Protetyka

Rodzaje protez ruchomych

Nie mamy chyba nikogo, kto nie zna kwestii, jaką jest istota protezy ruchomej. Taka proteza jest świetnym sposobem na odzyskanie pewnej funkcjonalności jamy ustnej, włączając w to możliwość efektywnego przeżuwania pokarmów. Nie warto zwlekać z jej wykonywaniem — powinniśmy wykonać taką protezę w momencie, w którym minęło zaledwie kilka dni od utraty zęba! To kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej! Jakie protezy częściowe wyróżniamy i czym różnią się one od protezy całkowitej? Dlaczego proteza szkieletowa pozwala na znacznie więcej niż ta szkieletowa? Sprawdźmy to!

Proteza częściowa

Podstawową grupą protez jest ta zawierająca protezy częściowe. Pozwalają one na uzupełnienie kilku zębów. Dokładność wykonania tych protez sprawia, że doskonale pokrywają one bezzębne wyrostki zębowe, a w przypadku protezy górnej — także część podniebienia. Protezy częściowe odznaczają się wyjątkowo wysoką skutecznością i funkcjonalności. Dzięki niej pacjent może na nowo przeżuwać pokarmy i cieszyć się pełnym uzębieniem!

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa to bez wątpienia najbardziej popularne uzupełnienie z zakresu protez ruchomych. Są one wykonywane z tworzywa sztucznego, jakim jest akryl. Jej kolor doskonale imituje brakujące elementy uzębienia. Proteza akrylowa wymaga od pacjenta przejścia przez okres przyzwyczajenia się do protezy, co wiąże się z pewnym dyskomfortem.

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa składa się z pokrywających bezzębne wyrostki elementów akrylowych oraz elementów je łączących zbudowanych z metalu. Proteza ta jest odpowiednim sposobem zastępowania braków zębowych, które bezpośrednio nie sąsiadują ze sobą. Jej unikalna budowa, składająca się ze szkieletu, na którym osadzona jest cała konstrukcja protezy ma bardzo ciekawe zalety. Przede wszystkim nie zajmuje ona tak dużej powierzchni w jamie ustnej, co znacząco przyspiesza czas przyzwyczajania się do protezy. Co więcej, przez fakt wykorzystania „stelażu” wykonanego z metalu, dziąsła są obciążone w bardzo naturalny sposób, co nie powoduje problemów z podrażnieniem błony śluzowej.

Proteza całkowita

Proteza całkowita przeznaczona jest dla pacjentów, którzy potrzebują uzupełnienia wszystkich zębów. Osłania ona bezzębne wyrostki znajdujące się w jamie ustnej. Dzięki tej protezie możliwe jest odtworzenie wszystkich funkcji brakującego uzębienia. Oferują one bardzo wysoką stabilność. Poza tym pacjenci doceniają to, że ta proteza jest możliwa do charakteryzacji, czyli możliwe staje się dobranie właściwego koloru uzupełnienia.