Protetyka

Korony zębowe — ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Korony zębowe to nie jest tak nowatorskie rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać. Już od dawna służą one do skutecznej i estetycznej rekonstrukcji uzębienia zniszczonego przez choroby czy też nawet zabiegi. Korona to wręcz idealne rozwiązanie w przypadku konieczności naprawy zębów po leczeniu kanałowym, po zniszczeniu ich przez próchnicę czy też w przypadku ewentualnych braków zębowych. Dziś omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące korony zębowej — kiedy korony zębowe będą dobrym pomysłem? Jakie korony zębowe możemy wyróżnić i jakie zalety oferuje poszczególna korona? Dowiecie się tego już dzisiaj!

Wskazania do założenia korony protetycznej

Korony zębowe to nic innego jak nakładki umieszczane na zniszczone zęby. Pozwalają one na widoczną poprawę kształtu czy barwy zęba. Korony zębowe będą zalecane w momencie, gdy ząb będzie widocznie zniszczony, a poprzez chęć naprawy kompletnego zgryzu nie będzie możliwe zastosowanie innych metod stomatologicznych. Korony zębowe są także dobrym sposobem na odbudowę kompletnego zgryzu, o ile w jamie ustnej pacjenta zostały umieszczone implanty stomatologiczne. Korona może być zastosowana także w momencie, gdy ząb po leczeniu kanałowym będzie musiał być zabezpieczony. Sami widzicie, jak dużo oferują korony zębowe.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe są bardzo zróżnicowanym sposobem na odbudowę kompletu uzębienia. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie korony są identyczne, a jeżeli chcemy założyć korony zębowe, to możemy wybierać pomiędzy rozwiązaniami, takimi jak:

  • Korony zębowe pełnoceramiczne — wykonywane z tlenku cyrkonu (materiał o barwie zbliżonej do kości słoniowej), bardzo estetyczne, przez co korona ta jest niemal niemożliwa do odróżnienia od naszych zębów.
  • Korony zębowe porcelanowe na podbudowie metalowej — korony te wykorzystują podbudowę ze stali, na którą nakładana jest korona. Przeznaczone do zębów zniszczonych przez próchnicę.
  • Korony zębowe kompozytowe — te korony zębowe traktowane są jako rozwiązanie tymczasowe. Korony wykonywane są z kompozytu.

Zalety koron protetycznych

Korony zębowe mają szereg bardzo ciekawych zalet. Przede wszystkim, są one bardzo estetycznym rozwiązaniem, zapewniającym odpowiedni wygląd całego uzębienia. Korony mogą także stać się niezwykle ważnym elementem odbudowy narządu żucia. To właśnie korony zębowe sprawiają, że na nowo możecie cieszyć się nadgryzaniem czy żuciem pokarmów. Nie ignorujcie tego, że korony zębowe mogą wnieść tak dużo do waszego codziennego życia — która korona będzie przeznaczona dla ciebie?