Technologia CAD/CAM w stomatologii - co to jest i jak działa?
Stomatologia

Technologia CAD/CAM w stomatologii – co to jest i jak działa?

Technologia CAD/CAM polega na komputerowym wspomaganiu projektowania oraz wytwarzania uzupełnień w protetyce. Dzięki wykorzystaniu do prac stomatologicznych wysoko zaawansowanych technologi pacjent może liczyć na wykonanie usługi szybko i jednocześnie dokładnie. Co trzeba wiedzieć przed udaniem się na wizytę?

Korony zębowe wykonane za pomocą technologii CAD/CAM – zalety i wady

Technologie cad cam mają wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest znaczne skrócenie czasu oczekiwania na koronę. Specjalnie zaprojektowany skaner pozwala na pobranie elektronicznego odcisku, który jest dużo dokładniejszy niż wycisk pobierany w klasyczny sposób. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund.
Warto również pamiętać, że jest to dużo przyjemniejsze dla pacjenta.

Pobieranie wycisku w tradycyjny sposób jest dla pacjenta bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Metoda ta jest również narażona na błędy. Proteza może niedokładnie przylegać, co powoduje złe oszlifowanie. Stosując nowoczesne technologie można wyeliminować te błędy.

Wykonane uzupełnienia są bardziej precyzyjne niż te, które powstają w tradycyjny sposób. Jednocześnie wyglądają naturalnie, co jest jedna z największych zalet uzupełnień.

Czy technologia CAD/CAM jest lepsza od tradycyjnego sposobu wykonywania koron zębowych?

Technologie cad cam sprawiają, że korona jest wykonana bardzo precyzyjnie. Ograniczone jest działanie człowieka. Dzięki temu można zminimalizować ilość miejsc, w których mogą powstać błędy i niedociągnięcia.

Korony są dokładniejsze oraz bardziej estetyczne. Zaletą dla pacjentów jest również możliwość wcześniejszego zobaczenia wirtualnego projektu swoich zębów. Dzięki temu pacjent, jeszcze przed wykonaniem uzupełnienia, będzie wiedział jak będą wyglądały efekty pracy stomatologa.

Jak wygląda proces wykonywania koron zębowych za pomocą technologii CAD/CAM?

W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa należy zeskanować zęby. Jest to wykonywane za pomocą skanera wewnątrzustnego. Jest to proces, który jest znacznie krótszy niż tradycyjne pobranie wycisku. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Kolejnym krokiem jest włożenie gotowego wycisku do skanera protetycznego, który przetworzy dane na wersję cyfrową.

Po tej części przygotowawczej do pracy zabiera się technik protetyk, który wykorzystuje nowoczesny program, by powstało idealne uzębienie. To właśnie na tym etapie modelowane są zęby oraz przerwy między nimi. Trzeba pamiętać, że technologie cad cam, mimo iż są bardzo zaawansowane i dają ogromne możliwości, nadal muszą być kontrolowane przez specjalistę, który potrafi wykorzystać ich potencjał.

Protezy wykonywane są za pomocą frezerki protetycznej lub drukarki 3D. Na tym etapie pracy ingerencja człowieka nie jest już potrzebna. Maszyna pracuje samodzielnie. Czas jej pracy uzależniony jest od ilości protez, które należy wykonać. Może okazać się, że jest to kilkadziesiąt minut, a nawet kilkanaście godzin.

Nie można zapomnieć, że nowoczesne technologie to również duże ułatwienie dla pacjentów. Znacznemu skróceniu ulega czas oczekiwania na korony, a także sam proces pobierania wycisku jest znacznie przyjemniejszy.