Aparat samoligaturujący metalowy
Ortodoncja

Aparat samoligaturujący metalowy

Posiadanie zdrowego uzębienia w dzisiejszych czasach to nie wszystko. Nie tylko trzeba mieć uzębienie bez ubytków, ale również proste zęby. Nie ulega wątpliwości, że naszą wizytówką są zadbane, równe łuki zębowe. To dzięki temu możemy być postrzegani jako zadbane osoby. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest aparat samoligaturujący metalowy, a także podpowiemy, kiedy się go używa.

Jak wygląda aparat samoligaturujący?

Jest to rodzaj stałego aparatu cienkołukowego i jest też określany jako bezligaturowy. Warto mieć na uwadze, że za pomocą specjalnych klapek wbudowanych w zamek utrzymywane są łuki w zamkach przy tych aparatach. W ten sposób można wyeliminować siły tarcia, które występują między ligaturą a drutem. Właśnie dlatego aparat samoligaturujący metalowy jest według powszechnej opinii bezpieczny. Nie wszyscy wiedzą, że u osób w każdym wieku możliwe jest leczenie aparatem bezligaturowym.

Lekarz zajmujący się ortodoncją powinien zasugerować podczas konsultacji najlepszy rodzaj aparatu na zęby. Różnica w czasie leczenia aparatem bez gumek a aparatem z ligaturami jest najczęściej podawaną informacją. Według powszechnej opinii aparat samoligaturujący metalowy pozwala znacząco skrócić czas leczenia stałym aparatem. Badania kliniczne potwierdzają, że są to aż 3 tygodniu w stosunku do 2 lat czasu terapii. Odstęp czasu, w którym należy się zgłaszać na wizyty kontrolne jest kolejną ważną różnicą.

Kiedy aparat samoligaturujący?

Należy pamiętać, że wizyty powinny odbywać się co 4 tygodnie przy aparatach ligaturowych, natomiast przy bezligaturowych czas ten może wynosić nawet 7 tygodni. Oznacza to, że aparat samoligaturujący metalowy jest idealny dla ludzi, którzy nie mieszkają w miejscu lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Nie jest ciężko się domyślić, że gumki trzymające drut w zamku nie występują w aparacie bezligaturowym. Warto jednak podkreślić, że konieczność zastosowania innych gumek pojawia się niejednokrotnie w leczeniu ortodontycznym. Lekarz musi o tym fakcie poinformować pacjenta jeszcze przed wybraniem rodzaju aparatu, który będzie użytkowany. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Warto mieć na uwadze, że w różnych wersjach występują aparaty stałe samoligaturujące.

Efekt ich działania jest identyczny, ale wykonane są z różnych materiałów i prezentują inną estetykę. Niestety dla wielu pacjentów aparat metalowy samoligaturujący może nie spełniać wystarczających wymogów estetycznych. W dziedzinie ortodoncji dąży się do tego, żeby aparaty były możliwe jak najmniej widoczne. Nie ulega wątpliwości, że model metalowy to najtańsza wersja stałego aparatu samoligaturowego. Aparaty samoligaturujące estetyczne dostępne są dla bardziej wymagających pacjentów. W takich aparatach stosuje się przeważnie zamki ceramiczne oraz kryształowe. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych gabinetach nie używa się całkowicie estetycznych zamków bezligaturowych. Zdarza się, że podstawa zamka jest z ceramiki lub kryształu, a klapki są metalowe. Oczywiście można znaleźć całkowicie estetyczne zamki, które będą w 100% wykonane z kryształu, jednak i one posiadają pewne wady. Należy podkreślić, że każdy materiał ma pewne minusy oraz plusy. Zamki metalowe są najbardziej trwałe i wytrzymałe, dlatego najrzadziej ulegają uszkodzeniom. Nie dochodzi do ich deformacji podczas użytkowania aparatu ortodontycznego bez gumek, chyba że dojdzie do całkowitego odklejenia zamka. Kryształ lub ceramika to materiały, które mogą podczas gryzienia ulec odkruszeniu. To sprawia, że większość ortodontów preferuje zamki z klapkami metalowymi, które trzymają drut w zamku. Takie klapki są bardziej wytrzymałe od zamków całkowicie ceramicznych lub kryształowych. Niestety mogą nie spełniać estetycznych wymogów części pacjentów.

Jak długo nosi się aparat samoligaturujący?

Tego rodzaju aparat nosi się przeważnie kilka lat. U młodszych pacjentów preferowane są zamki metalowe ze względu na właściwości. Aparaty Damona są jednym z typów aparatów bezligaturowych. Dostępne są w wersji estetycznej oraz metalowej. Ten rodzaj aparatu cechuje się mniejszymi zamkami niż w innych stałych aparatach. Są jednak stosowane jeszcze w niewielu gabinetach ortodontycznych w Polsce, ponieważ to nowość na rynku. Większość ortodontów woli poczekać na długoletnie efekty lecznicze przez użyciem nowego typu aparatu. Należy pamiętać, że cena samoligaturującego aparatu jest wyższa niż klasycznego aparatu ligaturowego. Od 2 do 5 tysięcy złotych kosztuje zazwyczaj jeden łuk, ale jest to uzależnione od materiału wykonania aparatu.

Możliwość połączenia kompromisu estetyki oraz ceny istnieje u wielu ortodontów. Wtedy zamki samoligaturujące metalowe umieszczane są na zęby boczne, a na zęby przednie zakłada się zamki estetyczne. W Polsce niestety niemożliwe jest leczenie aparatami bez ligatur, ponieważ nie jest refundowany ten sposób leczenia. Koszt całkowitego leczenia nie jest równoważny z kosztem założenia samego aparatu. Trzeba jeszcze podliczyć wizyty kontrolne, które kosztują przeważnie 150-200 zł. Teraz powinieneś już wiedzieć, czym jest aparat samoligaturujący metalowy i jak długo należy go nosić.