Mleczne zęby u człowieka
Dawniej nie było szczoteczek do zębów, past oraz płynów do płukania jamy ustnej. Nasi praprzodkowie jednak również mieli zęby i musieli jakoś o nie dbać. Warto mieć na uwadze, że ilość zębów u naszych przodków znacząco różniła się od obecnej.
Ilość zębów u człowieka – kiedyś
W tym artykule wyjaśnimy, jak dbać o mleczne zęby u człowieka, a także wyjaśnimy ile zębów ma człowiek współczesny. Budowa szczęki oraz uzębienia przystosowywała się do panujących warunków życiowych. Dawniej człowiek bazował na instynkcie, natomiast w mniejszym stopniu korzystać z myślenia logicznego. To sprawiało, że masa mózgu potrafiła być nawet dwa razy mniejsza od tego, co obserwujemy obecnie. Duża szczęka oraz wystająca żuchwa to również cechy charakterystyczne dla naszych praprzodków. Zęby także występowały w zdecydowanie większej ilości. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że człowiek pierwotny posiadał nawet 40 zębów. Do przeżuwania surowego i nieprzetworzonego jedzenia potrzebne były dodatkowe trzonowce. Dodatkowa ilość zębów przestała być konieczna, gdy pojawił się ogień, a ludzie zaczęli korzystać z obróbki termicznej. To sprawiło, że dziewiątki oraz dziesiątki samoistnie zanikły na przestrzeni lat. Około 3500 lat przed naszą erą pojawiły się pierwsze szczoteczki do zębów. Używali ich między innymi starożytni Egipcjanie oraz Babilończycy. Warto pamiętać, że ze szczoteczki nie korzystał człowiek prehistoryczny. Tak samo nie używał on innych środków do pielęgnacji jamy ustnej. Dieta była tym, co sprawiało, że nasi praprzodkowie mieli zdrowe i silne zęby. Warto mieć na uwadze, że mięso oraz warzywa były podstawą diety ludzi w czasach prehistorycznych. Problemy z zębami zaczęły się wraz z przejściem od kultury łowieckiej do rolniczej. To właśnie wtedy cukier i zboża zostały włączone do diety. W ten sposób zmienił się także profil bakterii żyjących w jamie ustnej człowieka. Choroby jamy ustnej stały się powszechne, gdy ludzie zaczęli spożywać mocno przetworzone jedzenie. Szczególnie cukier oraz mąka odegrały w tym wszystkim znaczącą rolę.
Zęby dorosłego człowieka – współcześnie
W obecnych czasach człowiek ma od 28 do 32 zębów. Warto dodać, że nie wszystkim wyrastają ósemki, ale i tak w zdecydowanej większości przypadków są one traktowane jako przeżytek. Są to bardzo problematyczne zęby, a do tego nie są już nam do niczego potrzebne. Dlatego tak często są usuwane, zanim zaczną stwarzać problemy. Zęby u dorosłego człowieka są w jamie ustnej ułożone w sposób symetryczny. Dokładnie 4 rodzaje zębów składają się na pełne uzębienie człowieka. Można w tym miejscu wymienić trzonowce, przedtrzonowce, kły oraz siekacze. Najmniej posiadamy kłów, a najwięcej zębów trzonowych, bo aż 12. Warto dodać, że każdy ząb zbudowany jest z korzenia, który umieszczony jest w zębodole oraz korony, czyli części wystającej ponad dziąsło. Szyjka zęba znajduje się pomiędzy nimi, czyli na styku korony z dziąsłem. Mniej więcej od 6 miesiąca do 13 roku życia występują mleczne zęby u człowieka. Łącznie 20 zębów mlecznych posiadają dzieci. Należy pamiętać, że zęby przedtrzonowe nie występują w uzębieniu mlecznym. W procesie trawienia zęby odgrywają bardzo ważną rolę. Można śmiało powiedzieć, że mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Do odgryzania kawałków żywności służą siekacze, ale jednocześnie kształtują zewnętrzne rysy naszych warg oraz umożliwiają prawidłową wymowę. Z kolei przedtrzonowce określają zewnętrzny kontur policzków, a do tego pozwalają dokładnie rozdrobnić pokarm. Do miażdżenia i rozdrabniania pożywienia przeznaczone są oczywiście zęby trzonowe. Na pojawienie się próchnicy zdecydowanie bardziej podatne są zęby mleczne, które są wyraźnie słabsze od zębów stałych. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica może się później przenieść na zęby stałe, więc nie należy jej bagatelizować. Dawniej uważano, że nie ma potrzeby leczenia zębów mlecznych, ponieważ i tak wypadną. Obecnie świadomość ludzi na temat higieny jamy ustnej jest dużo większa. Mleczne zęby u człowieka mają bardzo podobną budowę do zębów stałych, ponieważ składają się z korony oraz korzenia. Korzeń zęba jest niewidoczny i umiejscowiony głęboko w dziąśle. Widoczną częścią zęba, którą możemy zauważyć podczas rozmowy jest korona. Miazga, komora i kanały korzeniowe znajdują się w środku każdego zęba.
Ile zębów ma człowiek?
Czasami uzębienie człowieka występuje w ilości większej niż normalnie. Można wtedy mówić o hiperdoncji, która zazwyczaj dotyczy mężczyzn dorosłych. Warto dodać, że mleczne zęby u człowieka w nadprogramowej ilości występują bardzo rzadko. Dodatkowe zęby są przeważnie zlokalizowane w przedniej części szczęki i mają kształt stożka. Lekarze niestety nie potrafią podać dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy. Powszechnie uznaje się jednak, że odpowiedzialne są za to głównie predyspozycje genetyczne organizmu. Niestety dodatkowe zęby mogą prowadzić do nieprawidłowego zgryzu, dlatego trzeba je jak najszybciej usunąć. Tylko chwilowe okazuje się pełne uzębienie człowieka w ilości 28 lub 32 sztuk zębów. Większość Polaków po 40 roku życia posiada już tylko 20 zębów, natomiast żadnych stałych zębów nie mają osoby powyżej 65 roku życia. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może się do tego mocno przyczynić, dlatego należy szczotkować zęby po każdym posiłku. Po dokładnym przeczytaniu tekstu powinieneś wiedzieć, w jakiej ilości występują mleczne zęby u człowieka.