Protetyka

Licówki – uśmiech jak nowy

Stomatologia estetyczna rokrocznie rozwija się, dzięki czemu pacjenci mogą korzystać z coraz lepszych, trwalszych i lepiej wyglądających rozwiązań. Licówki w obecnych czasach nadają uśmiechowi nową jakość. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na licówki i na czym polega przyklejenie licówki do zęba.

Licówki to cienkie płatki, którymi można zamaskować defekty estetyczne. Licówki są wykonane z porcelany – trwałego materiału, który jednocześnie oferuje wysoki poziom estetyczny. Licówki bardzo ciężko odróżnić od naturalnego zęba – z tego powodu na licówki rokrocznie decydują się tysiące osób.

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Za użyciem licówek w większości przypadków nie stoją względy zdrowotne. Licówki stosuje się ze względów głównie estetycznych. Ich użycie jest skuteczne w przypadku m.in. przebarwień zębów – dotyczy to przede wszystkim trwałych przebarwień, których usunięcie jest bardzo trudne lub niemożliwe.

Licówki sprawdzają się u osób, które decydują się na poprawę kształtu zębów. Licówki mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby nadać zębom wymarzony kształt. Dotyczy to także zniwelowania diastemy, czyli szpary międzyzębowej.

Istnieją przesłanki zdrowotne, przy których licówki znajdują zastosowanie. Licówki przydają się u osób, które borykają się z problemem stłoczonych zębów. Warto jednak pamiętać, że nie licówki nie stanowią alternatywy dla pełnoprawnego leczenia ortodontycznego.

Licówki stosuje się także w przypadku drobnych pęknięć, starć zębów, potrzeby ukrycia wyróżniających się wypełnień.

Zalety licówek na zęby

Licówki posiadają ogromną zaletę względem koron protetycznych – wymagają dużo mniejszej lub zerowej ingerencji w tkankę zęba. Dzięki temu, po usunięciu licówki pacjent nadal może cieszyć się swoimi naturalnymi zębami.

Licówki są bardzo podobne do naturalnych zębów. Nie ulegają jednak przebarwieniom, ścieraniu, próchnicy. Warto jednak pamiętać, że pacjent borykający się z problemem zgrzytania zębów, mimo wszystko jest narażony na szybkie uszkodzenie licówek.

Zakładanie licówek

Proces zakładania licówek wymaga niewielkiego nakładu czasu. Licówki wymagają zaprojektowania i wykonania, opcjonalnie pacjent może zdecydować się na gotowe licówki. Nim stomatolog przyklei gotowe licówki, zęby muszą być oczyszczone i wyleczone.

Po upewnieniu się, że licówki mogą zostać przyklejone, stomatolog wykonuje kolejne etapy procesu założenia licówek.  Cały proces założenia licówek wymaga łącznie 3-4 wizyt u stomatologa.