Gaz rozweselający u dentysty
Stomatologia

Gaz rozweselający u dentysty

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na znieczulenie przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Taka opcja wykorzystywana jest przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych. Bardzo dużo osób boi się standardowego znieczulenia miejscowego. Dlatego coraz powszechniejsze jest użycie gazu rozweselającego. Okazuje się, że sedacja podtlenkiem azotu to metoda minimalizowania strachu, stresu, a także bólu, który może wiązać się z wizytą u stomatologa. Trzeba zaznaczyć, że sedacja działa przeciwbólowo w dość małym stopniu. Podstawową funkcją takiego rozwiązania jest znoszenie strachu. Gaz rozweselający u dentysty cieszy się w obecnych czasach sporą popularnością. Jest tak głównie przez skuteczność oraz bezpieczeństwo. Dzięki niemu pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres oraz ból związany z wizytą u stomatologa. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób stosowany jest gaz rozweselający u dentysty.

Jak wygląda wizyta z zastosowaniem gazu?

Warto zaznaczyć, że podczas zabiegu dentystycznego z zastosowaniem gazu pacjenci mają założoną na nos maseczkę, przez którą oddychają specjalną mieszanką podtlenku azotu oraz tlenu. Tego typu połączenia sprawia, iż klienci mogą zachować pełną świadomość podczas całej wizyty. Oprócz tego nie powinni odczuwać stresu oraz dyskomfortu psychicznego. Z tego powodu gaz rozweselający u dentysty jest bardzo popularny. Okazuje się, że najmłodsi pacjenci przed wykonaniem zabiegu przy użyciu gazu powinni obowiązkowo odbyć wizytę adaptacyjną, w której czasie będą mogli zapoznać się z gabinetem, nawiązać pozytywną relację z dentystą, a także nauczyć się oddychać przez maseczkę. Trzeba też wiedzieć o tym, że w czasie wizyty pacjent siedzi wygodnie na fotelu, a jeżeli już zostanie wprowadzony w stan odprężenia, dentysta przystąpi do zabiegu. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że gaz nie ma działania przeciwbólowego, a tylko minimalizuje dolegliwości bólowego. Jednakże w przypadku drobniejszych zabiegów dentystycznych zastosowanie dodatkowego znieczulenia nie jest wymogiem.

Kiedy warto skorzystać z sedacji wziewnej?

Okazuje się, że gaz rozweselający u dentysty nierzadko łagodzi wszelkie dolegliwości bólowego podczas zabiegu. Trzeba jednak wiedzieć, że jego podstawowym zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie stresu oraz lęku, który bardzo często pojawia się w czasie zabiegu dentystycznego. Z tego powodu gaz rozweselający u dentysty jest często stosowany. Praktycznie każda klinika stomatologiczna w Polsce ma go na wyposażeniu. Warto zaznaczyć, że ludzie cierpiący na dentofobię, które mają traumatyczne przeżycia związane z zabiegami w klinice stomatologicznej, mogą wykorzystać gaz rozweselający, żeby znów poczuć komfort oraz znowu zaadaptować się w gabinecie dentystycznym. Obecnie jest to standard w polskich klinikach. Dlatego stosowanie gazu nie jest niczym nowym. W przystępnej cenie można przygotować się do zabiegu stomatologicznego. Z gazu korzystają zwłaszcza dzieci, jednakże wiele dorosłych także go preferuje. Należy pamiętać o tym, że sedacja jest świetnym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów, którzy dopiero zaczynają swoje wizyty w klinikach dentystycznych. Właśnie na tym etapie przeważnie powstają wszelkie urazy oraz traumy. Dlatego zalecane jest skorzystanie z gazu rozweselającego, który można wykupić za niską cenę. Jest to standard w wielu gabinetach dentystycznych. Trzeba też powiedzieć o tym, że dzieci bardzo pozytywnie reagują na gaz rozweselający, a wizyta z zastosowaniem sedacji wziewnej jest tylko pozytywna. Oczywista jest zasługa właściwości gazu rozweselającego, bowiem powoduje on niepamięć wsteczną. Mowa tutaj o zjawisku, które uniemożliwia precyzyjne przypomnienie sobie szczegółów, które dotyczą zabiegu. W ten sposób dzieci zapamiętują tylko pozytywne aspekty związane z wizytą w klinice stomatologicznej. Dzięki temu chętniej do niej wracają, co powinno być kwestią priorytetową dla każdego rodzica.

Zalety gazu rozweselającego

Wiele osób zastanawia się, jakie są zalety w przypadku zastosowanie gazu rozweselającego u dentysty. Okazuje się w praktyce, że jest ich bardzo dużo. Trzeba przede wszystkim wymienić zminimalizowany ból, brak stresu podczas zabiegu, a także przyjemne uczucie zrelaksowania. Do tego warto powiedzieć, że gaz rozweselający jest przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku. Dodatkowo pozostawia pacjenta w stanie świadomości. Inną zaletą jego stosowania jest to, że możliwa jest współpraca pacjenta ze stomatologiem. Nie wolno zapomnieć również o braku skutków ubocznych i o tym, że nie uzależnia. Dodatkowo gaz rozweselający nie powoduje alergii oraz bardzo szybko ustępuje w działaniu – nawet pięć minut po jego odstawieniu. Innym jego atutem jest to, że nie odkłada się w ludzkim organizmie i jest wdychany w niezmienionej formie. Gaz rozweselający jest stosowany w praktycznie każdej klinice dentystycznej znajdującej się na terenie całej Polski. Jest to standard w Europie. Zwłaszcza dzieci cenią sobie jego zastosowanie. Dzięki niemu chętnie wracają do kliniki dentystycznej.