Wizyta kontrolna u dentysty
Porady Stomatologiczne

Wizyta kontrolna u dentysty

Nowoczesna stomatologia wyposażona jest w szereg niezwykle skutecznych metod leczenia zębów. Pacjenci z nawet z najgroźniejszymi chorobami są w stanie nie tylko się ich pobyć, lecz również ocalić zęby. Wiedzieć jednak trzeba, że bez względu na to, jak wielkie możliwości ma stomatolog, zawsze będzie on powtarzał, że leczenie powinno być ostatecznością. Kluczem jest bowiem to, aby nie doprowadzać do powstawania na zębach i w jamie ustnej chorób. Jak można to najłatwiej zrobić? Jak się okazuje, zdecydowanie najlepszym sposobem, aby uniknąć przykrych konsekwencji wielu chorób, jest wizyta kontrolna u dentysty. Co warto o tym wiedzieć?

Jak wygląda wizyta kontrolna u dentysty?

Jak każdy doskonale wie, zęby pokryte są jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie, czyli szkliwem. Oprócz tego, że charakteryzuje się ono ogromną wytrzymałością, jest także pozbawione zakończeń nerwowych. Gdyby było inaczej, dotknięcie zęba, czy kontakt z nim ciepłego lub zimnego jedzenia, powodowałoby powstawanie ogromnego bólu. Takie rozwiązanie ma jednak jedną bardzo dużą wadę — nie czuje się, że z zębami coś złego zaczyna się dziać. Jak bowiem wiadomo, ból jest podstawowym sygnałem od organizmu, że w ciele ma miejsce niepokojące zjawisko. W przypadku zębów pojawienie się bólu oznacza, że ząb już jest w zaawansowanym stadium choroby, a być może nie uda się go nawet uratować. Jak więc można uniknąć takiego przykrego scenariusza? Kluczowa jest w tym wypadku wizyta kontrolna u dentysty.
Wiele osób uważa, że do dentysty chodzi się tylko po to, aby leczyć zęby. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, ponieważ wizyty u dentysty powinny mieć przede wszystkim charakter kontrolny, aby zapobiegać leczeniu. Podczas takiego przeglądu stomatolog przy pomocy specjalnych narzędzi skontroluje i przejrzy stan uzębienia, a także dziąseł. Dzięki temu będzie miał możliwość dostrzeżenia choćby najmniejszych, niepokojących zmian i szybkiego ich usunięcia, zanim przerodzą się w olbrzymi problem.
Co jeszcze może mieć miejsce podczas takiej wizyty? Jeśli stomatolog zauważy, że na zębach obecny jest np. kamień nazębny i zabrudzenia w szczelinach między zębami, zapewne poinstruuje pacjenta na temat prawidłowego mycia zębów i utrzymywania jamy ustnej w dobrej kondycji. Zapewne poleci także odpowiednie pasty do zębów czy też płyn do płukania jamy ustnej.

Ile kosztuje wizyta kontrolna u dentysty?

Jak każdy doskonale wie, leczenie zębów nie należy do najtańszych. Nawet najprostszy zabieg, jakim jest usuwanie próchnicy i wyplenianie zęba może kosztować obecnie kilkaset złotych. Nic więc dziwnego, że każda wizyta u dentysty budzi obawy o stan portfela. Warto się więc teraz dowiedzieć, ile może kosztować wizyta kontrolna u stomatologa.
Jak się okazuje, nie da się jednoznacznie podać ceny za taką wizytę. Często w gabinetach stomatologicznych można zauważyć praktykę, aby wizyty kontrolne u stałych pacjentów były darmowe lub nie kosztowały więcej niż 50 złotych. Ma to na celu przyciągnięcie klientów. Co jednak bardzo ważne, standardowo podczas takiej wizyty dentysta może wyleczyć pewne problemy z zębami jeszcze na ich wczesnym etapie. Powszechnie wykonuje się podczas takiej wizyty usuwanie kamienia nazębnego czy też usuwa się zaczątki próchnicy. Rzecz jasna są to usługi odpłatne.
Czy jest się więc czym przejmować w kwestii ceny? Zdecydowanie nie, ponieważ nawet jeśli wyda się za wizytę kilkaset złotych, ma się pewność, że zęby są w dobrym stanie i nic im nie zagraża. Jeśli będzie się unikało takich wizyt, chcąc np. zaoszczędzić te pieniądze, szybko może się okazać, że żeby będą w tak złym stanie, że ich uratowanie będzie kosztowało nie kilkaset złotych, lecz kilka tysięcy. Nie warto więc na takich wizytach oszczędzać, ponieważ bardzo szybko pociągnie to za sobą zdecydowanie większy wydatek na leczenie zębów.

Co ile wizyta kontrolna u dentysty?

Jak więc widać wizyta kontrolna u dentysty jest podstawą odpowiedniego obchodzenia się ze swoimi zębami, lecz także ogólnie z jamą ustną. Dzięki niej można zapobiegać przerodzeniu się niewielkich zmian chorobowych w poważne schorzenia, wymagające wielotysięcznego leczenia. Zasadne jest więc w tym wypadku pytanie, jak często taka kontrola powinna być przeprowadzana. Co warto o tym wiedzieć?
Wiele osób uważa, że wizyta kontrolna powinna być realizowana raz do roku. Inni natomiast stwierdzają, że wystarczy, jeśli raz na dwa lata udamy się do dentysty, ponieważ w ciągu dwóch lat na pewno nie powstaną na zębach żadne poważne ubytki. Jak to natomiast wygląda w rzeczywistości? Jak przyzna każdy specjalista, pacjenci powinni stawiać się w gabinetach stomatologicznych na wizyty kontrolne przynajmniej raz na pół roku. Zmiany chorobowe zębów i jamy ustnej zachodzą bowiem o wiele szybciej, niż można przypuszczać, więc nawet coroczna kontrola może okazać się zbyt rzadka. Jeśli natomiast będzie się ją przeprowadzało co pół roku, uda się zawczasu uniknąć wszystkich problemów. Co jednak ciekawe, jest w tym zakresie pewien wyjątek. Jak się bowiem okazuje, kobiety w ciąży, które znacznie bardziej narażone są na problemy z zębami, powinny na takie kontrole udawać się nawet raz w miesiącu, aby wykluczyć nawet najmniejsze problemy z zębami.