Bez kategorii

Ile zarabia dentysta? Uchylamy rąbka tajemnicy!

Praca w roli dentysty na pewno wielu z was jawi się jako niezwykle dochodowa profesja. Przecież jeżeli zabiegi stosowane w gabinetach są tak kosztowne, to nie sposób nie wysnuć domysłów dotyczących tego, że także i stomatolodzy muszą mieć niemałe zarobki. Jak to jednak jest naprawdę? Ile zarabia dentysta w Polsce a ile za granicą? Ile zarabia dentysta na NFZ? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule traktującym o zarobkach różnej maści stomatologów. Zaczynamy i mamy szczerą nadzieję, że zaspokoimy waszą żądzę ciekawości na ten temat!

 

Ile zarabia dentysta w Polsce?

 

Zastanówmy się więc, ile faktycznie zarabia specjalista, jakim jest dentysta. Przede wszystkim należy zrozumieć, że zarobki tego lekarza zależne są od wielu pobocznych czynników, a pierwszym z nich jest oczywiście ilość przepracowanych w praktyce lekarskiej.  Każdy młody, świeżo upieczony dentysta jest zmuszony do odbycia stażu, po którym dopiero wtedy uzyskuje prawo do wykonywania niezwykle trudnego zawodu, jakim jest stomatolog. Pensje takich „nowych” stomatologów nie przekraczają nieraz 1500 złotych netto. Jest to pensja na swój sposób adekwatna do tego, jakie umiejętności aktualnie on posiada.

 

Nie bez znaczenia są także czynniki takie jak miejsce pracy stomatologa, czyli miejscowość, w której wykonuje swoje obowiązki oraz specjalizacja, jaką się zajmuje. Naturalnie zarobki te z czasem wzrastają. Oczywiście należy pamiętać o fakcie, że inaczej prezentują się zarobki dentystów prywatnych a inaczej publicznych. W przypadku publicznych przychodni, stomatolodzy mogą liczyć na wypłaty w postaci nieco ponad 3 tysięcy na rękę. Niestety, jest to pewnego rodzaju „sufit”, który bardzo ciężko przebić, pracując jako dentysta na NFZ. Należy też pamiętać, że posiadanie własnego biznesu w postaci gabinetu stomatologiczne to także duże koszty — należy przecież na bieżąco należy dokupować leki, czy regularnie płacić jego pracownikom. Jak widzicie, to nie wszystko wygląda tak kolorowo! 

 

Ile średnio zarabia dentysta?

 

Skoro w Polsce zarobki plasują się na konkretnym poziomie, to należy także wspomnieć o tym, jak plasują się zarobki za granicami naszego kraju. Nie sposób więc zapytać o to ile średnio zarabia dentysta w innych krajach. Śpieszymy z odpowiedzią!

 

Otóż zarobki dentystów wcale nie są tak niskie, jak w naszym kraju! W wielu krajach europejskich takich jak Irlandia czy Szwecja stomatolodzy mogą liczyć na zarobki na średnim poziomie nawet 200 tysięcy rocznie. Niestety podobnie jak w naszym kraju, sporą część zarobków pochłaniają koszty prowadzenia gabinetu. Są one znacznie wyższe niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza że ponoszone są w obcej walucie. Należy jednak pamiętać również o bardzo ważnym fakcie, jakim jest konkurencyjność na rynku. Poza granicami naszego kraju znajdziemy nawet jeszcze więcej konkurentów walczących zgoła o tego samego pacjenta. Nic więc dziwnego, że spora część gabinetów otwieranych chociażby w wyżej wymienionych krajach kończy swoją działalność równie szybko co ją rozpoczęła.