czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna
Porady Stomatologiczne

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Sedacja wziewna to znieczulenie gazem rozweselającym, mające zastosowanie podczas wizyty u stomatologa. Dla wielu osób, które są wrażliwe na ból oraz niechętnie udają się na wizytę do dentysty, mając w pamięci ból odczuwany podczas wcześniejszych zabiegów, to właśnie sedacja wziewna jest sposobem na to aby złagodzić uczucie dyskomfortu i zwiększyć komfort leczenia.

Dzięki temu nawet osoby, które odczuwają strach przed wizytą u stomatologa mogą regularnie dbać o stan swojego uzębienia i nie czekać kiedy choroba wejdzie w zaawansowane stadium. Jednak czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Użycie sedacji wziewnej w stomatologii

Sedacja wziewna jest stosowana powszechnie w stomatologii, ponieważ jest bezpieczna. Dlatego osoby, które zastanawiają się czy sedacja wziewna jest bezpieczna i czy nie będzie miała wpływu na zdrowie ani samopoczucie – mogą odetchnąć z ulgą.

Co więcej, zastosowanie tej metody podczas leczenia zębów powoduje stan rozluźnienia u pacjenta, co jest efektem podania odpowiedniej dawki podtlenku azotu. Jednocześnie, niemal natychmiast znika uczucie lęku i strachu, a także ogranicza się odczuwanie bólu, co ma duży wpływ na sam zabieg i ułatwia dentyście pracę.


Sedacja wziewna może być łączona również z innymi metodami znieczulenia jakie stosuje dentysta. Jej atutem jest także fakt, że zmniejsza niedogodności związane z podaniem innych leków czy metod znieczulenia.

Dla kogo jest sedacja wziewna?

Sedacja jest polecana zwłaszcza osobom z nadpobudliwością psychoruchową, a także pacjentom, którzy odczuwają lęk przed wizytą u stomatologa, prowadzący nawet do unikania wizyt u lekarza. Istnieje grono pacjentów, u których tylko znieczulenie gazem rozweselającym pozwala przeprowadzić zabieg stomatologiczny.


Często gaz podaje się również do znieczulenia dzieciom, ponieważ dla nich wizyta u dentysty wiąże się z dość dużym stresem, który może nawet przybrać postać paniki. W takiej sytuacji stomatologowi bardzo trudno jest podjąć jakiekolwiek działania, dlatego wykorzystanie sedacji wziewnej staje się powoli standardem w przypadku stomatologii dziecięcej i znacząco ułatwia pracę dentystów.

Zalety sedacji wziewnej

Sedacja wziewna posiada wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się uspokojenie pacjenta, który w efekcie podania podtlenku azotu rozluźnia się i przestaje odczuwać lęk i stres, związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym.


Niewątpliwym atutem sedacji jest także umożliwienie ograniczenia świadomości pacjenta oraz częściowe znieczulenie uczucia bólu, co przejawia są także pozbyciem się lęku przed wykonywanym zabiegiem.
Pacjent czuję się dobrze, jest rozluźniony i odprężony.

Wiele osób zastanawia się czy sedacja wziewna jest bezpieczna. Warto wskazać, że tego typu sposób znieczulenia cieszy się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród dzieci i osób, które odczuwają silny lek oraz napady paniki związane z wizytą u stomatologa. Często to właśnie podanie podtlenku azotu jest jedyną metodą by udać się na wizytę do stomatologa. Co istotne, sedacja jest w pełni bezpieczna dla pacjenta.