Protetyka

Protezy stomatologiczne: stałe czy ruchome?

Protezy zębowe to rozwiązanie stosowane w momencie, gdy w szczęce pacjenta występują częściowe braki zębowe, jak i mamy do czynienia z całkowitym bezzębiem. Gdy naturalny ząb zostanie usunięty z jamy ustnej, zarówno samoczynnie, jak i w wyniku zabiegu stomatologicznego. Nic więc dziwnego, że istota protezy stomatologicznej nabiera całkowicie nowego znaczenia. Na jaką protezę się zdecydować? Jakie protezy może wybrać pacjent? Jakie zalety oferują popularne protezy? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule na temat rozwiązania, jakimi są protezy stomatologiczne!

Rodzaje protez stomatologicznych

Protezy stomatologiczne to uzupełnienia protetyczne tworzone na potrzebę pacjenta. Ich istota jest niezwykle ważna, gdyż braki zębowe są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Brak zęba prowadzi do rozpoczęcia procesu, jakim jest resorpcja, którą można wytłumaczyć jako zanik kości. Obluzowane w ten sposób zęby są znacznie bardziej podatne na choroby w obrębie przyzębia i są po prostu znacznie prostsze do poważnego uszkodzenia. Właśnie dlatego, stomatolodzy specjalizujący się w protetyce zalecają wykorzystanie protez, jako „ostatniej deski ratunku”.

Spośród rozwiązania, jakim są protezy, możemy wyróżnić te stałe oraz ruchome. stałe, są mocowane na stałe w jamie ustnej pacjenta i należą do nich licówki, korony oraz mosty protetyczne. Te pierwsze protezy mają postać cieniutkich płatków przyklejanych do powierzchni szkliwa. Korony to uzupełnienie pozwalające na zastąpienie tradycyjnej plomby i otworzenie części koronowej zęba. Co najlepsze dla pacjenta, możliwe jest odtworzenie naturalnej części uzębienia, zwłaszcza w obrębie korony. Natomiast mosty protetyczne, to protezy, które pozwalają na odbudowę uzębienia na podstawie o sąsiadujące z brakiem zęby. Są to tak zwane filary i są one połączone przęsłem, czyli koroną, będącą integralną częścią tego uzupełnienia protetycznego. Natomiast protezy ruchome to wszelkie uzupełnienia które pacjent może swobodnie wkładać i wyjmować z ust. Takie protezy także mają swoje zalety.

Zalety protez ruchomych

Protezy ruchome, zdawałoby się są gorsze od tych stałych… lecz niekoniecznie! Zalety protez ruchomych to przede wszystkim:

  • Możliwość zastosowania ich w każdym momencie i każdej sytuacji
  • Bardzo prosta higiena protezy, z uwagi na jej mobilność
  • Brak konieczności ingerencji w pozostałe uzębienie w jamie ustnej pacjenta
  • Możliwość dostosowania protezy do specyfików braków uzębienia.
  • Często są one znacznie tańsze niż protezy stałe

Zalety protez stałych

Nie trudno się domyślić, że także protezy stałe mogą pochwalić się ciekawym zestawem zalet, sprawiających że pacjenci ich używający odczuwają niezwykłe zadowolenia. Należą do nich przede wszystkim:

  • Fakt, że są one zamocowane na stałe, nie powoduje tego, że istnieje konieczność ich wkładania i wyjmowania
  • Te protezy są niezwykle praktyczne oraz wygodne
  • Nie istnieje problem przystosowywania do protezy
  • Brak problemów z wymową, wynikający z konieczności przyzwyczajenia się do protezy
  • Wytrzymałość na zniszczenia
  • Wygląd niezwykle zbliżony do naturalnych zębów