Jak przełamać strach przed dentystą
Porady Stomatologiczne

Jak przełamać strach przed dentystą

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak przełamać strach przed dentystą. Dentofobia to przytłaczających strach przed wizytą u stomatologa. Jest to bardzo często spotykany lęk pośród dzieci, ale dotyka też wielu osób dorosłych. W rzeczywistości jest to jeden z podstawowych powodów, dla których większość ludzi nie chodzi do gabinetów stomatologicznych. Istnieje jednak kilka porad, które pomogą przełamać strach przed dentystą.

Jak pokonać strach?

Dużo osób nie wie, jak przełamać strach przed dentystą. Przede wszystkim trzeba rozmawiać z dentystą. Należy zakomunikować mu, dlaczego pojawiają się obawy przed wizytą. Istotne jest ich źródło. U wielu osób w przeszłości wydarzyło się coś, co negatywnie wpłynęło na człowieka. Warto zaznaczyć, że strach przed stomatologiem nierzadko jest zupełnie nieuzasadniony. Przeważnie ludzie lękają się nawet zwykłej wizyty profilaktycznej oraz oceny stanu naszych zębów. Nawet w przypadku, gdy wie się, że dentysta nie będzie wykonywał żadnych zabiegów, ludzie i tak narzekają na dreszcz na myśl o fotelu dentystycznym. Tego typu paniczny strach przed wizytą u specjalisty dotyczy nawet połowy społeczeństwa polskiego.

Okazuje się, że ogromny lęk paraliżuje pacjenta i nierzadko doprowadza do tego, iż odwołuje on wizytę w ostatnim momencie. Dopiero potworny ból zęba jest w stanie przekonać go do wizyty w klinice stomatologicznej. W takim przypadku często jest jednak za późno, gdyż ząb trzeba usunąć. Dlatego bardzo ważne jest zwalczenie lęku przed dentystą, żeby w porę wyleczyć infekcję. Warto dowiedzieć się, jak przełamać strach przed dentystą. Jeżeli fobia związania z wizytą u stomatologa jest zbyt duża, pacjenta nie poradzi sobie z nią sam. Wymagana jest w takim przypadku wizyta u psychologa. Na szczęście terapia fobii jest bardzo krótka i praktycznie zawsze skuteczna. Trzeba jej się poddać, żeby raz na zawsze pozbyć się nieuzasadnionego strachu. Okazuje się, że mniejszy strach przed dentystą pacjent może spróbować zlikwidować sam.

Z pewnością korzystne są też regularne wizyty u dentysty. Należy oswoić się z sytuacją, a ponadto nie dopuścić do rozwoju próchnicy oraz wymogu wykonywania bardziej zaawansowanych zabiegów dentystycznych. Można poprosić dentystę, żeby zaplanował nieco więcej czasu. Bardzo dobrze będzie też umówić się z lekarzem dentystą na gest oznaczający, że dyskomfort jest ogromny. Po nim stomatolog na chwilę przerwie przeprowadzany zabieg. Tego typu małe kroki są bardzo pomocne w celu likwidowania strachu przed dentystą oraz zmniejszeniu lęku przed następną wizytą w gabinecie dentystycznym. Bardzo dużo osób zastanawia się, jak przełamać strach przed dentystą.

Komunikacja

Dentofobia jest bardzo poważną fobią. Nierzadko prowadzi do rozwinięcia się groźnych chorób w jamie ustnej. Dlatego najlepiej postawić na dentystę na podstawie zarówno miękkich, jak i twardych umiejętności. Przede wszystkim istotna jest komunikacja ze specjalistą. Należy mu komunikować, jakie są obawy i co jest przyczyną dyskomfortu. Dzięki temu dentysta będzie wiedział, jak pomóc. Jego umiejętności miękkie są tak samo istotne, jak doświadczenie zawodowe.

Najlepiej szukać dentysty, który jest pewien siebie, wyrozumiały i mówi używając zrozumiałego oraz prostego języka. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie atmosfery zaufania, w której można poczuć się komfortowo, umożliwiając przezwyciężenie dentofobii. Co istotne, o wiele łatwiej będzie stawić czoła wizycie u stomatologa, kiedy jest ona stałą częścią twojego kalendarza. Zalecane jest stworzenie nawyku odwiedzania dentysta dwa razy w ciągu roku. Specjaliści sugerują też planowanie wizyt w terminach, kiedy panuje dla pacjenta ulubiona część roku. Mowa tutaj na przykład o wakacyjnej przerwie bądź okresie świątecznym. Eksperci zalecają też rezerwację kolejnego terminu przed opuszczeniem gabinetu stomatologicznego. Warto dowiedzieć się, jak przełamać strach przed dentystą.

Dentofobia

Warto zaznaczyć, że lekka obawa przed wizytą u dentysty i wynikającym z niej dyskomfortem jest całkowicie naturalna i przeważnie mija już na samym początku wizyty. Niektórzy jednakże wyjątkowo źle znoszą badanie dentystyczne. Istnieje parę charakterystycznych objawów dentofobii, które na pierwszy rzut oka wcale nie muszą być kojarzone z wizytą u dentysty. Pojawiają się jednakże tuż przed stawieniem się na badanie w gabinecie. Mowa tutaj o niestrawności, problemach ze snem, drżeniem mięśni, przyśpieszonym tętnie, bólu brzucha, a także biegunce.

Często pojawia się też pocenie oraz zawroty głowy. Z pewnością najbardziej charakterystycznym objawem jest po prostu ogromny lęk oraz silny stres na myśl o wejściu do gabinetu dentystycznego. Niektórym pacjentom wręcz uginają się nogi, jeszcze inni potrafią mdleć z powodu panicznego strachu przed stomatologiem, co jest bardzo problematyczne. Zdarzają się też ludzie, którzy przed wizytą u stomatologa nie śpią całą noc. Tego typu lęk przyjmuje rozmiary fobii i znacząco utrudnia funkcjonowanie. A przecież unikanie wizyty w gabinecie stomatologicznym ma liczne konsekwencje. Nie warto przede wszystkim odkładać badania. Najlepiej uporać się z lękiem bardzo szybko, co jest istotne.