Aparat na zęby – silikonowy
Stomatologia

Aparat na zęby – silikonowy

Wada zgryzu jest jednym z najpoważniejszych defektów zębów, z którym zmagają się tysiące ludzi. W odróżnieniu od próchnicy czy też odkładającego się na zębach kamienia nieprawidłowy zgryz jest często zupełnie nie do uniknięcia, nawet jeśli będzie się stosowało najlepsze metody pielęgnacji zębów. Na szczęście na rynku istnieje wiele ciekawych metod walki z takim defektem w jamie ustnej. Jedną z lepszych metod jest z całą pewnością noszenie specjalnego silikonowego aparatu. Czym jest aparat na zęby silikonowy i czy faktycznie jest on w stanie pomóc w walce z krzywymi zębami? Dowiedzieć się oczywiście trzeba także o tym, ile może kosztować terapia takim aparatem. Jak bowiem można się łatwo domyślić, zapewne nie należy do najtańszych.

Przezroczysty aparat na zęby — czym on jest?

Czym dokładnie jest wada zgryzu i dlaczego powstaje? Jest to po prostu nieprawidłowo i bardzo nieestetyczne rozmieszczenie zębów w jamie ustnej. Często zęby są poprzesuwane na boki lub w przód i tył, a linia zębów jest całkowicie zaburzona. Co jest przyczyną takich brzydkich i problematycznych zmian? Powodów może być naprawdę wiele, lecz zdecydowanie najczęściej są to po prostu odziedziczone po rodzicach geny. Innymi słowy, jeśli choćby jeden z rodziców miał krzywe zęby, to prawdopodobnie również jego potomstwo taki problem będzie miało.

Z jakiego powodu powinno się walczyć z wadą zgryzu? Oczywistością jest tu chęć posiadania ładnych i estetycznych zębów. Kwestia wizualna nie jest jednak jedyną, ponieważ krzywe zęby to także spore ryzyko pojawienia się problemów żołądkowych z powodu źle rozdrabianego pokarmu, a także duże ryzyko uszkodzenia zębów, ponieważ nie będą one pracowały w odpowiedni sposób. Nic więc dziwnego, że bardzo mocno rozwinęły się technologie pozwalające naprawić krzywy zgryz. Doskonałym tego przykładem jest aparat na zęby silikonowy.

Jak wygląda klasyczne leczenie krzywych zębów? Do niedawna jedyną metodą było zakładanie na zęby aparatu ortodontycznego, który składa się z zamków, metalowych łuków i ligatur. Jest to konstrukcja, którą należy nosić przez cały czas, jest bardzo niewygodna i problematyczna podczas codziennych czynności, takich jak jedzenie czy też mycie zębów. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się aparat na zęby silikonowy. Jest to specjalna, dopasowana do kształtu zębów nakładka wykonana z silikonu. Charakteryzuje się tym, że jest niewidoczna i ruchoma. Oznacza to, że pacjent w każdej chwili może ją zdjąć z zębów, a z racji tego, że jest silikonowa i przezroczysta, jest całkowicie niewidoczna dla innych osób.

Terapia wad zgryzu bez zamków?

Jak działa klasyczny aparat ortodontyczny? Jest on na stale przymocowany do zębów, a jego konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby wywierała nacisk na poszczególne zęby i zmieniała ich pozycję. W efekcie tego dochodzi do przemieszczania się zębów na prawidłową pozycję. Jest to rozwiązanie dość niewygodne dla pacjenta, lecz nie da się ukryć, bardzo skuteczne. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma wątpliwości, czy terapia przy pomocy aparatu silikonowego może być w ogóle skuteczna.
Choć aparat na zęby silikonowy nie jest obecny w jamie ustnej przez cały czas, a pacjent może go swobodnie zdjąć, nadal charakteryzuje się on naprawdę doskonałymi efektami działania.

Pierwsze zauważalne gołym okiem efekty jego działania widoczne są już po zaledwie kilku miesiącach, a nawet tygodniach. Oczywiście wiedzieć trzeba, że terapia będzie dłuższa niż w przypadku klasycznego aparatu i może wynieść nawet do 5 lat, lecz będzie to leczenie znacznie wygodniejsze.
Najważniejszą zaletą takiego aparatu jest rzecz jasna fakt, że nie trzeba go cały czas nosić i można go zdejmować np. do snu. Co więcej, jest on również niewidoczny, co ma kolosalne znaczenie dla osób nieśmiałych lub też po prostu takich, które nie chcą, aby inne osoby widziały, że walczą z krzywym zębami.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że aparat na zęby silikonowy pozwala uchronić swoje zęby przed poważnymi uszkodzeniami i chorobami. W przypadku zwykłego aparatu ocierające się o szkliwo zamki mogą spowodować jego uszkodzenie, a skomplikowana konstrukcja utrudniać będzie czyszczenie zębów, co prowadzić może do rozwoju próchnicy. Aparat silikonowy można w każdej chwili zdjąć, więc prawidłowo umycie zębów nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Ile kosztuje silikonowy aparat na zęby?

Jak więc widać tego rodzaju aparat ma naprawdę rewelacyjne zalety, które są kuszące dla wielu pacjentów szukających sposobu na poprawienie wyglądu swoich zębów. Jedyną przeszkodą wydaje się tu być koszt takiego leczenia. Warto się więc dowiedzieć, ile ono konkretnie kosztuje.
Jak można się bez trudu domyślić, konkretna cena zależna jest od czasu leczenia, zastosowanych terapii czy też posiadanej wady zgryzu. Niemniej jednak jest to wydatek o wiele mniejszy niż w przypadku klasycznego aparatu ortodontycznego. Jeśli więc ktoś będzie chciał poprawić wygląd swoich zębów poprzez ich wyprostowanie, wybór takiego aparatu będzie zdecydowanie najlepszą decyzją.