Stomatologia zachowawcza

Zapobieganie próchnicy zębów

Dbanie o odpowiednią kondycję zębów wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy codziennie realizować szereg nawyków związanych z oczyszczaniem zębów i jamy ustnej, a także regularnie (co około pół roku) odwiedzać stomatologa, by cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem.

 

Zdrowy uśmiech to domena osób, które cenią sobie własne samopoczucie, dbają o siebie, chcą być zawsze w dobrej kondycji. Mało osób wie, że choroby zębów – w tym próchnica – mogą promieniować na inne elementy naszego życia, prowadzą do bólu innych narządów, części ciała.

 

Jeśli należysz do grupy osób, które dbają o siebie i chcą, by ich uśmiech był w jak najlepszej kondycji, przeczytaj ten artykuł. W ten sposób dowiesz się, jak pielęgnować jamę ustną i co robić na co dzień, by kondycja twojej jamy ustnej stała na najwyższym poziomie.

 

Profilaktyka próchnicy – wizyty u dentysty

 

Pierwszym, jednym z najbardziej istotnych sposobów na zapobieganie powstawania próchnicy, jest regularne odwiedzanie dentysty. Regularne odwiedzanie dentysty pozwoli na wykrycie chorób we wczesnych stadiach rozwoju, co pozwoli na ich relatywnie łatwe usunięcie.

 

Dodatkowo, regularne odwiedzanie dentysty to możliwość wykonywania takich zabiegów higienizacyjnych, jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja czy polishing. Zabiegi te stanowią fundament posiadania zdrowego uśmiechu, gdyż za ich sprawą jesteśmy w stanie usunąć zalegający kamień nazębny – pod powierzchnią dziąseł i na powierzchni zębów. 

 

Warto jest być w regularnym kontakcie ze stomatologiem. Wizyty higienizacyjne, kontrolne nie są drogie – a dla większości osób są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dlatego nie ma przeciwwskazań ku temu, by odbywać je tak często, jak jest to konieczne.

 

Profilaktyka próchnicy – odpowiednia higiena jamy ustnej

 

Odpowiednia codzienna higiena jamy ustnej to podstawa, by móc zawsze cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. W tym celu należy codziennie stosować szczoteczkę do zębów, nić dentystyczną, a także inne przybory higienizacyjne – na przykład irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Z pomocą tych przyrządów jesteś w stanie oczyścić zęby z zalegającej płytki nazębnej, która z czasem może przerodzić się w kamień nazębny, stwarzający poważne ryzyko powstania różnych chorób.

 

Profilaktyka próchnicy zębów – odpowiednia dieta

 

Aby zminimalizować szanse na rozwój próchnicy, powinieneś odpowiednio zadbać o swoją dietę. Przede wszystkim, rekomendujemy ograniczenie cukrów prostych – produktów słodzonych, takich jak napoje gazowane z cukrem, słodycze i nie tylko – gdyż cukry w nich zawarte stanowią pożywkę dla bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy.