Progenia – leczenie bez operacji
U wielu osób zdarzają się większe lub mniejsze wady zgryzu. Niektóre są bardzo małe, dlatego nie trzeba się nimi nawet przejmować. Takie wady można zlikwidować w bardzo łatwy sposób, ale nie wszyscy podejmują się jakiejkolwiek interwencji.
Co może powodować progenię?
Ludzie często zastanawiają się, czym jest progenia leczenie bez operacji jest naprawdę możliwe. W dzisiejszych czasach technologia medyczna jest bardzo mocna rozwinięta, dlatego możemy korzystać z możliwości o jakich byśmy nie pomyśleli jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niektóre wady zgryzu są jednak bardzo poważne i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przykładem takiej wady jest progenia, która występuje u coraz większej liczby osób. W tym artykule wyjaśnimy co to jest progenia leczenie bez operacji powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza.
Jest to wada, która powstaje na skutek niewłaściwego rozwoju żuchwy w stosunku do szczęki. Innym określeniem tego samego schorzenia jest przodożuchwie morfologiczne, które brzmi nieco mniej enigmatycznie. Progenia to przede wszystkim wada szkieletowa, która polega na tym, że koście żuchwy mają wydłużone gałęzie oraz trzon. To sprawia, że twarz wydaje się nienaturalnie długa. Niestety wpływa to negatywnie na pewność siebie, dlatego pacjenci starają się to jakoś leczyć. W takiej budowie żuchwy dolne zęby bardzo często zachodzą na górne. To skutkuje nie tylko nietypowym wyglądem twarzy, ale również powoduje znaczny dyskomfort.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jedzenie lub mówienie również może utrudniać, więc ważne żeby progenia leczenie bez operacji warto zacząć jak najszybciej. Warto sobie uświadomić, że jest to wada o genetycznym podłożu, więc czynniki zewnętrzne nie mają żadnego wpływu. Czasem już we wczesnych latach życia dziecka możemy zaobserwować nienaturalny rozwój twarzy. Warto dodać, że w wyniku długiego kontaktu z butelką ze smoczkiem również może się rozwinąć ta wada. Pewne nawyki okresu dziecięcego oraz papkowate bardzo miękkie posiłki także mogą przyczynić się do rozwoju progenii. Przykładowym złym nawykiem okresu dziecięcego jest oczywiście oddychanie przez usta.
Leczenie progenii
U bardzo małych dzieci jednak rzadko udaje się zaobserwować charakterystyczne objawy, dlatego trzeba niestety trochę poczekać. Należy jednak pamiętać, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa, że uda się to szybko wyleczyć. Warto dodać, że progenia to wda, którą można jak najbardziej leczyć. Od stadium choroby zależy jednak rodzaj leczenia, dlatego bardzo ważny jest moment, kiedy schorzenie zostało wykryte. Operacja jest niestety konieczna, jeżeli chcemy całkowicie pozbyć się wady.
Powinien cieszyć fakt, że coraz więcej osób ma świadomość, czym cechuje się progenia Leczenie bez operacji najlepiej przeprowadzić w sprawdzonej klinice. Leczenie zachowawcze, czyli bez operacji jest możliwe, jeżeli progenia została zdiagnozowana odpowiednio wcześnie. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie zachowawcze ma jedynie przygotować pacjenta do późniejszego zabiegu. Przy zastosowaniu leczenia zachowawczego niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie progenii.
Progenia czy warto operować?
Bardzo ważne jest, żeby wykryć wadę jak najwcześniej, ponieważ znacznie prostsze jest leczenie dzieci niż pacjentów dorosłych. Trzeba jasno podkreślić, że progenia powinna być operowana. Celem operacji jest skrócenie kości żuchwy, a także ustawienie jej we właściwy sposób. Chodzi przede wszystkim o to, żeby żuchwa znajdowała się we właściwej pozycji względem szczęki. Dzięki temu lekarz, który nas operuje będzie mógł stworzyć prawidłowy zgryz. Należy pamiętać, że obecnie można wykorzystywać różne metody do przeprowadzenia operacji.
Można w tym miejscu wymienić genioplastykę, metodę pionowego, obustronnego przecięcia gałęzi żuchwy, a także metodę Obwegesera-Dal Ponta. Wszystkie trochę różnią się między sobą, ale w rzeczywistości sprowadzają się do tego samego. Warto dodać, że bardzo dobre są rokowania pooperacyjne. Jednak przez około cztery tygodnie górne oraz dolne zęby muszą być umieszczone w specjalnej szynie. Takie szyny utrudniają nie tylko mówienie, ale również jedzenie, dlatego pokarm trzeba miksować i spożywać przez słomkę. Z pewnością nie jest to łatwy czas dla pacjenta, ale po prostu trzeba to przetrwać.
Należy też podkreślić, że pacjent nie jest od razu wypisywany do domu. Jeszcze przynajmniej kilka dni powinien potrwać jego pobyt w szpitalu, żeby organizm miał szansę się zregenerować. Wszystko uzależnione jest od tego jak przebiegła operacja i w jakim tempie goją się rany. Podawane są wtedy leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, dzięki którym można łatwiej znieść całą sytuację. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że leki przeciwzapalne przeciwdziałają powikłaniom, które mogą być naprawdę niebezpieczne. Nie może wdać się wtedy żadne zakażenie, dlatego kluczowa jest higiena jamy ustnej.
Progenia podsumowanie
Przynajmniej dwa razy dziennie należy szczotkować zęby, ale najlepiej robić to po każdym posiłku. Po wyjściu ze szpitala trzeba jeszcze co jakiś czas wykonywać badania kontrolne, żeby sprawdzić, czy kości zrastają się prawidłowo. Codzienne funkcjonowanie może utrudniać progenia leczenie bez operacji to leczenie ortodontyczne. Takie leczenie ograniczone jest do odpowiedniego ustawienia żuchwy oraz szczęki. Taka terapia jest wstępem do zabiegu operacyjnego, ale nie zawsze. Stopień zaawansowania wady decyduje tak naprawdę o sposobie leczenia.
Warto dodać, że zabieg może dotyczyć nie tylko żuchwy, ale również szczęki. Należy pamiętać, że efekty nie są widoczne od razu po operacji. Dopiero po około roku można ocenić całość. Ważne jest, żeby od razu po wykryciu progenii rozpocząć leczenie, ponieważ wada może się pogłębiać. Po przeczytaniu tego artykułu masz już wiedzę, czym jest progenia i jakie leczenie ortodontyczne warto wybrać, jeżeli wada jest mała. Ortodonta oraz chirurg szczękowo-twarzowy to specjaliści, którzy zajmują się tym schorzeniem. W niektórych przypadkach pomoc protetyka również będzie bardzo potrzebna. Warto podkreślić, że pomyślna operacja może całkowicie odmienić życie chorego.