Protetyka

Charakterystyka wypełnień Onlay

Onlay to pewnego rodzaju wypełnienie uszyte na miarę, które dostosowuje się indywidualnie do uzębienia pacjenta. Pozwalają one na odtworzenie punktów stycznych zębów, czyli po prostu kontaktu pomiędzy zębami sąsiednimi. Tak ukształtowana powierzchnia zgryzowa pozwala na odtworzenie prawidłowego zgryzu, a w dalszej kolejności — uprościć znacznie przeżuwanie pokarmy czy też nagryzanie. Dziś wyjaśnimy wam, z czego są wykonane wypełnienia Onlay, jakie są wskazania do jego wykonania i co najważniejsze — ile kosztuje Onlay.

Z czego wykonane są wypełnienia Onlay?

Onlay wykonywany jest na podstawie wycisków stomatologicznych, które pobieramy przy pierwszej wizycie w gabinecie. To także w tym momencie dokonujemy wyboru na temat tego, z jakiego materiału wykonamy wypełnienie Onlay. Dostępne możliwości to klasyczny kompozyt, złoto (niezwykle polecane w zębach trzonowych), inne metale wykorzystywane w stomatologii (na przykład stal), ale tez inne niezwykle wartościowe materiału, o zbliżonej strukturze do naturalnego szkliwa. O czym mowa? Oczywiście o porcelanie czy tlenku cyrkonu, które są wykorzystywane przy tworzeniu licówek, koron czy mostów protetycznych! Pamiętajcie jednak o tym, że te wypełnienia mogą nie spisać się w odpowiedni sposób w każdym przypadku.

Wskazania do wypełnienia Onlay

Co jednak sprawia, że lekarz stomatolog zaleci wykorzystanie wkładów koronowych Onlay? Otóż możliwe jest wyróżnienie kilku najważniejszych wskazań do ich wykonania, mogących zakwalifikować nas samych do jego wykorzystania. Zanim jednak udacie się, do gabinetu stomatologicznego, warto zrozumieć, co sprawia, że Onlay jest potrzebny. Mowa tutaj o sytuacjach, takich jak:

  • gdy ząb jest bardzo poważnie zniszczony przez zmiany związane z próchnicą
  • Gdy potrzebne jest odtworzenie punktów stycznych uzębienia
  • Występowanie ubytków na powierzchni stycznej
  • Onlay jest także bardzo pomocny w odbudowie zębów zniszczonych podczas procesu leczenia endodontycznego

Ile kosztuje Onlay?

Na końcu warto zastanowić się nad tym ile faktycznie kosztuje wypełnienie Onlay. Nie trudno się wpierw domyśleć tego, że są one znacznie bardziej kosztowne niż tradycyjne wypełnienie kompozytowe. Możemy przyjąć to, że średnia cena za Onlay wynosić będzie około 1000 złotych. Naturalnie ceny będą różnic się, chociażby ze względu na gabinet, w który podejmiemy się jego założenia, jak i ilości wypełnień, jakie będą potrzebne. Zaufajcie nam — wypełnienia typu Onlay są warte swojej ceny, gdyż ich wykorzystanie jest zdecydowanie jednymi z najbardziej estetycznych na rynku.