Krwawiące dziąsła – co robić?
Odpowiednia profilaktyka i właściwa higienizacja, to elementy, które wpływają na zdrowie jamy ustnej. Warto też zwracać samemu uwagę na objawy, które mogą świadczyć o chorobach przyzębia. Jednym z nich jest krwawienie z dziąseł. Ta dolegliwość często bywa bagatelizowana, ponieważ kojarzy się z mechanicznym urazem np. podczas szczotkowania zębów. Warto jednak sprawdzić co tak naprawdę jest powodem krwawienia i w tym celu udać się do gabinetu stomatologicznego.
Krwawiące dziąsła – co robić w takiej sytuacji?
Krwawienie dziąseł może mieć różne przyczyny. Nie należy bagatelizować tego zjawiska, ponieważ zdarza się, ze świadczy ono o poważnych problemach zdrowotnych. Najczęściej, gdy dziąsła krwawią wystarczy zastosować sprawdzone domowe sposoby. Jednak jeśli to nie pomaga, wtedy trzeba udać się do specjalisty. Dobrym pomysłem są też regularne wizyty u dentysty, ponieważ zdiagnozuje on sytuację oceniając stan zębów i dziąseł. W razie konieczności wdroży plan naprawczy i przepisze odpowiednie leki.
Skąd bierze się krwawienie dziąseł?
Krwawienie dziąseł przeważnie jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz braku wizyt u dentysty. Ząb zaczyna pokrywać płytka nazębna, która gromadząc się ulega mineralizacji. W ten sposób powstaje kamień nazębny umiejscawiający się poniżej linii dziąseł. Wywołuje on wytworzenie się tzw. kieszonek patologicznych. Obszar ten jest doskonałym środowiskiem do żerowania bakterii. Nie tylko wpływają one na rozwój próchnicy, ale również w wyniku wydzielania kwasów przyczyniają się do podrażnienia dziąseł oraz wystąpienia stanu zapalnego. To prowadzi do chorób przyzębia. Brak właściwej higieny może też być przyczyną paradontozy. Jej początkowy etap charakteryzuje się krwawieniem z dziąseł w trakcie szczotkowania. Niekiedy może też wystąpić w czasie spożywania pokarmów. W takiej sytuacji należy skonsultować się ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną, żeby zapobiec rozwojowi choroby.
Krwawienie dziąseł często jest powodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Zdarzają się one w trakcie mycia zębów, jeśli szczoteczka jest niewłaściwie dobrana lub gdy pacjent stosuje nadmierny nacisk na uzębienie i nieodpowiednią technikę. Warto skonsultować się ze stomatologiem, albo higienistką, ponieważ poradzą oni jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Niekiedy krew na dziąsłach pojawia się w wyniku urazów odniesionych w skutek wypadków, a także w skutek niewłaściwie dopasowanej protezy zębowej.
Przyczyny krwawienia dziąseł mogą nie być związane ze zdrowiem jamy ustnej. Krew pojawia się u osób chorych na cukrzycę i anemię. Niekiedy dolegliwość ta jest skutkiem niedoborów witaminowych. Na krwawienie dziąseł uskarżają się pacjenci przyjmujący niektóre leki, a także osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi.
Kto zajmuje się leczeniem krwawiących dziąseł?
Krwawienie z dziąsła może świadczyć o rozwijających się chorobach przyzębia. Ich leczeniem zajmuje się periodontolog. Jest to lekarz stomatolog, który ukończył specjalizację z periodontologii. To dziedzina stomatologii, dawniej określana jako parodontologia, która zajmuje się tkankami miękkimi jamy ustnej. Skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia, a także błony śluzowej.
Najczęściej problemy zgłaszane są do dentysty, który diagnozuje zaburzenie i zaleca wizytę u periodontologa. Ten specjalista przeprowadza wywiad, diagnozuje stan pacjenta i wdraża odpowiedni plan leczenia.
Poprawa higieny jamy ustnej może zapobiec krwawieniu dziąseł
Nawarstwiający się w nadmiarze kamień nazębny pokrywający dużą powierzchnię zęba, a także gromadzący się poniżej linii dziąseł, powoduje stan zapalny. Uniknąć tego można poprzez regularną higienę jamy ustnej. Ważne, żeby takie działania podejmować co najmniej 2 razy dziennie za każdym razem przez co najmniej 3 minuty. Oczywiście najlepsze byłoby mycie zębów po każdym posiłku. Dzięki temu można uniknąć nie tylko krwawienia z dziąseł, ale również zwalczać bakterie wpływające na rozwój próchnicy.
Istotna jest także intensywność i technika operowania szczoteczką. Ruchy powinny być niezbyt energiczne, a siła nacisku na zęby nieduża. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia dziąseł. Zaleca się też używanie szczoteczki, która posiada średniej twardości włosie. Natomiast osoby, które mają bardzo wrażliwe dziąsła powinny stosować takie z miękkim włosiem, co uchroni przed podrażnieniami. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze szczoteczek elektrycznych z opcją sygnalizowania dźwiękowego przy zbyt dużym nacisku na zęby. Niektóre modele soniczne, również posiadają taką możliwość.
Dla zachowania zdrowia jamy ustnej warto używać nici dentystycznych, a także specjalnych irygatorów wodnych. Dzięki temu będzie można dokładnie oczyścić obszar przestrzeni międzyzębowych z resztek po spożytym posiłku. Dla odświeżenia oddechu i skuteczniejszego zwalczania bakterii dobrze jest stosować płyny do płukania jamy ustnej.
Leczenie krwawienia dziąseł w gabinecie stomatologicznym
Krwawienie dziąseł może nie ustąpić pod wpływem zabiegów higienicznych oraz stosowania domowych metod. W takim przypadku najlepiej jest udać się do gabinetu stomatologicznego. Specjalista podczas zabiegu oczyści zęby z kamienia nazębnego, czyli złogów, które w zależności od miejsca zalegania określa się jako naddziąsłowe lub poddziąsłowe. Niekiedy zostają też wygładzone korzenie. Gdy stan zapalny dziąseł jest poważny, wtedy może istnieć konieczność przyjęcia antybiotyku przez pacjenta. W przypadku, gdy krwawienie z dziąseł jest wynikiem paradontozy, to leczeniem zajmuje się periodontolog.
Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
Dobrym domowym sposobem na krwawiące dziąsła jest stosowanie specjalnie do tego przeznaczonej pasty. Wpłynie ona korzystnie na ich strukturę i skutecznie je wzmocni. Przy zapaleniu dziąseł ulgę przynoszą płukanki ziołowe. Proces gojenia podrażnionych miejsc doskonale przyspieszają wywary z mięty, rumianku oraz szałwii. Skutecznie zwalczają bakterie i pozwalają na leczenie stanu zapalnego. Warto również stosować suplementy witamin C oraz K, ponieważ krew z dziąsła może być wynikiem niedoborów tych składników odżywczych.
Regularne higienizacje jamy ustnej
Gdy krew płynąca z dziąseł jest wynikiem nieprawidłowego mycia zębów, wtedy warto udać się na konsultację do higienistki, która wykona zabiegi oczyszczające jamę ustną z kamienia nazębnego. Po takiej higienizacji uzębienie będzie dokładnie odświeżone. Poza tym udzieli również instruktażu prawidłowej techniki posługiwania się szczoteczką i udzieli rad w jakie przybory dobrane indywidualnie należy się zaopatrzyć. Istotne jest to, żeby profilaktycznie i regularnie, co jakiś czas zgłaszać się do gabinetów stomatologicznych na higienizację.