Ścieranie zębów w nocy
Problemy ze spaniem niosą za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Dlatego warto zadbać o dokładne zdiagnozowanie przyczyn trudności z nocnym odpoczynkiem. Jednym z powodów może być bruksizm, czyli uporczywe scieranie zebow w nocy.
Czym jest zgrzytanie zębami przez sen?
W powszechnej opinii nocne zgrzytanie zębami spowodowane jest owsikami. Rzeczywiście zwłaszcza u dzieci częstym objawem zagnieżdżenia się tych pasożytów jest nieprzyjemne pocieranie o siebie zębami. Jednak przyczyna może być zupełnie inna. Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to symptom wielu dolegliwości zarówno dotyczących ciała, jak i duszy człowieka.
Bruksizm polega na niekontrolowanym pocieraniu o siebie zębów górnej i dolnej szczęki. Towarzyszy mu bardzo mocne zaciskanie zębów. Odruchy są tak silne, że powodują ścieranie i uszkodzenia szkliwa, a w skrajnych przypadkach doprowadzają nawet do złamania zdrowych zębów. Ciągłe scieranie zebow w nocy wcześniej czy później doprowadza do powstania uszkodzeń. Zęby tracą swoją naturalną ochronę. Stają się wrażliwe na niskie lub wysokie temperatury i łatwo ulegają próchnicy.
Zgrzytanie zębami może dotyczyć każdego bez względu na wiek, płeć i status społeczny. W wielu przypadkach osoby cierpiące na bruksizm nie podejmują żadnego leczenia. Dzieje się tak dlatego, że nie mają świadomości występowania problemu. Ludzie cierpiący na tę przypadłość najczęściej jej przyczyn szukają wśród dolegliwości stomatologicznych.
Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?
Bruksizm jest chorobą o podłożu psychosomatycznym. Zgodnie z najnowszymi badaniami można stwierdzić, że posiada cechy zaburzeń związanych z nowoczesnym, stresującym stylem życia. Współczesne życie zawodowe i rodzinne stawia przed ludźmi wymagania, którym nie są w stanie sprostać. Otoczenie oczekuje, aby zawsze być uśmiechniętym i zadowolonym. Niestety tłumione emocje doprowadzają do wielu schorzeń, które nieraz bardzo trudno jest zdiagnozować i leczyć. Bruksizm często dotyka kobiet i mężczyzn, którzy nie potrafią odreagować złych emocji i negatywnych uczuć.
Scieranie zebow w nocy jest też symptomem wad w budowie szczęki. W tym przypadku bruksizm może się objawić lub nasilić w okresie dorastania. W tym czasie organizm jeszcze rośnie i dochodzi do ujawnienia wad, które w okresie wczesnego dzieciństwa nie dawały objawów. Kolejną przyczyną zgrzytania są urazy głowy, kręgosłupa lub okolic żuchwy. Fizyczne przesunięcie kości znajdujących się w tych miejscach może bezpośrednio wpłynąć na pojawienie się nowej dolegliwości.
Do jednych z przyczyn powstawania nieprzyjemnych odgłosów w nocy należy złe odżywianie. Organizm pozbawiony dostatecznej ilości witamin, składników mineralnych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zaczyna chorować i zapadać na różne męczące przypadłości. Przedłużający się niedobór magnezu jest jedną z głównych przesłanek do pojawienia się nocnego zgrzytania zębów,
Dużą grupę osób cierpiących na bruksizm stanowią pacjenci z koronkami, plombami lub protezami zębowymi. Jest to przyczyna typowo fizyczna, którą można usunąć na wizycie w gabinecie stomatologicznym i u protetyka.
Zastosuj prawidłowe leczenie bruksizmu
Scieranie zebow w nocy wymaga skontaktowania się z odpowiednim specjalistą i podjęcia konsekwentnego leczenia. Niestety dużym problemem może być już samo wykrycie dolegliwości. Zwłaszcza osoby samotne przez wiele lat narażone są na szkodliwe zgrzytanie zębami podczas snu. Nikt tego nie słyszy, a sam zainteresowany dostrzega problem dopiero przy okazji nawracających bólów zębów. Bruksizm jest tak nieprzyjemnym objawem dla innych, że najbliższa rodzina bardzo szybko poinformuje chorującego o zauważonych symptomach. Dzięki temu pacjent ma szansę na sprawne zdiagnozowanie i rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Sposoby leczenia w dużej mierze zależą od przyczyn powstania bruksizmu. Najczęściej terapia wymaga działania na dwóch drogach – psychologicznej i fizycznej. Ważnym aspektem jest, aby pacjent podjął starania zmierzające do zmniejszenia poziomu stresu na przykład poprzez poznanie skutecznych technik relaksacyjnych.
Jednym ze sposobów leczenia odruchu zgrzytania zębami jest używanie szyny relaksacyjnej. Jest to nakładka zakładana na zęby w czasie nocnego wypoczynku. Nakładka zrobiona jest z silikonu lub wysokiej jakości materiałów plastikowych. Zazwyczaj ten sposób działania podejmowany jest równolegle z rozpoczęciem terapii. Jest duża szansa, że prawidłowo prowadzony przez lekarza i terapeutę pacjent będzie mógł po pewnym czasie na stałe odstawić osłonkę na zęby.
Najprostszym do oceny i korekty przypadkiem leczenia zgrzytania jest wada powstała na skutek złego dopasowania protezy lub plomby. Scieranie zebow w nocy posiada wówczas jasną przyczynę, którą można zlikwidować na fotelu dentystycznym.
Powodzenie w leczeniu bruksizmu będzie zależało od wspólnego działania wszystkich stron, czyli lekarzy, psychoterapeutów i oczywiście samego pacjenta.
Ćwiczenia rozluźniające na bruksizm
Bardzo dobre efekty w terapii mającej na celu pozbycie się bruksizmu jest stosowanie ćwiczeń rozluźniających. Masaż powinien objąć buzię, a także kark i wewnętrzną część ust. Ćwiczenia nie są skomplikowane i z powodzeniem można je regularnie wykonywać w domu. Do zestawu wykonywanych powtórzeń należą między innymi szczypanie i masowanie policzków. Potrzebne jest też dokładne rozciągnięcie i rozluźnienie szczęki poprzez poruszanie żuchwą. Dobrze jest rozmasować dłońmi lub urządzeniem masującym skronie, policzki, kark, szyję i barki. Niesamowicie rozluźniający efekt da, także masowanie całego kręgosłupa. Warto pamiętać o rozruszaniu języka poprzez poruszanie nim w różnych kierunkach oraz rozpychanie policzków od ich wewnętrznej strony.
Scieranie zebow w nocy wywołane problemami z zakresu psychologii na przykład nerwicami, wymaga długotrwałego oraz cierpliwego leczenia. Wcześnie wykryta dolegliwość pozwala na uniknięciu dużych kłopotów ze strony uszkodzeń stomatologicznych. Dlatego nie warto lekceważyć żadnych niepokojących objawów wysyłanych przez nasz organizm.