Stomatologia zachowawcza

Czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia? Rozwiewamy wątpliwości!

Stomatologia oferuje wiele rozwiązań, pozwalających na skuteczne utrzymanie jamy ustnej w idealnej kondycji. Nie da się ukryć, że konieczne jest mimo wszystko zaangażowanie ze strony pacjenta. Skorzystanie z tychże zabiegów jest tylko pomocą dla codziennej pielęgnacji zębów przez pacjenta. Niestety prawdą też jest, że nie zawsze da się skutecznie zadbać o to, by unikać wszelkich chorób, rozwoju przebarwień, złogów na zębach i nie tylko.

 

Po to mamy dentystę, aby wszelkie problemy, które się pojawiły w związku z naszym uzębieniem, były przez niego rozwiązane. Jednym z takich problemów jest nagromadzony kamień nazębny, który bądź co bądź stanowi problem niezależnie od perspektywy, z której na niego spojrzymy. Pod względem estetycznym kamień nazębny wygląda bardzo źle. Warto jest wiedzieć, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia, aby wiedzieć, czy piaskowaniem będziemy w stanie go usunąć.

 

W kwestii tego, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia, istotne jest także to, że kamień nazębny jest pod pewnym względem groźny dla naszego zdrowia. Z czasem, gdy jego złogi zaczynają być bardzo duże, może okazać się, że rozpoczyna się u nas rozwój paradontozy. Dlatego warto wiedzieć, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia, aby dokonać rozeznania, jak możemy zareagować na daną chorobę. 

 

Piaskowanie zębów

 

Zastanawiasz się, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia? Wbrew pozorom, sprawa nie jest tak oczywista. Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który nie jest refundowany, co stanowi pierwszą różnicę między skalingiem. Jeśli myślisz, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia, to tutaj możesz dostrzec, że NFZ nie pomoże Ci refundując piaskowanie.

 

Warto także zastanowić się, czy pod względem technicznym są to te same zabiegi. Okazuje się, że choć ich cel jest bardzo podobny, to jednak nie można stwierdzić, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia. Zważając na ogół można bez wątpliwości zaprzeczyć na pytanie, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia?

 

Przede wszystkim, skaling jest z reguły wykonywany jako pierwszy, przed piaskowaniem. Ustalenie takiej kolejności ma sens, gdyż skaling oddziałuje bezpośrednio na kamień nazębny. Piaskowanie stosowane jest później, wynika to z faktu, że służy ono raczej celom czysto kosmetycznym. Wykorzystanie piaskowania jest uzasadnione celem usunięcia pozostałych osadów z powierzchni zęba, a także resztek kamienia nazębnego bezpośrednio na powierzchni zęba. Natomiast piaskowanie nie jest tak skuteczne, jak skaling w przypadku przestrzeni poddziąsłowych, które też są niestety narażone na gromadzenie kamienia nazębnego.

 

Warto jest dokonać rozróżnienia tychże zabiegów, niemniej jednak, warto pamiętać, iż obydwa są bardzo istotne. Wykorzystanie piaskowania zębów jest uzasadnione razem ze skalingiem, warto wykonać te zabiegi podczas jednej wizyty u dentysty.

 

Czy wiesz już, czy piaskowanie zębów to to samo co usuwanie kamienia?

Jeśli tak, koniecznie odwiedź dentysta gdynia