na-czym-polega-bonding-zebow
Stomatologia Estetyczna

Na czym polega bonding zębów?

Bonding zębów to jeden z zabiegów stomatologicznych mających na celu poprawę estetyki zębów. W czasie zabiegu wykorzystuje się specjalne materiały żywiczne kompozytowe. Zabieg ten jest nieinwazyjny i nie narusza on delikatnej struktury szkliwa. Ponadto zębów nie trzeba szlifować, jak ma to miejsce w przypadku zabiegu mocowania na zębach licówek. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega bonding zębów.

Bonding zębów – charakterystyka


Zabieg ten należy do dziedziny leczenia estetycznego. Odbudowanie warstwy zębów odbywa się przy pomocy specjalnej żywicy kompozytowej. Materiał ten jest często używany np. do uzupełniania ubytków. Co ciekawe materiał ten można bez problemu dostosować kolorystycznie do reszty zębów. Dzięki temu zmiany nie będą aż tak bardzo widoczne. Tworzywo wykorzystywane do bondingu jest bardzo elastyczne, przez co łatwo jest je idealnie modelować po to, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Materiał kompozytowy łączy się z zębem poprzez zjawisko przylegania.

Dzięki temu szczelnie łączą się one ze sobą. Na ząb nakładana jest niewielka ilość materiału żywicznego, co powoduje zniwelowanie nieestetycznych uszkodzeń i przebarwień. Ponadto dzięki tej technologii lekarz stomatolog może również skorygować kształt zęba czy uzupełnić uszczerbek, a nawet zniwelować diastemę, czyli przerwę między zębami. Poprawi to wygląd zębów, sprawi, że będziemy cieszyć się cudownym uśmiechem. Lekarz podczas wizyty kontrolnej przeanalizuje możliwość wykonania zabiegu, a także wytłumaczy, na czym polega bonding zębów.

Jak działa bonding na zęby?


Bonding to zabieg, podczas którego materiał kompozytowy łączony jest z zębem. Sam proces przeprowadzania tego zabiegu rozpoczyna się oczywiście od oczyszczenia powierzchni zębów przez stomatologa. Bez tego niemożliwe będzie przejście do dalszych działań. Wtedy kiedy nie trzeba preparować zęba, można przejść dalej. Niestety w przypadku gdy konieczne jest zmniejszenie zęba, należy tego dokonać. Następnie szkliwo należy potraktować łagodnym kwasem.

Ten proces nie trwa długo, ale jest bardzo ważny, ponieważ na zębie pojawią się niewielkie wgłębienia, które pozwolą na lepsze mocowanie. Lekarz na tym etapie może już przejść do bondingu właściwego, czyli do nałożenia żywicy kompozytowej. W trakcie tego etapu dentysta modeluje żywicę, aby pasowała do zębów. Ostatnim etapem jest utwardzenie zęba lampą stomatologiczną. Na koniec, jeśli jest to potrzebne, lekarz stomatolog wypoleruje powierzchnię zębów.

Koszt bondingu zębów


W związku z tym, że bonding zębów to zabieg typowo estetyczny nie jest on refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu zabieg jest o wiele tańszą opcją poprawienia wyglądu i odbudowy zębów aniżeli zdecydowanie się na
założenie licówek na zęby. Oczywiste jest to, że cena zabiegu będzie zależała od miejsca, w którym znajduje się gabinet, a także renomy i profesjonalizmu lekarza stomatologa. Najczęściej bonding to koszt porównywalny do wypełnienia zębów. Poprawienie całego uśmiechu kosztować może w okolicach tysiąca pięciuset złotych. Wiedząc już na czym polega bonding zębów i z jakimi kosztami się to może wiązać, możesz poprawić wygląd swojego uśmiechu.