Bez kategorii

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Dentysta budzi u wielu z dorosłych strach, a co dopiero u… dzieci! Obawa przed podejmowaniem leczenia w gabinecie stomatologicznym jest bardzo częsta i przez to stomatolog staje się specjalistą, którego unikamy za wszelką cenę. Czy da się jednak odmienić to, że dziecko boi się dentysty? Oczywiście, że tak! Dziś pokażemy wam, jak przekonać dziecko do dentysty i jak pokonać strach przed dentystą u dzieci! Pokażemy wam, co sprawi, że dziecko u dentysty nie będzie odczuwało niepotrzebnego dyskomfortu przed wykonanymi zabiegami!

 

Czy Twoje dziecko boi się dentysty?

 

Dzieci często nie znają tego, co czeka na nie w gabinecie stomatologicznym. Stąd też bierze się strach! Nikogo nie dziwią histeryczne reakcje, będące elementem powstawania dentofobii (lęku przed wizytą u stomatologa). Dzieci często krzyczą, wyrywają się opiekunom czy starają się uciec z fotela stomatologicznego? Co jednak zrobić, aby dziecko u dentysty nie odczuwało strachu? Sprawdźcie to, co pokażemy wam jak przekonać dziecko do dentysty! 

 

Przede wszystkim, nie warto wpajać dzieciom tego, że leczenie nie będzie wcale bolesne. Dziecko u dentysty ma już często tak wpojony potencjalny ból przed ewentualnym leczeniem, że będą się one bać znacznie bardziej. Zamiast tego, warto dać znać, że mogą one poczuć chwilowy ból. Poza tym nie warto bawić się z dziećmi w gry psychologiczne, starając się porównywać ich do rodziców, który nie boją się dentystów. Pozwólmy młodemu pacjentowi na odbywanie wizyty u stomatologa w indywidualny sposób. Nie okłamujcie też dzieci — nikomu nie pomaga oszukiwanie, że „stomatolog nic nie zrobi”. Gdy jednak dojdzie do takiej sytuacji, dziecko poczuje się oszukane i będzie jeszcze bardziej obawiać się wizyty u stomatologa. A przecież chcecie wiedzieć, jak przekonać dziecko do dentysty?

 

Skąd strach przed dentystą u dzieci?

 

Skąd więc bierze się strach przed dentystą u dzieci? Otóż jest to często podyktowane… osobami dorosłymi, zwłaszcza rodzicami!  To właśnie oni wpadają lek, który, potem gdy dziecko u dentysty poddaje się zabiegowi — boi się ono stomatologów. Mówią oni dzieciom o własnych lękach i negatywnych doświadczeniach z wizytami u stomatologów. Nic więc dziwnego, że po usłyszeniu tych słów, dziecko boi się dentysty. Brak poprawnego przygotowania psychicznego prowadzi do tego, że młody pacjent obawia się strasznego człowieka w białym kitlu i wielkim wiertłem! Nie zapominajcie też o tym, że straszenie dzieci lekarzem wcale nie sprawia, że pomagacie zredukować strach przed dentystą.

 

Sami więc widzicie, że źródło strachu przed dentystą bywa często zakorzenione w samych rodzicach czy też opiekunach dziecka. Sposoby na leczenie tego lęku bywają różne, jednak wymagają one konkretnego traktowania. Nie dopuśćcie do sytuacji, w której wasze dziecko boi się dentysty! Lęki, które zakorzenione będą w dzieciństwie nieraz będą miały swoje efekty w dorosłym życiu. Nie straszmy dzieci gabinetami stomatologicznymi, a raczej pokażcie im dlaczego leczenie uzębienia i jamy ustnej to dobry pomysł.