Pękanie zębów – przyczyny
Bardzo dużo osób w ostatnim czasie ma poważne problemy z uzębieniem. Nawet pomimo systematycznego szczotkowania okazuje się, że zęby nie są tak atrakcyjne, jakbyśmy chcieli. Jakie są więc najczęstsze problemy oraz w jaki sposób możemy sobie pomóc?
Przyczyny pęknięć zębów
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo częstym problemem wielu osób niezależnie od wieku jest między innymi pękanie zębów. Choć jest to bardzo nieprzyjemne, coraz częściej zdarza się, że tak naprawdę sami niejako do tego doprowadzamy. Gdy nasza dieta jest uboga między innymi w wapń, bardzo szybko może się okazać, że niestety nasze uzębienie nie będzie zbyt solidne. Bardzo często nie jemy tylko miękkich pokarmów, ale w naszej diecie coraz częściej zdarzają się również produkty surowe, a nawet orzechy, które mogą szybko sprawić, aby nasze osłabione zęby pękały.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w przypadku jest systematyczne zażywanie witaminy D. To właśnie ona odpowiada w dużej mierze za budulec kości, ale także właśnie za mocne zęby. Oczywiście jeszcze kilkanaście lat temu wielu lekarzy sądziło, że kluczową rolę w naszym organizmie odgrywa między innymi wapń, jednak jak wynika z najnowszych badań nie tylko. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby nasze zęby były mocne i zdrowe, a także chcemy zadbać o uzębienie naszych dzieci, powinniśmy zdecydować się w tym przypadku na systematyczną suplementację witaminy D, nawet w sezonie letnim. Gdy za oknem świeci słońce, możemy oczywiście zmniejszyć dawkę, jednak jak przyznaje wielu specjalistów, taka suplementacja powinna być prowadzona niezmiennie przez cały rok zarówno w przypadku dorosłych, jak również dzieci i młodzieży. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez tego nie będziemy mogli kompleksowo zadbać o swoje zęby, a także ogólnie o nasz cały organizm.
Bardzo często stomatolodzy zwracają uwagę także na fakt, że wywołujące pękanie zębów przyczyny to między innymi zgrzytanie zębami. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale podczas snu bardzo często mocno zaciska szczękę lub też zgrzyta zębami, co w dużej mierze może je osłabić. Nie powinniśmy zapominać o tym, że można to wyleczyć za pomocą specjalnej szyny relaksacyjnej. Jest to specjalna wkładka na zęby, którą z powodzeniem możemy nosić na noc. Na pewno dzięki temu od razu poczujemy się znacznie lepiej, a dodatkowo nie będziemy mieć między innymi bólów głowy, a także spokojnie prześpijmy noc. Musimy pamiętać o tym, że przecież zgrzytanie zębów znacznie może je osłabić, co jest przyczyną ich pękania zwłaszcza podczas spożywania twardych pokarmów. Jednak wiele osób cierpiących na bruksizm może nawet obudzić się rano z pękniętym zębem. Powodujące pękanie zębów przyczyny mogą być bardzo różnorodne i doświadczony stomatolog na pewno weźmie pod uwagę wiele kluczowych aspektów.
Coraz częściej wywołujące pękanie zębów przyczyny to między innymi pasożyty w ludzkim organizmie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odrobaczenie swojego organizmu. Tak samo jak dbamy o nasze zwierzęta domowe takie jak między innymi koty lub psy, które często wozimy w ciągu roku do weterynarza na odrobaczanie lub też podajemy im specjalne leki, tak samo musimy zadbać o nas. Jeżeli w naszym organizmie rozwiną się pasożyty, które mogą pochodzić między innymi od naszych zwierząt domowych, ale także mogą się rozwijać w organizmie na przykład po zjedzeniu nieumytych warzyw i owoców lub też wypiciu zanieczyszczonej wody, możemy mieć ogromny problem. Takie zarażenie się pasożytami najczęściej może objawiać się właśnie zgrzytaniem zębów w nocy. Nasze uzębienie może być tak osłabione, że w końcu zęby zaczną pękać. Zatem jak można zauważyć, odpowiedzialne za pękanie zębów przyczyny bywają bardzo różnorodne. Doświadczony lekarz stomatolog na pewno weźmie pod uwagę fakt, że pękanie zębów przyczyny nie są zawsze takie same i zaproponuje nam różnorodne leczenie, w zależności od naszego stanu. Zatem na czym dokładnie może polegać leczenie pękniętego zęba oraz w jaki sposób należy się do tego zabiegu przygotować?
Leczenie pękniętego zęba
Bardzo wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przygotować się do leczenia pękniętego zęba. Warto pamiętać, że wszystko tak naprawdę w tym przypadku zależy od tego, czy takie pęknięcie jest duże oraz jak głęboko ono sięga. Na pewno dentysta także będzie musiał sprawdzić, jak rozległe może być takie pęknięcie oraz czy przykładowo obejmuje ono ząb, który był do tej pory zdrowy, czy między innymi jest już tam próchnica, która dodatkowo może go bardzo osłabić. Nie powinniśmy zapominać o tym, że zdecydowanie największym wyzwaniem w tym przypadku mogą okazać się pęknięte lub też ukruszone zęby, które poprzednio były już leczone i tym samym mają już wypełnienie. To właśnie ta popularna plomba także osłabia jego własności mechaniczne oraz wytrzymałościowe, a leczenie takiego pęknięcia może obejmować również wymianę wypełnienia oraz zamontowanie specjalnego rusztowania, które na pewno pomoże nam w przyszłości zapobiec tego typu wypadkom. Zatem jak można zauważyć, metoda leczenia powinna być w tym przypadku dobrana w zależności od ogólnego stanu zęba lub też pękniętych zębów. Na pewno każdy stomatolog zwróci na to szczególną uwagę. W jaki sposób można szybko skleić pęknięty ząb oraz czy rzeczywiście jest to zawsze możliwe?
Metody leczenia
Pęknięte zęby to często nie lada wyzwanie dla lekarzy stomatologów. Powinniśmy pamiętać, że w tym przypadku należy stosować między innymi wysokiej jakości preparaty do klejenia zębów, za pomocą których możemy bardzo szybko nie tylko naprawić ubytek, ale także sprawić, aby był on w dobrym stanie przez kolejnych kilka lat. Bardzo często dla umocnienia zęba po pęknięciu stosuje się specjalne wkładki metalowe, jak również różnorodne rusztowania. Nie powinniśmy zapominać o tym, że pęknięty ząb możemy odbudować także na specjalnym wkręcie tytanowym, na którym kolejno będziemy osadzać wypełnienie i odbudowywać koronę zęba. Jest to bardzo ważne aby wspomniane metody leczenia dobrać w zależności od stanu, w jakim znajduje się uzębienie.