Protetyka

Protezy zębów ruchome

Ubytki zębowe wymagają natychmiastowego uzupełnienia. Najpopularniejszym sposobem na zastępowanie tych braków są protezy zębów — stałe oraz ruchome. Protezy ruchome możemy podzielić na protezy ruchome częściowe oraz protezy ruchome całkowite. Jakie różnice można zauważyć w tym, co znane jest jako “proteza”? Dla kogo są przeznaczone? Jak dbać o te protezy poprzez codzienną higienę jamy ustnej? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule, którego bohaterem będzie proteza ruchoma!

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome częściowe obejmujące częściowe braki uzębienia. Są to uzupełnienia zbudowane z tworzywa sztucznego, na którym osadzone są sztuczne zęby. W zależności od samego pacjenta, mogą być one wykonane ze zróżnicowanych materiałów. Proteza ruchoma pozwala na odbudowę narządu żucia wraz z poprawą wymowy i ogólnej estetyki. Wskazania do noszenia uzupełnienia, jakim jest proteza częściowa to przede wszystkim braki w uzębieniu lub też niemożliwości zapłacenia za protezy stałe, czyli korony osadzone na implantach. Zaletami w wykorzystaniu protezy częściowej jest odpowiednia rehabilitacja narządu żucia, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Poza tym proteza ruchoma częściowa pozwala na cieszenie się normalnym życiem!

Protezy ruchome całkowite

Protezy ruchome całkowite stosowane są w momencie, gdy w jamie ustnej nie ma żadnych zębów własnych pacjenta. Proteza ta również pozwala na przywrócenie pełnej funkcjonalności uzębienia, z tym że z uwagi na całkowite bezzębie wymagają one innego osadzenia. W przypadku gdy pacjent zdecyduje się na protezy ruchome akrylowe, konieczne będzie przyklejenie ich przy pomocy specjalnych kremów mocujących. Jeżeli jednak lepszym wyborem może okazać się proteza mocowana na implantach. Aby jednak taka proteza była możliwa do zamocowania, konieczne jest wszczepienie przynajmniej 4 implantów. Proteza ta gwarantuje znacznie większą stabilność, gdyż jest ona wczepiana właśnie na tych wszczepach! Taka proteza to jednak bardziej kosztowne rozwiązanie

Higiena protezy zębów

Jeżeli chcecie żeby wasza proteza prezentowała się maksymalnie dobrze, koniecznie jest zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Działania, jakie trzeba będzie podjąć, zależne są od typu wybranego materiału. Dla przykładu akryl mimo tego, że jest najdroższy może powodować najwięcej problemów z higieną. Jeżeli chcecie zadbać o to, żeby proteza była utrzymanie w odpowiednim stanie, wykorzystajcie specjalistyczną szczoteczkę wraz z pastą do zębów. Tak wyczyszczoną protezę powinniśmy opłukać dokładnie pod strumieniem ciepłej (lecz nie za ciepłej) wody.