Stomatologia zachowawcza

Jakie są rodzaje plomb?

Plomba jest czymś, co posiada większość z nas. Powszechność posiadania plomby wiąże się z powszechnością próchnicy – bo większość z nas musiała ją leczyć. Dowiedz się, dlaczego po leczeniu próchnicy nakłada się plomby i które z nich będą dla ciebie najlepsze.

Kiedy stosuje się plomby dentystyczne?

Plomba dentystyczna służy do wypełniania tkanek zęba, utraconych w wyniku działania próchnicy i wykonania czynności niezbędnych do jej wyleczenia. Ząb po leczeniu próchnicy jest szczególnie narażony na działanie szkodliwych czynników, a także podatny na przykład na zmiany temperaturowe. Oznacza to, że spożycie zimnego napoju, bez użycia plomby, mogłoby spowodować ogromny ból.

Zastosowanie plomby redukuje możliwość wystąpienia takiego zjawiska; plomba dodatkowo zapobiega dalszemu powiększaniu się ubytków. Za użyciem plomby stoją również względy kosmetyczne – plomba pozwala utrzymać ząb w naturalnym wyglądzie, bez widocznych ubytków.

Jakie są rodzaje plomb?

Plomby, podobnie jak inne rodzaje wypełnień, wykonuje się z różnych materiałów. Wynika to z potrzeby zróżnicowania cen, a także z potrzeby dopasowania konkretnej plomby do wymagań poszczególnych pacjentów. Coraz częściej spotykane są plomby kompozytowe, na które pacjenci często decydują się ze względu na ich estetykę.

Plomby kompozytowe wizualnie są bardzo zbliżone do naturalnego zęba – mają podobny kolor – przez co są trudne do odróżnienia po założeniu. Stanowi to sporą zaletę względem plomby amalgamatowej, które mają szary kolor o ciemnym odcieniu. Plomby amalgamatowe bez wątpienia pod względem estetycznym odstają od kompozytowych.

Plomba amalgamatowa ma jednak kilka zalet – jest stosunkowo trwała; dodatkowo plomba tego rodzaju charakteryzuje się niską ceną. Mimo sporego minusu plomby amalgamatowej w postaci koloru, wynikającego z użytego materiału (stop metali i rtęci), są to plomby często używane.

Plomba porcelanowa to zdecydowanie rzadziej spotykany typ plomby. Stosuje się ją głównie wtedy, kiedy pacjent boryka się z dużym ubytkiem w zębie. Porcelana, zarówno w przypadku plomby, jak i innych wypełnień, charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem estetyki (bardzo zbliżona do koloru naturalnego zęba), a także zadowalającą trwałością.

Trwałość plomb

Plomby docelowo służą przez kilka, kilkanaście lat. Materiał, z którego jest wykonana plomba, z reguły nie ulega samoistnemu uszkodzeniu. Plomby mogą ulec wypadnięciu na wskutek żucia, gryzienia, nawrotu próchnicy. Każda plomba musi być możliwie szybko zrekonstruowana, aby do zęba nie dostały się szkodliwe bakterie.