Jak zakłada się licówki na zęby u stomatologa?

Założenie licówek, to w stomatologii jedna z metod na to, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem. Maskują niewielkie wady zgryzu i przebarwienia, tak by poprawić wygląd uzębienia. Ważne, że prezentują się jak naturalne zęby. Pacjent ma do wyboru kilka rodzajów licówek w zależności z jakiego materiału są wykonane. Mogą być ceramiczne, akrylowe lub z porcelany. Mocowanie ich w jamie ustnej niekiedy wymaga szlifowania zębów i wtedy dentysta stosuje znieczulenie. Przed zdecydowaniem się na założenie licówek warto przeczytać w tym tekście co należy wziąć pod uwagę przed zabiegiem w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy założyć licówki na zęby?

Licówki, czyli cienkie nakładki na zęby mocuje się w celu uzyskania poprawy estetyki uśmiechu. Pomagają zakryć niedoskonałości, a także przebarwienia. Przed ich umiejscowieniem na szkliwie warto pamiętać o ważnych kwestiach dotyczących stanu uzębienia pacjenta. Licówki można założyć tylko wtedy, gdy ma on zdrowe i wyleczone zęby. Nakładki mocuje się na szkliwo zamiast wypełnień przy ubytkach. Pomagają również w zmianie kształtu zęba, gdy jest uszkodzony lub ma zbyt krótką długość. Licówki stosuje się także przy brakach w uzębieniu, jako alternatywne rozwiązanie do zakładania koron i mostów. Jeśli dany ząb nie kwalifikuje się do leczenia kanałowego, wtedy nakładki mocuje się, żeby go odbudować. Decyzję o chęci ich założenia warto skonsultować w gabinecie stomatologicznym. Specjalista wytłumaczy jak zabieg zakładania licówek należy przeprowadzić, doradzi odpowiedni rodzaj i oceni stan zębów.

Licówki kompozytowe i licówki porcelanowe – czym się różnią?

Nakładki na zęby różnią się ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Istnieją licówki akrylowe (najczęściej jako licówki tymczasowe), kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Ich ceny zależą od tworzywa i żywotności. Wiele osób, które decyduje się na ich założenie, zastanawia się pomiędzy wyborem kompozytowych, a porcelanowych. Obydwa rodzaje wiernie imitują naturalne zęby. Czym się różnią?

  • Te wykonane z żywic kompozytowych można umocować na zębach już na jednej wizycie, natomiast porcelanowe potrzebują co najmniej 2-3.
  • Licówki kompozytowe są mniej trwałe od porcelanowych.
  • Nakładki kompozytowe łatwiej ulegają przebarwieniom i uszkodzeniom, dlatego co jakiś czas należy je wymieniać na nowe. Z tego względu wymagają też częstszego pojawiania się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
  • Licówki porcelanowe wyglądają estetyczniej, nie ulegają przebarwieniom i są bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Licówki porcelanowe są dobrane indywidualnie do klienta i wykonuje się je w laboratorium protetycznym.
  • Ze względu na większą jakość licówki porcelanowe są dużo droższe od kompozytowych.

Licówki – wskazania

Licówki mogą nosić pacjenci, którzy kwalifikują się do leczenia ortodontycznego. W takim wypadku nakładki na zęby są uzupełnieniem po takiej terapii. Skutecznie maskują przerwy między zębami, których nie udało się wyeliminować mimo noszenia aparatu ortodontycznego.

Niektóre osoby mają mniejsze siekacze. Nie wyglądają one estetycznie i kontrastują z innymi zębami. Dzięki założeniu licówek można wizualnie je powiększyć, co wpłynie na ujednolicenie uzębienia.
W przypadku przebarwień, plam i smug na szkliwie nakładki doskonale spełniają swoją rolę maskującą. Zakrywają niedoskonałości i są dobrane barwą do naturalnych zębów danej osoby. Jest to skuteczna metoda ich „wybielania” i ujednolicenia z pozostałymi.

Niekiedy z różnych przyczyn szkliwo zostaje uszkodzone i powierzchnia zębów jest wtedy zdeformowana. Tu również może pomóc założenie licówek, jako swoista odbudowa struktury uzębienia. Poprawi się jego estetyka, a pacjent odzyska pewność siebie podczas rozmawiania oraz uśmiechania się.

Licówki – przeciwwskazania

Nakładki na zęby upiększają je i pozwalają na maskowanie niedoskonałości. Jednak nie każdy powinien z nich skorzystać. Jakie są przeciwwskazania do założenia licówek?

  • Osoby, których naturalne korony zębów mają zbyt krótką długość nie powinny mieć zakładanych  licówek, ponieważ nie utrzymają się na nich. Będą niestabilne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w końcu odpadną. Nie należy jednak całkiem tracić nadziei na poprawę estetyki uśmiechu. Czasami potrzebne jest wykonanie specjalnego zabiegu chirurgicznego, żeby korony wydłużyć, co pozwoli na skuteczne zamocowanie licówek.
  • Licówki można założyć przy niewielkich wadach zgryzu. Jednak gdy są one zbyt duże, wtedy po umocowaniu nakładek nacisk może spowodować, że w pewnym momencie będą one ulegać uszkodzeniu i pękać.
  • Gdy przy nieprawidłowym styku przeciwstawnych zębów łuku górnego i dolnego założy się licówki, wtedy może dojść do dużego tarcia nakładek, co w konsekwencji doprowadzi do ich pęknięcia. Zaburzenie takie określa się jako choroba okluzyjna.
  • Przeciwwskazaniem do noszenia licówek jest bruksizm. To określenie na patologiczne uwarunkowanie do tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki. Pacjent często nie zdaje sobie z niego sprawy, zwłaszcza, że przeważnie występuje w nocy. Takie mimowolne zgrzytanie zębami i nadmierne ich zaciskanie może spowodować uszkodzenie licówek oraz ich odpadnięcie.
  • Nawyk obgryzania paznokci, gryzienia różnych twardych przedmiotów np. ołówków należy wyeliminować, jeśli chce się założyć licówki.

Jak się zakłada licówki?

Wiele osób zastanawia się na ile zębów zakłada się licówki? Można oczywiście na jeden, jednak najczęściej mocuje się je w ilości uzależnionej od potrzeby i oczekiwania pacjenta. Najpierw jednak należy wyleczyć wszystkie zęby, a także dziąsła. Następnie stomatolog ocenia stan uzębienia i stwierdza czy zabieg można w danym przypadku wykonać. Jeśli jest taka potrzeba to, dokonuje szlifowania zębów ze znieczuleniem miejscowym. Następnie specjalista pobiera ich wycisk, żeby protetyk mógł wykonać wymodelowane licówki. Dopiero przy kolejnej wizycie następuje umocowanie nakładek na szkliwie, po wcześniejszym wytrawieniu powierzchni zębów. Licówki przytwierdza się specjalnym cementem, a następnie naświetla przy pomocy lampy.

Czy licówki niszczą zęby?

Szlifowanie zębów powoduje, że zostaje naruszona struktura szkliwa, które już nie będzie się odbudowywać. Natomiast same licówki nie wpływają na zniszczenie zębów.

Czy licówki można wybielać?

Licówki na zęby nie są przystosowane do zmiany swojej barwy w czasie użytkowania. Ich wybielanie mogłoby doprowadzić do uszkodzeń. W przypadku wystąpienia przebarwień nakładki wymienia się na inne, jak też można udać się do stomatologa, który spróbuje w sposób bezpieczny pozbyć się osadu.