Protetyka

Szyny relaksacyjne w protetyce stomatologicznej

Życie pełne stresu, wady zgryzu, czy nawet tak niepozorne nawyki, jak codzienne żucie gumy mogą odbić się na zdrowiu każdego z nas, poprzez chorobę, jaką jest bruksizm. Objawia się on niekontrolowanym zgrzytaniem zębów i ich zaciskaniem, zwłaszcza podczas snu. Nietrudno się domyślić tego, że prędzej czy później odbije się to na jakości naszego układu stomatognatycznego. Na całe szczęście, istnieje rozwiązanie, które może pomóc nam w wyleczeniu tej dolegliwości, a są nią szyny relaksacyjne. Jakie szyny możemy wybrać w protetyce stomatologicznej i jakie są ich zalety? Sprawdźmy to!

Rodzaje szyn relaksacyjnych

Dostępne szyny relaksacyjne możemy podzielić na twarde oraz miękkie. Nasz artykuł rozpoczniemy od tych pierwszych. Szyna relaksacyjna twarda wykonywana jest z twardego i odpornego na zniszczenia akrylu. Podstawą do jej wykonania są wyciski zębów dolnych oraz górnych. Co więcej, wykonane zostanie rejestrat zwarcia, niezbędny do właściwego wykonania tejże szyny. Następnie wyciski te trafiają do technika protetycznego, a na następnej wizycie pacjent otrzymuje już gotowe do noszenia szyny.

Jeżeli chodzi o miękkie szyny relaksacyjne, ich wykonywanie jest znacznie prostsze niż w przypadku twardych szyn. Wystarczy zanurzyć je w ciepłej wodzie (temperaturę zaleca producent) i dalej umieścić je w jamie ustnej. Po zaciśnięciu zębów formuje się ona na podstawie naszych zębów. Należy jednak pamiętać o tym, że lekarze na ogół nie zalecają korzystania z tych szyn, gdyż ich niska cena niekoniecznie rekompensuje resztę. Pamiętajcie — korzystacie z szyn relaksacyjnych miękkich na własną odpowiedzialność. Uważajcie na swoją jamę ustną!

Zalety szyn relaksacyjnych twardych

Szyny relaksacyjne twarde wykonywane przez specjalistów mają szereg ciekawych właściwości i zalet, które sprawiają, że są tak skuteczne. Nie bez powodu wszelcy specjaliści tak je polecają i stawiają znacznie wyżej w hierarchii niż nowe szyn relaksacyjne miękkie! Do tych czynników należą:

  • skuteczność działania, poprzez właściwe zapobieganie zgrzytaniu i zaciskaniu zębów
  • Nie szkodzą one układowi stomatogmatycznemu; chronią one dziąsła i zęby przed niepotrzebnym ścieraniem.
  • Pomagają także one zredukować wady zgryzu
  • Ich zakładanie oraz zdejmowanie jest bardzo proste
  • Utrzymanie odpowiedniej higieny takich szyn jest bardzo proste
  • Stopień twardości może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta
  • Są one wykonane w pełni z biozgodnego akrylu; ryzyko powstania uczulenia jest zminimalizowane niemal do zera.

Zalety szyn relaksacyjnych miękkich

Jakie zalety oferują jednak szyny relaksacyjne miękkie? Otóż pomimo tego, że nie są one polecane przez stomatologów, możliwe jest znalezienie kilku pozytywów, do których należą:

  • Niezwykle atrakcyjna cena, nieporównywalna z tradycyjnymi szynami relaksacyjnymi
  • Prostota wykonania szyny, gdyż pacjent może wykonać ją samodzielnie
  • Mogą być one zastosowane jako ochraniacz na zęby, gdy pacjent zajmuje się uprawianiem dyscyplin sportowych, takich jak boks