Nakładki korygujące zęby
Ortodoncja

Nakładki korygujące zęby

Posiadanie pięknych i zdrowych zębów jest marzeniem każdego człowieka. Dzięki nim można poczuć się ładniej, być pewniejszym siebie i odważniejszym przed światem. Problem jednak w tym, że o takie zęby często trzeba stoczyć naprawdę trudny bój. Szczególnie problematyczne jest to w sytuacji, gdy posiada się krzywy zgryz. Bardzo często specjaliści w takiej sytuacji zalecają, aby założyć nakladki korygujace zeby. Czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie, które pozwoli naprawić zgryz i dzięki temu stać się posiadaczem pięknych zębów?

Czym są nakladki korygujace zeby?

Z jakiego powodu niektórzy ludzie mają krzywe zęby? Niestety nie ma na to pytanie jednoznaczniej odpowiedzi, ponieważ przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Często dzieje się tak w sytuacji utraty jednego z zębów, po wypadku, ale też w wyniku jakiejś choroby. Najczęściej jednak za krzywe zęby odpowiada po prostu genetyka — jeśli jeden z rodziców miał problemy ze zgryzem, zapewne jego dziecko również ten problem odziedziczy. Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że trzeba się poddać i pogodzić z własnym losem. Istnieją naprawdę ciekawe metody walki z nieprawidłowym zgryzem.

W zdecydowane większości specjaliści polecają stosowanie specjalnych aparatów ortodontycznych, które wywierając nacisk na zęby, powodują zmianę ich pozycji, a w efekcie tego prostowanie zgryzu. Niestety taki aparat ma olbrzymią ilość wad. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że leczenie nim trwa nawet kilkanaście miesięcy, aparatu nie można w tym czasie nawet na chwilę zdjąć, a jego obecność w jamie ustnej może wywołać spory dyskomfort. A jakby tego było mało, to jeszcze takie leczenie jest ekstremalnie drogie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka alternatywy dla aparatu ortodontycznego. Ciekawą propozycją są nakladki korygujace zeby.

Jest to specjalna odmiana aparatu nazębnego, który charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewidoczny, a także ruchomy. Co to oznacza, że jest to ruchowy aparat? Chodzi w tym wypadku o to, że pacjent może go samodzielnie zdejmować np. na noc, a z racji tego, że ma on przezroczystą strukturę, nawet gdy jest założony, osoby postronne będą miały ogromne trudności, aby go dostrzec na naszych zębach.

Czy nakladki korygujace zeby są skuteczne?

Czym zatem charakteryzuje się taki aparat nazębny? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jest on znacznie wygodniejszy niż klasyczna wersja. Co więcej, jest również dyskretny i praktycznie nikt się nie dowie, że właśnie toczymy walkę z naszymi zębami. Dla wielu osób jest to sprawa naprawdę bardzo ważna. Dodatkowo na uwadze należy jeszcze mieć to, że dzięki możliwości swobodnego zdejmowania, pozwala on wygodnie jeść, a także efektywnie czyścić posiadane zęby, dzięki czemu chroni się je lepiej przed próchnicą. W przypadku klasycznego aparatu jest to znacznie bardziej utrudnione.

Widząc tak ogromną ilość zalet, którymi cechują się nakladki korygujace zeby, wiele osób ma wątpliwości, czy faktycznie one działają. Utarło się bowiem, że jeśli chce się mieć dobre wyniku w leczeniu, trzeba nieco pocierpieć, a takie nakładki pozwalają uniknąć tego cierpienia. Czy oznacza to zatem, że nie ma sensu ich stosować, bo po prostu nie działają?

Jak się okazuje, stosowanie nakładek korygujących zęby przynosi podobne, a często nawet lepsze efekty niż w przypadku klasycznego aparatu nazębnego. Pomimo tego że aparat nie jest przymocowany do zębów na stałe, czyli nie wywiera na nie nacisku bez przerwy, tak czy inaczej pierwsze pozytywne efekty jego noszenia są widoczne już po kilku miesiącach, a czasem nawet po kilku tygodniach. Jest to więc rewelacyjny rezultat, biorąc pod uwagę fakt, z jak wygodnym aparatem ma się do czynienia. Oczywiście ogólny czas leczenia w dużej mierze zależy od samego pacjenta, a przede wszystkim od rodzaju i zakresu jego problemu z zębami, lecz bez wątpienia należy przyjąć, że tego rodzaju nakładki działają i mogą być powszechnie polecane jako lepszy i wygodniejszy zamiennik dla zwykłego aparatu ortodontycznego.

Ile kosztują nakładki prostujące zęby?

Oprócz tego, że aparat ortodontyczny jest skrajnie niewygodny w noszeniu i może powodować naprawdę ogromny dyskomfort, jego największą wadą jest cena. Jak bowiem wiadomo, leczenie tego typu aparatem może bez trudu przekroczyć nawet 10 tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia ceny w przypadku nakładek korygujących zęby. Czy są one tańsze niż aparat?

Wiedzieć trzeba, że ogólny koszt leczenie zależny jest od naprawdę wielu czynników i podawane kwoty dla każdego pacjenta mogą być zupełnie inne. W zależności bowiem od tego, jak długie będzie musiało być leczenie, jaki jest zakres wady zgryzu czy też rodzaj stosowanej terapii, koszt może być nieco inny. Co prawda sama nakładka korygująca będzie nieco droższa w zakupie niż klasyczny aparat, lecz jest to tylko pozornie większy wydatek. Jeśli policzy się, ile kosztują usługi związane z wizytami kontrolnymi, korekcjami klasycznego aparatu i ewentualnymi zmianami jego położenia, jak na dłoni widać, że leczenie nakładką korygującą jest znacznie tańsze. Dlatego też nie warto przejmować się nieco większym wydatkiem, który trzeba ponieść na początku terapii, bo później koszty są drastycznie mniejsze.