawie pantomogramu lekarz implantolog jest w stanie określić m.in. jakość kości; w przypadku zbyt małej gęstości kości zabieg nie będzie mógł zostać przeprowadzony.