Podniesienie zgryzu – na czym polega?
Nie trzeba nikogo przekonywać chyba do tego, że dbanie o zdrowe zęby to podstawa codziennej higieny człowieka. Próchnica niestety nie śpi i czyha na nas w każdym wieku. Zalecane są zatem okresowe wizyty kontrolne u stomatologa, aby zawczasu wykrywać i eliminować wszelkie nieprawidłowości i schorzenia. Niestety czasami zdarza się tak, że mamy do czynienia z wrodzonymi lub nabytymi nieprawidłowościami samego zgryzu. Problem ten może znacznie utrudnić życie, a nie leczony doprowadzić do znacznych powikłań zdrowotnych. Szczęśliwie współczesna medycyna ortodontyczna zna sposoby na zniwelowanie lub wręcz usunięcie tego rodzaju niedogodności. W poniższym tekście weźmiemy pod lupę podniesienie zgryzu na czym polega, jakie są metody jego wykonywania i czy warto w istocie dokonywać korekty zgryzu.
Podniesienie zgryzu na czym polega i jak podnieść zwarcie?
Warto dowiedzieć się, przed zdecydowaniem się na podniesienie zgryzu na czym polega i jakie są jego efekty. Zacznijmy więc od tych informacji podstawowych. Podnoszenie zgryzu to ortodontyczna technika stomatologiczna stosowana w celu odblokowania zgryzu, zapobieżenia kolizji zębów górnych z dolnymi lub uzyskania większego dopasowania łuków zgryzu. Jest procedurą często stosowaną w leczeniu lingwalnym oraz przedsionkowym u najmłodszych.
U pacjentów poddawanych leczeniu ortodontycznemu, w przypadku zgryzu głębokiego lub zgryzu krzyżowego, często potrzebne jest tymczasowe uniesienie lub otwarcie zgryzu. Podnoszenie zgryzu służy do zapobiegania odcinaniu zamków oraz do eliminacji zakłóceń zgryzowych, umożliwiając swobodny ruch zębów. Ponadto unoszenie takie umożliwia prawidłowe ustawienie zamków we wczesnej fazie leczenia, utrzymując określone grupy zębów poza okluzją i zapobiegając całkowitemu zamknięciu szczęki.
Podniesienie zwarcia może być konieczne również wtedy gdy nieleczona wada zgryzu, wynikająca chociażby z utraty części zębów (zwłaszcza tych bocznych) lub z zaostrzonego bruksizmu (nawykowe zaciskanie i zgrzytanie zębów) doprowadza już do rozmaitych powikłań. Pacjenci tacy często uskarżają się na dotkliwe i narastające bóle mięśni żujących, zwłaszcza podczas spożywania pokarmów, staw skroniowo-żuchwowy także narażony jest na ból i często słyszalne jest charakterystyczne trzaskanie w szczęce. Bolesność może się pojawić w odniesieniu do głowy i barku.
Odpowiedzmy teraz na pytanie podstawowe – podniesienie zgryzu na czym polega w praktyce? Generalnie korekta taka polega na odbudowie niewłaściwej wysokości zębów (lub brakujących zębów) za pomocą kompozytów i uzupełnień protetycznych. Umożliwia to odpowiednie podniesienia wysokości zwarcia i odtworzenie bardziej naturalnej konstrukcji zębów. Dzięki temu dochodzi do zlikwidowania ewentualnych przeciążeń w przednich i bocznych rejonach szczęki, mięśnie żuchwy stają się bardziej rozluźnione, a same zęby są zabezpieczone przed dalszą, postępującą destrukcją. Każdy przypadek musi być indywidualnie analizowany przez specjalistę ortodontę, który określi właściwą drogę postępowania.
Jak naprawić krzywy zgryz?
Wrodzona lub nabyta wada zgryzu, to stan, w którym zęby górne i dolne nie są odpowiednio ustawione. Warto zaznaczyć, ze jest to jedno z najczęściej występujących w populacji schorzeń zębów i jak na ironię, również najbardziej zaniedbywane. Jest to poważny błąd! Zły zgryz może być wrodzony lub wynikać z nawyków z dzieciństwa, takich jak choćby ssanie kciuka. Istnieje wiele negatywnych konsekwencji, z którymi się mogą mierzyć ludzie dotknięci tą przypadłością. Wśród głównych należy wymienić: trudności w wysławianiu się, suchość w ustach, mimowolne przygryzanie języka, a z estetycznego punktu widzenia także asymetria twarzy.
Aparaty ortodontyczne i przezroczyste nakładki są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naprawę krzywego zgryzu. Dentysta może również zdecydować się na aparaty retencyjne w przypadku łagodniejszej wady. Eksperci coraz częściej postulują stosowanie procedury zwanej stomatologią nerwowo-mięśniową w celu naprawy złego zgryzu. Koncentruje się ona na starannej równowadze i współpracy wszystkich mięśni i tkanek tworzących usta i szczękę.
Jeżeli chodzi o podniesienie zgryzu na czym polega wyjaśniliśmy już wyżej. Okazuje się, że procedura ta także przyczynia się do naprawy krzywego zgryzu. Dodanie światłoutwardzalnego cementu ortodontycznego do powierzchni zgryzowych tylnych trzonowców lub powierzchni językowych zębów przednich minimalizuje bowiem ryzyko nachodzenia na siebie zębów i ścierania szkliwa.
Warto wspomnieć jeszcze, że w przypadku krzywego zgryzu zawsze wskazane jest podjęcie jak najwcześniejszego leczenia. Szanse na naprawę wad zwiększają się, gdy leczenie jest procedowane w młodszym wieku. U pacjentów dorosłych zwykle trwa to dłużej, a procedura staje się wymiernie droższa.
Po co robić ekwilibrację (korektę) zgryzu?
Odpowiedź na tak postawione pytanie wynika poniekąd z naszych wcześniejszych rozważań. Dodajmy jeszcze, że właściwie przeprowadzana ekwilibracja (korekta) zgryzu, przekłada się bezpośrednio na naturalny kształt zębów i ich prawidłowe nachylenie oraz zetknięcie z zębami górnymi lub dolnymi. Znacznie słabsze są także naprężenia oddziałujące na stawy skroniowo-żuchwowe.