Brak śliny w jamie ustnej - przyczyny
Porady Stomatologiczne

Brak śliny w jamie ustnej – przyczyny

Zmniejszonym wydzielaniem śliny jest spowodowana suchość w ustach. Warto mieć na uwadze, że ślina to wydzielina ślinowych gruczołów. Większość osób doświadczyło nieprzyjemnego uczucia suchości. Z reguły taki stan nie utrzymuje się zbyt długo, więc nie trzeba się tym przejmować. Jednak coraz większej liczby ludzi dotyka ten problem.

Co może oznaczać suchość w jamie ustnej?

Odczuwany dyskomfort wydaje się największym skutkiem suchości w jamie ustnej. Warto mieć jednak świadomość, że do wielu nieprzyjemnych konsekwencji prowadzi ta dolegliwość. Czasami objawem poważniejszych chorób jest zaburzona praca ślinianek. Właśnie dlatego stałego uczucia suchości w ustach nie należy bagatelizować. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest brak śliny w jamie ustnej przyczyny mogą być różne. Żeby doświadczyć suchości w ustach wystarczy odrobina stresu. Brak śliny w jamie ustnej przyczyny to również intensywne oddychanie przez usta oraz zbyt duży wysiłek fizyczny. Po przebudzeniu często zdarza się suchość w jamie ustnej. Jest to normalne u osób, które oddychają ustami przez sen. Należy pamiętać, że brak śliny stosunkowo szybko mija u zdrowej osoby. O jednostce chorobowej zwanej kserostomią można mówić, gdy zmniejszone wydzielanie śliny jest stanem częstym i przewlekłym.

Można wyróżnić kserostomię prawdziwą i kserostomię rzekomą. Skutkiem upośledzenia funkcjonowania ślinianek jest kserostomia prawdziwa. Warto mieć na uwadze, że nieleczona może prowadzić do zanikania błony śluzowej jamy ustnej. Za utrzymywanie stanu homeostazy w jamie ustnej odpowiedzialna jest ślina. Często zapominamy o tym, że pełni bardzo wiele istotnych funkcji. Wstępna obróbka pokarmu jest oczywiście jej podstawowym zadaniem. Ślina pomaga nawilżyć pożywienie, które później można łatwiej połknąć. Jest to możliwe dzięki białkom bogatym w prolinę. Trawienie pokarmu również rozpoczyna się w jamie ustnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że za trawienie węglowodanów odpowiedzialne są enzymy: maltaza oraz ptialina, które znajdują się w ślinie. Ślina chroni tkanki jamy ustnej przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz czynnikami chemicznymi. Przepływ śliny przez jamę ustną pomaga usuwać komórki bakterii i grzybów z tkanek jamy ustnej i powierzchni zębów.

Jak pobudzić ślinianki do wydzielania śliny?

Należy pamiętać, że ślina zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i chroni zęby przed próchnicą. Zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej może nawet zaburzyć stan homeostazy w jamie ustnej. Osoby w przedziale wiekowym od 20 do 70 roku cierpią na suchość w ustach. Pacjenci skarżą się najczęściej na zaburzone odczuwanie smaku, suchy język oraz trudności w jedzeniu. To wszystko skutkuje najczęściej niedożywieniem i odwodnieniem pacjentów. Wrażenie suchego języka, który staje się sztywne wcale nie ułatwia spożywania pokarmów. Częste objawy to także problemy z mową oraz uczucie swędzenia i pieczenia w jamie ustnej. Do mechanicznych uszkodzeń nabłonka jamy ustnej dochodzi w wyniku mniejszej ilości śliny. Na stan zębów również negatywnie wpływa mniejsza ilość śliny.

Najczęstsze skutki kserostomii to kandydoza, postępująca próchnica oraz owrzodzenie tkanek głębokich i tkanek przyzębia. Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust to równie dokuczliwy skutek obniżonej produkcji śliny. Niestety bardzo trudno sobie z tym samemu poradzić. Powodem do niepokoju może być brak śliny w jamie ustnej przyczyny mogą niektórych zaskoczyć. Bardzo zróżnicowana jest etiologia suchości w ustach. Depresja i stany lękowe również mogą prowadzić do zaburzeń wydzielania śliny. Warto dodać, że na pracę gruczołów ślinowych negatywnie wpływają niektóre leki psychotropowe. Reakcją na chemioterapię i radioterapię może być niewielka produkcja śliny. Problem z obniżoną produkcją śliny może pogłębić przyjmowanie leków przeciwnowotworowych. Trzeba też uważać na leki antyhistaminowe oraz przeciwwymiotne. Brak śliny w jamie ustnej przyczyny czasami bardzo ciężko zdiagnozować.

Jakie leki na suchość w jamie ustnej?

Produkcja śliny w dużej mierze zależy od hormonów, które mają wpływ na funkcjonowanie ślinianek. Uczuciem suchości w ustach mogą skutkować zmiany hormonalne wywołane przez menopauzę. Jeśli często ci towarzyszy suchość w jamie ustnej to spróbuj do swojej diety wprowadzić produkty, które są źródłem witamin B1 oraz B6. W sytuacjach stresowych niektórym osobom po prostu zasycha w gardle. Ślinianki pracują wolniej pod wpływem stresu, więc jest to całkowicie naturalne zjawisko. Z reguły gruczoły ślinowe po kilku minutach powinny wrócić do normalnego tempa pracy. Przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

W różny sposób można walczyć ze stresem i każdy musi znaleźć metodę właściwą dla siebie. Akupunktura oraz uprawianie sportu może pomóc w obniżaniu poziomu stresu. Ważne, żeby umieć oderwać się od codziennych problemów i znaleźć chwilę dla siebie. Terapia kserostomii polega przeważnie na leczeniu choroby, której suchość w ustach może towarzyszyć. Popularne jest również leczenie objawowe, które łagodzi objawy schorzenia, ale nie wpływa na produkcję śliny. Czasami lekarze podają pacjentom produkty, które są substytutami śliny. Nawilżenie błony śluzowej jest głównym zadaniem zamienników śliny. Bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej i stosowanie płynu dentystycznego. Teraz już wiesz, czym skutkuje brak śliny w jamie ustnej przyczyny nie są oczywiste.