Czy soda oczyszczona wybiela zęby?
Stomatologia Estetyczna

Czy soda oczyszczona wybiela zęby?

Niestety mycie zębów pastą wybielającą najczęściej nie pozwala na uzyskanie pożądanych efektów. Nie można spodziewać się tego, że uzębienie zostanie rozjaśnione o kilka odcieni. Oczywiście możliwe jest udanie się do gabinetu stomatologicznego i wybielenie zębów. Niestety wiąże się to z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Niektórzy decydują się na domowe sposoby typu rozjaśnienie uzębienia sodą oczyszczoną. Pojawia się jednak pytanie, czy to rzeczywiście działa. Pora zastanowić się, czy soda oczyszczona wybiela zęby i jakie mogą wiązać się z tym skutki uboczne.

Domowe sposoby na wybielanie zębów, czyli czy soda oczyszczona wybiela zęby

Wiele osób zastanawia się, czy soda oczyszczona wybiela zęby. Jest to popularna metoda, znana od wielu lat. Okazuje się, że ma wielu zwolenników. Oczywiście nie brakuje też przeciwników. U niektórych można zauważyć lekkie rozjaśnienie szkliwa już po pierwszym wyszczotkowaniu zębów sodą oczyszczoną. Rozwiązanie to jednak nie sprawdzi się u każdego. Mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Za pomocą sody oczyszczonej możliwe staje się usunięcie kamienia nazębnego i przebarwień powstałych na skutek spożywania produktów barwiących. Warto jednak od razu zaznaczyć, że w sodzie nie ma żadnych składników, które działają wybielająco na uzębienia. Efekt rozjaśniania szkliwa wynika z właściwości ściernych sody. Niestety nie do końca będzie to dobre.

Środki ostrożności

O tym, że czy soda oczyszczona wybiela zęby, można przeczytać na wielu stronach internetowych. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku domowych metod konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nieumiejętne rozjaśnianie uzębienia może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Istotne jest to, aby nie używać zbyt dużej ilości sody oczyszczonej. Nie można również zbyt długo szczotkować zębów i robić tego zbyt intensywnie. Znaczenie ma również regularność. Nawet jeśli ktoś bardzo chce mieć jak najszybciej białe zęby, to nie może codziennie myć ich przy użyciu sody oczyszczonej. Jej właściwości ścierne są zbyt silne i nawet w przypadku twardego szkliwa z czasem pojawią się w nim ubytki.

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Wiedząc już, czy soda oczyszczona wybiela zęby, należy pomyśleć także o możliwych skutkach ubocznych tej metody. Początkowo szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną przyniesie pożądane efekty. Zęby staną się bielsze. Jeśli jednak ktoś będzie na co dzień używać tej metody, to dojdzie do nadwrażliwości, nadmiernego ścierania szkliwa. Rezultatem stanie się powstanie mikroubytków. Mogą nawet zacząć odsłaniać się szyjki zębowe, co rozpocznie całą kaskadę dodatkowych problemów. Zęby zaczną słabnąć. Kolejną złą wiadomością jest to, że uzębienie stanie się podatniejsze na powstawanie przebarwień. Wniosek z tego jest taki, że uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Trzeba liczyć się z tym, że wystąpią podrażnienia. Pojawią się nawet dolegliwości bólowe zębów. Soda oczyszczona doprowadzi do podatności uzębienia na działanie szkodliwych bakterii próchnicowych.