Stomatologia zachowawcza

Jak odbudować szkliwo nazębne? Czy szkliwo się odbudowuje?

Utrata szkliwa, struktury budującej zęby jest niezwykle szkodliwym procesem dla zdrowia pacjenta. Dziś spora część z nas zwraca uwagę na to, co je i w jaki sposób dba o swoje zęby, tak aby były one w, jak najlepszym stanie. Zastanówmy się więc, jak odbudować szkliwo? Czy szkliwo w ogóle się odbudowuje? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule! Mamy nadzieję, że dostarczy on wam masę wiedzy na dzisiejszy temat!

 

Czy szkliwo się odbudowuje? 

 

Szkliwo zęba to ku zdziwieniu wielu z was, najtwardsza tkanka obecna w organizmie ludzkim. Jednak nawet tak twarda tkanka może zostać naruszona przez niewłaściwą dietę. Kwasowość wewnątrz jamy ustnej zostaje naruszona przez spożywanie napojów i produktów bogatych w cukier, a takie połączenie wraz z brakiem higieny jamy ustnej zaczyna naruszać szkliwo. Problemy w zakresie zmian na szkliwie mogą być dostrzeżone w stosunkowo prosty sposób, a warto zwrócić wtedy uwagę na nadwrażliwość zębów, ich zły stan (pęknięcia czy ukruszenia szkliwa), czy nawet zwiększoną obecność próchnicy. Wtedy na pewno będziecie musieli odwiedzić gabinet stomatologiczny celem wyleczenia ewentualnych wad. Zastanówmy się więc, czy szkliwo się odbudowuje? Co zrobić, żeby wyleczyć jego niedoskonałości?

 

Jak odbudować szkliwo?

 

Zastanówmy więc jak odbudować szkliwo na zębach? Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że trwała erozja szkliwa zębów jest nieodwracalnym procesem, stąd też powinniśmy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Szkliwo zęba, które zostało delikatnie starte, może zostać odbudowane przy pomocy specjalistycznych zabiegów takich jak remineralizacja szkliwa. Polega ona na niczym innym jak na dostarczeniu zębom dodatkowej dawki fluoru wpływającego na odbudowę uzębienia. Uwalniane w czasie zabiegu, jak i po nim jony fluorkowe sprawiają, że szkliwo staje się wzmocnione, a także pozbawione nadwrażliwości zębów.

 

Aby jednak także wesprzeć zdrowie naszych zębów, warto również zadbać o to, aby wykonywać właściwe działania profilaktyczne. Szczotkujcie często zęby, jednak dbajcie o to, aby nie robić tego w zbyt mocny sposób. Dzięki temu nie odsłonimy zębiny i nie spowodujemy żadnych nadwrażliwości zębów. Unikajcie także kwaśnych i słodkich napojów, a jeżeli już nie możecie się powstrzymać, nie pijcie ich przez słomkę. To właśnie picie przez niepozorną rurkę sprawia, że kontakt napojów z zębami będzie zwiększony. Spróbujcie tego sposobu na zadbanie o zęby!

 

Jak sami widzicie, odpowiedź na pytanie, jak odbudować szkliwo wcale nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Kluczem do tego, aby uszkodzenia jego struktury były wystarczająco małe, aby mogła im zaradzić remineralizacja szkliwa. Poważne uszkodzenia szkliwa są często już nie do odratowania i wymagają ewentualnego leczenia protetycznego, które jest znacznie droższe i bardziej długotrwałe. Sami więc widzicie, że jest to bardzo poważny proces. Zadbajmy o stan naszych zębów, a odwdzięczą się one pięknym wyglądem i zdrowiem. Mamy nadzieję, że wiecie już jak odbudować szkliwo na zębach!