Wymiana zębów mlecznych u dzieci
Porady Stomatologiczne

Wymiana zębów mlecznych u dzieci

U każdego człowieka pierwszymi zębami, które pojawiają się w jamie ustnej, są zęby mleczne. To one są najbardziej podatne na uszkodzenia, a także próchnicę, która pojawia się nie tylko na skutek jedzenia słodkich pokarmów, ale także mleka, co jest najczęściej spotykane u najmłodszych dzieci. Zęby mleczne z czasem zostaną wymienione na zęby stałe, jednak to, kiedy cały proces wymiany się rozpocznie, zależy od wielu czynników i w dużej mierze jest kwestią indywidualną. Warto dowiedzieć się, czy zęby mleczne zostaną wymienione na zęby stałe w odpowiednim czasie, a także, jak kontrolować cały proces, aby odbywał się bez żadnych przeszkód, bowiem wymiana zębów mlecznych na stałe, odbywająca się bez żadnych zakłóceń, daje nam pewność, że estetyka uśmiechu będzie zadowalająca i nie będzie wymagać leczenia ortodontycznego. Wymiana zębów mlecznych u dzieci jest więc kwestią, którą należy bezwzględnie kontrolować.

Wymiana zębów mlecznych na stałe

Wymiana zębów mlecznych u dzieci to proces trwający kilka lat. Rozpoczyna się w wieku 5, a u niektórych dzieci nawet 6 lat i kończy w wieku lat 12. Musimy jednak mieć na uwadze, że to jak szybko zęby mleczne zaczną się chwiać i wypadać, a na ich miejsce pojawią się zęby stałe, to kwestia indywidualna. U jednych dzieci stanie się to szybciej, a u innych proces rozpocznie się później i tym samym na wszystkie zęby stałe będziemy musieli poczekać dłużej. Wymiana zębów mlecznych u dzieci z reguły zachodzi bez żadnych zakłóceń, jednak musimy wiedzieć, że są wyjątki, które wymagają pomocy stomatologa.

Warto więc dowiedzieć się, kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, aby zęby mleczne wypadały we właściwym tempie, a na ich miejsce wyrastały zęby stałe. W niektórych przypadkach ząb mleczny nie jest w stanie wylecieć sam, na skutek wypychania zęba stałego, który ma pojawić się na jego miejsce. W tym przypadku należy usunąć zęba mlecznego tak, aby zrobić miejsce na ząb stały. W przeciwnym wypadku możemy spodziewać się, że ząb stały będzie krzywy i tym samym dziecko będzie potrzebować pomocy ortodonty, który będzie zmuszony założyć aparat, aby wyprostować ząb. Ta sytuacja ma miejsce, kiedy w jamie ustnej jest zbyt dużo miejsca i tym samym ząb stały nie jest w stanie wypchać mleczaka tak, jak dzieje się to w większości przypadków całkowicie naturalnie.

Czy ząb stały wypchnie mleczaka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy ząb stały wypchnie mleczaka i tym samym cały proces będzie odbywał się bez żadnych przeszkód. Jest to najważniejsze, aby estetyka uśmiechu, kiedy w jamie ustnej będą znajdować się już wszystkie zęby stałe, była zadowalająca. Musimy wiedzieć, że wymiana zębów mlecznych u dzieci nie zawsze może odbyć się bez pomocy stomatologa. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja lekarza dentysty, który będzie zmuszony wyrwać zęba mlecznego, bo ten nie będzie w stanie samodzielnie wypaść.

W większości jednak przypadków, kiedy dziecko traci zęba mlecznego, jest to znak, że został on wypchnięty przez zęba stałego i tutaj nie ma potrzeby korzystania z pomocy specjalisty, który pomógłby usunąć ząb. Każdy opiekun musi więc kontrolować wyżynanie się zębów, aby móc w porę zareagować. Kiedy zauważymy, że mimo obecności w jamie ustnej mleczaka rośnie ząb stały i w danym miejscu znajdują się nie jeden, a dwa zęby, bo i stały i mleczny, to jak najszybciej należy odwiedzić gabinet stomatologa, aby usprawnić cały proces i pomóc dziecku. Możemy bowiem uchronić dzięki temu malucha przed późniejszymi problemami ortodontycznymi, jakimi są skrzywienie zgryzu zaburzające estetykę uśmiechu.

Do jakiego wieku wypadają zęby mleczne

Większość opiekunów zastanawia się, jak długo trwa wymiana zębów mlecznych u dzieci. Musimy mieć jednak na uwadze, że jest to kwestia bardzo indywidualna. U jednych dzieci zacznie się już w wieku 6 lat, a u innych nawet rok później. Przyjmuje się jednak, że średni wiek, kiedy pojawią się wszystkie zęby stałe, to 12 lat. Może jednak ulec skróceniu, ale także wydłużeniu, w zależności od uwarunkowań genetycznych, a także wielu innych czynników. Niezależnie od tego, jak szybko zęby mleczne będą wypadać, a także, w jakim czasie pojawią się wszystkie zęby stałe, cały proces należy kontrolować. Bardzo ważnym czynnikiem jest także kwestia sprawdzania stanu zębów mlecznych, bo mają one duży wpływ na wygląd zębów stałych.

Nie należy więc dopuszczać do próchnicy, a także nauczyć pociechę dbać o higienę jamy ustnej już w momencie pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Wymiana zębów mlecznych u dzieci jest kwestią indywidualną, ale kontrola stanu zębów zarówno mlecznych, jak i w późniejszym okresie również stałych, jest kluczowa. Możemy dzięki temu wyłapać wszelkie nieprawidłowości, co sprawi, że we właściwym czasie skorzystamy z pomocy stomatologa, który zainterweniuje, aby wspomóc proces wymiany zębów na stałe. Można dzięki temu uniknąć problemów ze stanem uzębienia, a także ewentualnymi wadami zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego. Kluczem jest więc dbanie o zęby nie tylko wtedy, kiedy są wymieniane na stałe, ale także dużo wcześniej, kiedy mamy do czynienia z wyżynaniem zębów mlecznych.