RTG zębów

Kiedy potrzebujemy RTG zębów?

RTG zębów, nazywane także prześwietleniem zębów, to sposób na zdobycie wielu informacji dotyczących naszych zębów. Promienie rentgenowskie są stosowane przy różnego rodzaju badaniach w stomatologii, ale także nie tylko – dlatego RTG zębów jest wysoce rekomendowane przy różnego rodzaju leczeniach – ortodontycznych, implantologicznych i nie tylko. 

 

RTG zębów to rodzaj badania, które pozwala stomatologowi i pacjentowi na uzyskanie informacji, których nie da się uzyskać przy wykorzystaniu innych sposobów badania. Dowiedz się, czym jest RTG zębów i dlaczego ten rodzaj badania stomatologicznego jest wysoce rekomendowany przed wieloma różnymi zabiegami.

 

Wskazania do rentgenu zębów

 

Rentgen zębów, nazywany także jako RTG zębów, jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat m.in. stanu uzębienia pacjenta. Nie da się trafniej określić, w jakim stanie znajdują się zęby pacjenta, niż ma to miejsce w przypadku wykorzystania promieni rentgenowskich. 

 

Przede wszystkim, warto jest wykonać RTG zębów w przypadku, gdy dojdzie do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, nazywanego także leczeniem endodontycznym. Z pomocą RTG zębów możliwe jest dowiedzenie się, w których konkretnie miejscach znajdują się kanały do oczyszczenia, co stanowi ogromną zaletę, gdyż zwiększa to precyzję endodonty podczas leczenia.

 

Dodatkowo, RTG zębów przeprowadza się przed ekstrakcją zęba, celem określenia, w jaki sposób ekstrakcja powinna zostać przeprowadzona. RTG w takim przypadku jest niezwykle ważne. Dodatkowo, RTG warto jest przeprowadzić, gdy u pacjenta dojdzie do upadku, który potencjalnie mógłby zwiastować pojawienie się pewnego urazu. Jeśli coś się stało, a nie było to widoczne naocznie, to podczas rentgenu zębów wszystko na pewno ukaże się jak na tacy.

 

Rodzaje badań RTG zębów

 

Wykonuje się następujące rentgeny zębów: cefalometryczne, pantomograficzne, punktowe. Obejmują one różny obszar i różnią się szczegółowością. Są to badania, których wykonanie jednorazowo nie stanowi jakiegokolwiek ryzyka, dlatego warto jest się ich nie bać i przeprowadzić je wtedy, gdy jest to konieczne. Ważną informacją jest, że badań tych nie przeprowadza się w krótkich odstępach czasu, gdyż mogłoby wówczas dojść do narażenia zdrowia pacjenta.

 

Jak wygląda RTG zębów?

 

Badanie rentgenowskie zębów jest bardzo wygodne dla pacjenta – najczęściej odbywa się ono w pozycji siedzącej. Lekarz, przeprowadzający badanie, korzysta z nowoczesnego urządzenia, które w dokładny sposób ujawni wszelkie nieprawidłowości związane z jamą ustną.