Porady Stomatologiczne

Jak pozbyć się przebarwień na zębach?

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak ważny jest dla człowieka wygląd zębów. Nawet najmniejsza skaza na nich może być przyczyną powstawania ogromnych kompleksów i problemów w życiu osobistym i zawodowym. Z tego też właśnie powodu tak często stosowane jest leczenie ortodontyczne usuwające np. nieprawidłowe położenie zębów. Innego rodzaju równie poważnym problemem jest przebarwianie się zębów. Jaki jest powód powstawania takiego zjawiska, a przede wszystkim jak pozbyc sie przebarwien na zebach?

Przyczyny powstawania przebarwień

Zanim przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli tego, jak pozbyc sie przebarwien na zebach, na samym początku dowiedzieć się trzeba, skąd ten problem w ogóle się pojawia. Jakie są więc przyczyny pojawiania się nieestetycznych przebarwień zębów? Dopiero gdy pozna się źródło przebarwień, będzie się ich można skutecznie pozbyć.
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną pojawiania się na zębach przebarwień jest nieprawidłowa, obfitująca w barwiące produkty dieta. Jeśli więc każdego dnia wypija się duże ilości kawy lub herbaty, a także spożywa się np. buraki lub wiśnie, w niedługim czasie na zębach zacznie pojawiać się przebarwienie.
Oczywiście kiepska dieta to nie jedyna przyczyna takich przebarwień. Wiedzieć trzeba, że mogą się one pojawiać w wyniku przyjmowania określonego rodzaju leków, występują właściwie u każdego palacza, nawet tego okazjonalnego, a także są efektem obecności starego rodzaju plomb w zębach. Jak się bowiem okazuje, stare amalgamatowe wypełnienia z czasem znacznie ciemnieją, co jest wyraźnie widoczne.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że jedną z częściej występujących przyczyn przebarwień na zębach jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli nie myje się zębów wystarczająco często lub robi się to w sposób pobieżny i niezbyt dokładny, odkładać się na nich będzie w nadmiernej ilości płytka nazębna, która spowoduje powstawanie na zębach kamienia. Będzie on wyraźnie zmieniał kolor zębów.

Metody wybielania zębów

Jak więc widać powody, dla których zęby zmieniają swój kolor, są naprawdę bardzo zróżnicowane. Począwszy od diety, po nieprawidłową higienę jamy ustnej, a na przyjmowanych lekach skończywszy. Warto się więc teraz dowiedzieć jak pozbyc sie przebarwien na zebach bez względu na ich źródło. Jakie są najlepsze metody?
Podstawowym sposobem na zmianę koloru zębów jest wyeliminowanie wszelkich czynników, które mogą powodować ich przebarwianie się. Warto więc rzuci palenie, zmniejszyć ilość wypijanej herbaty i kawy, a przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie produkty obecne są w codziennej diecie i wyeliminować te, które mogą powodować barwienie zębów.
Jak pozbyc sie przebarwien na zebach, jeśli wszystkie powyższe zadania zostaną zrealizowane? Jak się okazuje, należy w tym wypadku zastosować odpowiednie metody wybielania zębów. A tych jest naprawdę bardzo wiele. Na samym początku polecana jest specjalna wybielająca pasta do zębów. Zawarte w niej składniki oddziałują podczas mycia zębów na przebarwienia i je redukują. Wiedzieć jednak trzeba, że taki sposób jest dobry na samym początku, gdy dopiero pojawiają się pierwsze oznaki przebarwień.
Inną ciekawą metodą jest stosowanie specjalnych pasków wybielających. Jest to produkt dostępny w każdej aptece za stosunkowo niewielkie pieniądze. W opakowaniu znajduje się kilkanaście pasków, które należy naklejać na zęby dwa razy dziennie i trzymać je około 30 minut. W tym czasie z pasków wydzielana jest wybielająca substancja, która skutecznie poprawia wygląd zębów. Nie da się jednak ukryć, że takie paski, choć są stosunkowo skuteczne i łatwo osiągnąć dzięki nim ciekawy efekt, to jednak jest on dość nietrwały i szybko przebarwienie mimo wszystko powraca. Z tego też powodu najlepszą decyzję będzie udanie się do stomatologa. Gabinety stomatologiczne oferują naprawdę szeroką ofertę różnych metod wybielania zębów. Może to być metoda ultradźwiękowa lub laserowa. Szczególnie ta druga wydaje się ciekawa, ponieważ cechuje się świetną skutecznością. Na zęby nakładana jest specjalna światłoczuła substancja, która następnie naświetlana jest promieniem lasera. W ten sposób zęby poddawane są działaniu silnego środka wybielającego.

Jak usunąć silne przebarwienia?

Jeśli nie dba się o zęby w odpowiedni sposób, mogą się na nich pojawić naprawdę trudne do usunięcia przebarwienia. Takie zmiany koloru zębów nie będą podatne nawet na najlepsze metody. Co w takim wypadku należy więc zrobić?
Jak pozbyc sie przebarwien na zebach? W takim wypadku zdecydowanie najlepszym wyborem będzie po prostu założenie na najbardziej przebarwione zęby licówek. Są to specjalne nakładki, które skutecznie maskują prawdziwy wygląd zębów. Dzięki temu, że zrobione są z odpornego na przebarwienia materiału, po ich założeniu nie trzeba się będzie więcej martwić zmianą koloru zębów i zawsze będą się one prezentowały idealnie. Oczywiście mimo wszystko zalecane jest wtedy rzucenie palenia czy też dostosowanie diety, ponieważ, tak czy inaczej, wyjdzie to każdemu na zdrowie.