Jakie-uslugi-stomatologiczne-sa-refundowane-przez-NFZ
Stomatologia

Jakie usługi stomatologiczne są refundowane przez NFZ?

Niestety ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na wizyty stomatologiczne w ramach refundacji NFZ, wielu pacjentów zdecydowanie woli leczyć zęby w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Jest to związane nie tylko z komfortem psychicznym lub wygodą, ale przede wszystkim ze stanem uzębienia. Oczekiwanie na wizytę dwa lub trzy miesiące z bolącym zębem, może być nie tylko nie przyjemne, ale spowodować znaczne pogorszenie się jego stanu.
Wizyty w prywatnych gabinetach są bardzo drogie – za każdy zabieg należy słono zapłacić. Równie dobrze część z nich można przeprowadzić zupełnie za darmo u stomatologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ, ale niestety czas oczekiwania na wizytę zniechęca niemal każdego pacjenta. Zatem jakie usługi stomatologiczne są refundowane przez NFZ i z których warto skorzystać?

Okresowe przeglądy jamy ustnej

Jednym z zabiegów refundowanych na NFZ, na który bez obaw można umówić się z bardzo długim wyprzedzeniem jest okresowy przegląd stomatologiczny. Dla porównania, w gabinecie prywatnym taka kontrola kosztuje od 150 zł do nawet 300 zł. Natomiast lekarz mający kontrakt z NFZ ma obowiązek przyjąć pacjenta bez skierowania i przeprowadzić wszystkie czynność bezpłatnie. Co ważne, w tej sytuacji nie obowiązuje żadna rejonizacja, co oznacza, że pacjent może skorzystać z bezpłatnej wizyty w dowolnym gabinecie na terenie całego kraju.
Taki zabieg polega przede wszystkim na sprawdzeniu stanu każdego zęba – przede wszystkim sprawdza czy pojawiły się ubytki lub kamień nazębny. Może także wykonać zdjęcie RTG lub na prośbę pacjenta przeprowadzić dokładny instruktarz przeprowadzania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy tak naprawdę ma sens jedynie w gabinetach prywatnych. Jest to związane przede wszystkim z czasem oczekiwania na wizytę, co w przypadku dużego ubytku w zębie może znacznie pogorszyć jego stan lub ogólny stan zdrowia pacjenta. Poza tym refundowane są tylko plomby chemoutwardzalne, które nie są zbyt trwałe, ani też estetyczne. W związku z tym wiele pacjentów świadomie wybiera wizyty w prywatnych gabinetach, aby oszczędzić nie tylko czas, ale także jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnego bólu zęba.

Leczenie zębów u dzieci

W przypadku leczenia zębów u dzieci sytuacja wygląda zdecydowanie dużo lepiej. Przede wszystkim mogą one bezpłatnie poddać się zabiegom plombowania zębów mlecznych. Ponadto, mogą skorzystać z darmowego leczenia chorób przyzębia, a profilaktycznie do ósmego roku życia stomatolog bezpłatnie może wykonać zabieg zabezpieczający bruzdy zębów trzonowych. Natomiast do osiemnastego roku życia przysługuje im lakierowanie zębów stałych.
Warto również pamiętać, że do dwunastego roku życia leczenie ortodontyczne jest również bezpłatne. W tym czasie dzieci bez przeszkód mogą prostować swoje zęby za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych. Jest to ogromna ulga dla rodziców biorąc pod uwagę, że dzieci bardzo często borykają się z wadami zgryzu, których leczenie w późniejszym czasie jest bardzo długie i kosztowne.