RTG zębów

RTG zębów — wskazania i rodzaje badania

Zdjęcie rentgenowskie zębów, czyli potocznie RTG zębów jest bardzo popularnym i bardzo praktycznym badaniem pozwalającym na wiele ciekawych rezultatów. Pomaga ono w ocenie jakości oraz ilości tkanki kostnej w jamie ustnej, ocenie stanu skroniowo-żuchwowej czy także nawet rzetelnym zbadaniu kości twarzoczaszki. My jednak skupimy się dziś na RTG zębów – wskażemy jak RTG zębów może pomóc w bezbolesnym zbadanie stanu uzębienia, kiedy jest ono zalecane, jakie badania wykonujemy na potrzeby radiowizjografii.

Wskazania do RTG zębów

Kiedy więc zalecamy wykonanie jednego z badań RTG zębów? Otóż dochodzi często do sytuacji, w której bez RTG niemożliwe jest stwierdzenie próchnicy, nieprawidłowości w obrębie powstałych (lub też nie) zawiązków zębowych, obecności ciał obcych, zębów zatrzymanych czy nawet nieprawidłowości w charakterze korzeni zębowych. Oprócz kwestii diagnostycznych RTG zębów jest również kapitalnym rozwiązaniem pozwalającym na przygotowanie stomatologa do leczenia pacjenta. Promienie RTG są niezwykle pomocne w przy przygotowywaniu planu leczenia endodontycznego czy protetycznego. Zalecamy jednak także wykonanie badania rentgenowskiego w przypadku powstania urazu twarzoczaszki.

Rodzaje badań RTG zębów

Spośród badań RTG zębów możemy wyróżnić trzy najważniejsze badania RTG — punktowe, pantomograficzne oraz cefalogram. Pierwsze z nich obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie cztery zęby, przez co oferują najbardziej szczegółowy obraz. Jest ono zalecane zwłaszcza przy diagnozie próchnicy, leczeniu kanałowym czy odkrywaniu stanów zapalnych. Zdjęcie pantomograficzne to coś na kształt zdjęcia pantomograficznego, niezbędnego do wykrywania szeroko rozwiniętej próchnicy, lecz również do innych kwestii. Mowa tutaj o nieprawidłowości korzeni zębów, przyzębia czy nawet takich problemów, jak nadliczbowych zębów. Jeżeli jednak chodzi o RTG, jakim jest cefalogram, to jego zastosowanie jest zasadne w momencie podejmowania leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda RTG zębów?

Sposób wykonywania RTG zależny jest od typu badania — wyróżniamy te wewnątrzustne i zewnatrzustne. Pierwsze z nich są zdjęciami przylegającymi lub zgryzowymi, a klisza jest niewielkich rozmiarów, co sprawia, że samo zdjęcie obejmuje swoim obszarem małą ilośćilość obszaru. W przypadku RTG zębów zewnątrzustnych — dają one większą dokładność (są to zdjęcia warstwowe). Ich zastosowanie jest polecane w momencie uzyskania lepszego rozpoznania i precyzyjnego lokalizowania zmian w uzębieniu.