Implanty

Palenie papierosów, a trwałość implantu stomatologicznego

Każdy nałóg jest zły – niezależnie od tego, czym się on przejawia. Szczególnie groźne są te nałogi,  które niekorzystnie oddziałują na jamę ustną pacjenta. Do tych nałogów zaliczają się takie nałogi jak – spożywanie wyrobów nikotynowych, alkoholu, spożywanie nadmiernych ilości słodyczy i nie tylko. 

 

Świadomość o tym, że papierosy są szkodliwe, jest bardzo wysoka. Ich oddziaływanie negatywnie przekłada się na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, takich jak płuca, serce i nie tylko. Palenie papierosów przekłada się także na znaczące obniżenie poziomu kondycji jamy ustnej i zębów. 

 

W tym artykule będziemy rozważać temat negatywnego oddziaływania dymu tytoniowego, powstałego podczas palenia papierosów, na implanty stomatologiczne. Nie jest to do końca jasne, gdyż implanty stomatologiczne są stosunkowo odporne na różne czynniki, podobnie jak korony protetyczne na nich zamocowane. Warto jest jednak doprecyzować tę kwestię, by pacjenci nie mieli wątpliwości co do tego, czy dym tytoniowy wpłynie na trwałość implantu stomatologicznego.

 

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu stomatologicznego?

 

Pytanie to jest bardzo ważne, gdyż od tego zależy, czy dany pacjent powinien wszczepiać implanty. Jeśli pacjent jest uzależniony od palenia papierosów, to sens wszczepiania implantów nie jest do końca zasadny. Dlaczego?

 

Papierosy powodują obniżenie skuteczności leczenia implantologicznego. Leczenie implantologiczne samo w sobie jest bardzo skuteczne, zwłaszcza z wykorzystaniem wysokiej jakości implantów stomatologicznych, jednak palenie papierosów zmniejsza szanse na powodzenie. 

 

To, o ile szanse na powodzenie leczenia spadają, zależy od ilości papierosów, które pacjent pali w ciągu dnia. W przypadku osób, które palą spore ilość papierosów, mieszczące się w przedziale 31-40, skuteczność leczenia implantologicznego spada o około 10%. Oznacza to, że nałogowe palenie papierosów powoduje, że u co 10 osoby leczenie implantologiczne okazuje się być nieskuteczne.

 

Niekorzystne działanie papierosów na implanty stomatologiczne zostało potwierdzone naukowo, dlatego warto jest mieć to na uwadze przed podjęciem leczenia implantologicznego. Zaleca się, aby w miarę możliwości ograniczyć lub całkowicie porzucić nałóg papierosowy, celem zwiększenia szansy na przyjęcie się implantu. 

 

Palenie papierosów, prócz tego ma niekorzystny wpływ na wiele innych rzeczy, dlatego dla własnego dobra rozsądnie jest porzucić ten nałóg. Skorzysta na tym zarówno sam pacjent, jak i wszystkie osoby otaczające go.