Co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu?

Co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu?

Czasami zdarza się, że zwłaszcza w nocy zaczynacie mimowolnie zaciskać szczęki i co gorsza, zgrzytać zębami. Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest to niegroźna anomalia, jednak gdy zacznie się ona powtarzać, to nie sposób zacząć martwić się o nasze zdrowie. Czy zgrzytanie zębami wpływa na zdrowie uzębienia i jamy ustnej? Co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu u dorosłego? Co poradzić na zgrzytanie zębami? Czytajcie dalej, a dowiecie się tego w kolejnych akapitach niniejszego artykułu! Mamy nadzieję, że znajdziecie dziś wartościowe informacje dla własnego przypadku i zdrowia!

 

Co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu u dorosłego?

 

Warto więc zastanowić się co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu. Otóż jest to problem, który nazywamy bruksizmem. Zdziwicie się, lecz jego zignorowanie i zaniedbanie leczenia może mieć bardzo, ale to bardzo poważne konsekwencje. Należą do nich, uwaga: problemy ze wzrokiem, słuchem czy chroniczne bóle głowy. Nic więc dziwnego, że stomatolodzy tak bardzo stawiają na to, aby leczyć objawy i efekty obecności bruksizmu.

 

Bruksizm to nazwa choroby, która objawia się mimowolnym zaciskaniem i zgrzytaniem zębów zwłaszcza w nocy. Bruksizm jest często przyczyną dodatkowych problemów, takich jak silne bóle twarzy, głowy czy nawet pleców. Konkretny winowajca takiego stanu rzeczy nie jest prosta do zlokalizowania, lecz najczęściej wskazuje się na wady ortodontyczne i co najważniejsze — długotrwały stres.

 

Każdy z nas zaciska zęby, jednak przy obecności bruksizmu, zaciskamy szczękę nawet… 10 razy mocniej. Takie działanie prowadź do tego, że zęby stają się uszkodzone, podobnie jak przyzębie, czyli tkanki odpowiedzialne za to, aby utrzymywać uzębienie we właściwej pozycji. Dochodzi także do tego, że mięśnie naszej twarzy ulegają uszkodzeniu! Nie można tego ignorować!

 

Co poradzić na zgrzytanie zębami?

 

Skoro już wiemy, co oznacza zgrzytanie zębami podczas snu, czas zastanowić się, co poradzić na zgrzytanie zębami. Diagnoza bruksizmu jest bardzo prosta, lecz leczenie bywa wieloetapowe i wymaga pracy szeregu specjalistów. Najczęstszą opcją na leczenie bruksizmu oraz innych wad w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego jest wykorzystanie specjalnej nakładki lub szyny na zęby, umożliwiającej rozluźnienie mięśni i zaprzestanie ścierania uzębienia. Poza tym, kluczem do zaprzestania zbędnego zaciskania zębami jest zrelaksowanie się i zmiana trybu życia wolna od niepotrzebnego stresu. To właśnie taka długotrwała terapia z pomocą stomatologa, ortodonty psychologa i neurologa jest czymś, co warto rozważyć przy wybieraniu leczenia bruksizmu!

 

Sami więc widzicie, że leczenie zgrzytania zębami wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Kluczem do właściwego wyleczenia jamy ustnej jest to, aby poprawnie zdiagnozować dolegliwość oraz co najważniejsze podjąć leczenie w momencie, gdy nie jest jeszcze za późno. Nie ignorujcie więc tego, co dzieje się w naszej jamie ustnej — podejmujcie kroki, przybliżające was do jej kompletnego wyleczenia!