Krzywy zgryz u 3 latka
Ortodoncja

Krzywy zgryz u 3 latka

Wady zgryzu mogą rozwijać się z różnych przyczyn, najczęściej są połączeniem czynników środowiskowych i genetycznych. U małych dzieci najczęściej powstają z powodu tych pierwszych, ponieważ to właśnie one mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój szczęki, zgryz oraz na kształt twarzy małego człowieka.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci

Krzywy zgryz u 3 latka, a także inne wady i nieprawidłowości w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej to poważne schorzenie, które nieleczone prowadzić może do asymetrii twarzy, cofnięcia się lub wysunięcia podbródka, a także do wielu poważnych schorzeń. U małych dzieci bardzo popularny jest przodozgryz, który objawia się wysunięciem dolnej wargi do przodu oraz tyłozgryz, który uwidacznia się cofnięciem dolnej wargi. Zgryz otwarty u dzieci występuje wtedy, kiedy nie ma kontaktu pomiędzy zębami górnymi i dolnymi, natomiast głęboki charakteryzuje się tym, że siekacze górne znacznie nachodzą na dolne. Do wad zgryzu u dziecka zalicza się także zgryz krzyżowy i przewieszony. W pierwszym przypadku zęby dolne zachodzą na górne na niektórych odcinkach, natomiast w drugim dochodzi do poszerzenia się szczęki lub zwężenia żuchwy. Innymi wadami zgryzu u najmłodszych są również stłoczenia, czyli zbyt duże zęby oraz spore szpary między zębami.

Zły zgryz u dzieci

Prawidłowy rozwój zgryzu u dziecka jest bardzo ważny. Wpływa bezpośrednio na kształtowanie się czaszki, na proporcję i symetrię twarzy, na rozwój uzębienia i zachowanie łuków i przestrzeni pomiędzy zębami. Wszelkie anomalia, takie jak np. krzywy zgryz u 3 latka, nieleczone przy pomocy specjalnego aparatu ortodontycznego, mogą przynieść nieodwracalne, negatywne skutki. Zęby, które są nadmiernie ściśnięte, powodować mogą zatrzymywanie się w szczelinach resztek pokarmów, które trudno usunąć. Prowadzić to może do różnych infekcji bakteryjnych, trudnych do wyleczenia. Innymi wadami zgryzu są takie, które wynikają z nieprawidłowego ustawienia żuchwy.

Korekty wad zgryzu

Wady zgryzu można leczyć przy pomocy aparatów ortodontycznych, które mogą być ruchome lub stałe. W okresie, kiedy dziecku wypadają mleczaki, a zaczynają rozwijać się stałe zęby, zaleca się stosowanie aparatów ruchomych. Ubiera się je najczęściej na noc, zwłaszcza te jednoczęściowe, natomiast te dwuczęściowe można nosić także w dzień. W tej sytuacji trzeba pamiętać o dokładnym czyszczeniu ząbków. Natomiast aparat stały, który przymocowuje się specjalnym klejem, leczy zgryz lepiej i szybciej. Można zdecydować się na aparaty ceramiczne lub przezierne, które są mniej widoczne i zapewniają większy komfort noszenia.

Aparaty ortodontyczne są polecane na każdą wadę, również na krzywy zgryz u 3 latka. Zadaniem tych urządzeń jest nie tylko przywrócenie właściwego ustawienia zębów, ale także korekta zgryzu. Warto odwiedzać stomatologa już od najwcześniejszych miesięcy życia dziecka, aby w porę wykryć ewentualne wady zgryzu i zacząć leczenie jak najszybciej. Tylko w ten sposób zapobiec można poważniejszym problemom zdrowotnym dziecka w przyszłości