Piaskowanie-zebow-jak-wyglada
Profilaktyka

Piaskowanie zębów – jak wygląda?

Piaskowanie zębów stanowi bardzo powszechny i cieszący się dużym zainteresowaniem zabieg higieniczny wykonywany podczas wizyty stomatologicznej. Umożliwia on widoczną poprawę stanu uzębienia pacjentów poprzez usunięcie zbierającego się osadu i tworzących przebarwień. Piaskowanie zębów stanowi również element profilaktyki rozwoju próchnicy oraz parodontozy. A zatem, piaskowanie zębów – jak wygląda?

Piaskowanie zębów – charakterystyka zabiegu

Piaskowanie zębów to oczyszczanie powierzchni zębów z osadu i kamienia nazębnego. Jest ono zabiegiem prostym i bezbolesnym. Piaskowanie zębów – jak wygląda? W czasie jego wykonywania używa się zawiesinę nazywaną piaskiem stomatologicznym, zawierającego wodorowęglanu sodu lub glicynę. Piasek może zawierać również substancje smakowe z uwagi na dość nieprzyjemny smak powodujący dyskomfort u niektórych pacjentów. Piasek dentystyczny wraz z pęcherzakami powietrza i wodą jest wyrzucany pod silnym ciśnieniem przez urządzenie nazywane piaskarką. Dostarcza ona silny strumień wody zawierającej drobiny czyszczące. Docierają one do przestrzeni pomiędzy zębami i usuwają osad. Ssak umieszczony w jamie ustnej pacjenta odprowadza zbierającą się po oczyszczaniu mieszaninę piasku, śliny i usuwanych osadów. Piaskowanie może dotyczyć powierzchni zębów znajdujących się nad dziąsłami lub położonych głębiej kieszeni zębowych. Może być z powodzeniem łączone ze skalingiem, czyli usuwaniem kamienia nazebnego lub fluoryzacją, stanowiącą profilaktykę przeciw rozwojowi próchnicy. W przypadku powierzchni zębowych stosowane są silniej działające związki chemiczne niż w przypadku kieszeni zębowych.

Piaskowanie zębów – efekty uboczne

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Możliwym efektem ubocznym może być bardzo rzadkie miejscowe podrażnienie dziąseł. Mija ono zazwyczaj krótko po zabiegu. Ponadto, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych pacjenta w wyniku kontaktu ze składankami zawartymi w proszku dentystycznym lub w dodatkach smakowych. Piaskowanie zębów ma też niewiele przeciwwskazań, takich jak: stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia i uszkodzeń błon śluzowych czy choroby płuc.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

W celu zachowania efektów zabiegów przez długi czas należy przestrzegać zaleceń wskazanych przez stomatologa. Wśród nich wymienić należy te, które wiążą się z wyglądem oraz nadwrażliwością zębów. Zalecenia wpływające na ładny wygląd zębów obejmują ograniczenie spożywanie wybranych pokarmów. Zaraz po zabiegu nie wolno spożywać pokarmów lub napojów. Następnie wskazane jest unikanie spożywania pożywienia o odczynie kwaśnym – cytrusów, oraz barwiących – kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków czy jagód. Należy również ograniczyć palenie papierosów. W czasie pozabiegowym wymagane jest regularne mycie zębów po każdym posiłku oraz używanie płukanek i nici dentystycznych. Inne zalecenia dotyczą postępowania w przypadku występowania nadwrażliwości zębów. W takiej sytuacji należy stosować płukanki z chlorheksydyną. W znacznym stopniu ograniczą one dolegliwości bólowe oraz wpływają na ograniczenie odczuwanego dyskomfortu.