Bez kategorii

Czy próchnicę można wyleczyć? Jak powstaje próchnica zęba? – Odpowiadamy na istotne pytania!

Próchnica zębów to bezsprzecznie jedna z najczęstszych i co za tym, najbardziej zakaźnych chorób uzębienia i całej jamy ustnej. Jednakże co ciekawe, nawet poprzez go, jak rozpowszechniona jest wiedza o próchnicy, nadal nie potrafimy sobie z nią poradzić. Właśnie po to powstaje dzisiejszy artykuł! Co sprzyja próchnicy zębów? Jak powstaje próchnica zęba? W jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów? Czy próchnicę można wyleczyć? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule na temat choroby, jaką jest właśnie próchnica!

 

Jak powstaje próchnica zęba? Co sprzyja próchnicy?

 

Na samym początku należy zapytać, jak powstaje próchnica. Otóż jest to nic innego jak pokosie niewłaściwej higieny jamy ustnej. Powstająca i osadzająca się na uzębieniu płytka nazębna zawiera w sobie między innymi resztki spożywanego pokarmu oraz co ważniejsze szereg bakterii. Pomimo obecności setek gatunków tych drobnoustrojów, tylko część z nich wytwarza niezwykle szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej kwasy.  Stopniowo rozpuszczają one szkliwo, prowadząc do powstania coraz głębszych ubytków i narażenia zębów na wpływ bakterii. Nie powinniśmy dopuszczać do takiej sytuacji!

 

Co sprzyja próchnicy i jej rozwojowi w jamie ustnej? Otóż pierwszym powodem występowania tej choroby są zaniedbania higieny jamy ustnej. Niewłaściwe szczotkowanie z pomocą nieodpowiednich technik, brak nitkowania z pomocą odpowiednio dobranych nici oraz zaniedbania w zakresie płukania jamy ustnej — to one wpływają na to, że próchnica otrzymuje idealne warunki do rozwoju, a my zaczynamy zastanawiać się, czy próchnicę można wyleczyć. Zastanówmy się jednak nad tym, co możemy zrobić, aby próchnica została wyleczona we właściwy sposób, albo co lepsze — już nigdy nie pojawiała się w naszej jamie ustnej! To właśnie odpowiedź na to, co sprzyja próchnicy zębów!

 

W jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów?

 

Skoro wiemy już, jak powstaje próchnica zęba i co sprzyja próchnicy zębów, to nie sposób nie przejść do tematu tego, w jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów! Otóż mogłoby się wydawać to niezwykle trudnym zadaniem, jednak wcale tak nie jest! Podstawą tej profilaktyki jest to, aby nie narażać szkliwa na wyjątkowo złe traktowanie poprzez zwiększoną konsumpcję cukrów obecnych w słodkich napojach czy batonach. Cukry te są pożywką dla bakterii, stąd też ich zredukowanie sprawi, że nie dostarczymy tym drobnoustrojom pokarmu!

 

Nie możecie także zapomnieć o tym, aby stale dbać o zdrowie naszej jamy ustnej, poprzez właściwe zabiegi higieniczne. Przede wszystkim skupcie się na dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu uzębienia. W ten sposób zadbacie o to, aby wasze zęby były całkowicie zdrowe i wolne od bakterii. Nie zapomnijcie także o tym, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny celem polepszenia stanu zębów z pomocą zabiegów takich jak higienizacja, skaling czy piaskowanie. To nie kosztuje dużo czasu ani pieniędzy!. Jak więc prezentuje się ostateczna odpowiedź na pytanie: czy próchnicę można wyleczyć? Naturalnie, że tak!