Protetyka

Czym są wypełnienia koronowe Inlay?

Wypełnienia Inlay są stosunkowo nowym wynalazkiem. Są one zastępczą propozycją dla klasycznych wypełnień zęba. Mianem „wypełnienia Inlay” nazywa się wkłady koronowe, mające na celu uzupełnić wszelkie ubytki w zębie. Ten rodzaj wypełnienia charakteryzuje się stosunkowo wysoką ceną, natomiast porównanie jego zalet do zalet tradycyjnego wypełnienia nie pozostawia wątpliwości – wypełnienia Inlay są warte każdej złotówki. Dowiedz się, czym są wypełnienia Inlay i dlaczego warto jest z nich skorzystać.

Czym są wypełnienia Inlay?

Wypełnienia Inlay pełnią funkcję estetycznego uzupełnienia ubytków w zębie. Do ich wykonania wybiera się takie materiały jak: kompozyt, porcelana stomatologiczna, stopy złota. Najczęściej wybieranym materiałem do wypełnień Inlay jest porcelana – najbardziej uniwersalna, a jednocześnie wyglądem bardzo przypomina naturalny ząb.

Ten rodzaj wypełnień można wykorzystać także w przypadku dużych braków w zębie. Inlay pozwala na całkowitą rekonstrukcję zęba – także pod względem anatomicznym, dlatego też ten rodzaj wypełnień charakteryzuje się naturalnym wyglądem. Wypełnienia Inlay wykonuje się w pracowni protetycznej – aby było to możliwe, konieczne jest pobranie wycisków zębów pacjenta.

Wypełnienia Inlay – plusy

Wypełnienia Inlay wyróżniają się sporą ilością plusów. Przede wszystkim, są to uzupełnienia trwałe – raz zamocowane wypełnienie może wytrzymać nawet 10 lat. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej może okazać się, że ten rodzaj wypełnienia wytrzyma znacznie dłużej.

Wypełnienia są także niezwykle podobne do naturalnych zębów. Ten rodzaj wypełnień może być przygotowany na podobieństwo zęba pod kątem kształtu, a także koloru. Wypełnienia Inlay mogą być łatwo dopasowane do wielu rodzajów ubytków – także do rozległych.

Ten rodzaj wypełnień koronowych cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, co jest sporą zaletą dla osób mających skłonności do stukania, tarcia zębami. Mimo wszystko, przed podjęciem mocowania tego rodzaju wypełnienia warto jest rozwiązać problem bruksizmu.

Przeciwwskazania do wypełnień Inlay

Przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju wypełnienia wynikają ze specyfiki wypełnień. Wypełnień koronowych Inlay nie stosuje się w kłach, siekaczach; dodatkowo – nie powinno się stosować tego rodzaju wypełnień w przypadku bardzo dużych ubytków zębowych. Alternatywą w przypadku, gdy wypełnienia Inlay nie sprawdzą się, są korony protetyczne – będące w stanie uzupełnić nawet bardzo duże ubytki.