Co daje nitkowanie zębów? Rozwiewamy wątpliwości
Wbrew pozorom, nietrudno jest posiąść dowolną chorobę związaną z jamą ustną. Wystarczy chwila nieuwagi, kilka razy niedokładnie doczyszczony fragment jamy ustnej, by zderzyć się z koniecznością przeprowadzenia leczenia. Nie jest faktem, że każdy musi przejść próchnicę – jednak ze względu na zaniedbania w higienie jamie ustnej, u wielu pacjentów dochodzi do jej rozwoju.
W związku z tym, warto jest wiedzieć, w jaki sposób można zapobiegać rozwojowi próchnicy. Do takich czynności na pewno zaliczają się czynności mające na celu higienę jamy ustnej. Wbrew powszechnym przekonaniom i obiegowym opiniom, nie jest to takie trudne. Tak naprawdę, do podstawowej, absolutnie wystarczającej higieny jamy ustnej wystarczy posiadać szczoteczkę do zębów i nić dentystyczną.
Aby używać tychże poszczególnych przyrządów, należy znać odpowiednie techniki. Niestety nie jest tak, że możemy sobie po prostu dowolnie nitkować czy szczotkować zęby, licząc na zadowalający efekt. Istnieją konkretne metody, które pozwalają przede wszystkim wymieść wszelkie problematyczne czynniki, mogące wywołać choroby, a dodatkowo pozwalają to zrobić bez robienia sobie krzywdy.
Niestety, nieprawidłowe nitkowanie czy szczotkowanie zębów to również droga dla bakterii, mogących spowodować choroby. Wobec tego, jeśli nie jesteś pewny swoich technik, a twoje zęby często krwawią podczas czyszczenia, czym prędzej powinieneś skontaktować się ze stomatologiem. Chciałbyś wiedzieć, nitkowanie zębów jak często?
Nitkowanie zębów – jak często?
Nitkowanie zębów to bardzo ważna czynności. Warto wiedzieć, nitkowanie zębów jak często, aby nie przesadzać z częstotliwością – niestety, nadgorliwość w kwestiach zdrowotnych również potrafi odbić się czkawką. Wobec tego, warto jest utrzymywać rozsądne normy, by nie zrobić sobie krzywdy.
Tak naprawdę, w kwestii nitkowania zębów można czuć się swobodnie, nitkując je raz dziennie. Można to zrobić na przykład rano – na rozpoczęcie dnia ze świeżym, czystym uśmiechem, a można także zdecydować się na wariant wieczorny – po wszystkich posiłkach. Nie ma potrzeby nitkowania zębów częściej, chyba, że na przykład coś wejdzie nam między zęby – w takiej sytuacji najczęściej jest to odczuwalne i mało przyjemne.
Jak więc widzisz, nie trzeba robić tego intensywnie, aby czuć świeżość uśmiechu i cieszyć się zdrowymi zębami. Raz dziennie w zupełności wystarczy, aby przestrzenie międzyzębowe były dokładnie oczyszczone i wolne od zarazków.
Nie ma jednak co popadać w złudną nadzieję, że w przypadku szczotkowania również tak jest. Pacjent, który decyduje się na szczotkowanie zębów, musi to zrobić minimum rano i wieczorem – a najlepiej po każdym posiłku, plus przed śniadaniem. Zasada, że zęby oczyszczamy tylko raz dziennie, dotyczy wyłącznie nitkowania, a nie szczotkowania.
Wiesz już, jak postępować w kwestii nitkowania zębów. Alternatywnie, zamiast nitkowania, możesz zdecydować się na irygator. Niezależnie od metody, powinieneś być świadomy roli oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, bo nie da się zrobić tego dokładnie samą szczoteczką.