Stomatologia zachowawcza

Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego

Kiretaż otwarty to zabieg, który wykonuje się w ramach zakresu zabiegów periodontologicznych. Periodontologia, w tym kiretaż otwarty, to sposoby na wyleczenie różnych chorób związanych z przyzębiem. Z pomocą zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, dochodzi do oczyszczenia kieszonek przyzębnych, które przy nieodpowiedniej higienie jamy ustnej zaczynają gromadzić w sobie kamień nazębny. Im głębsze okazują się być kieszonki przyzębne, tym bardziej inwazyjny musi być zabieg kiretażu. 

 

Kiretaż może występować również w formie zamkniętej, jeśli jednak doszło do sporego zanieczyszczenia kieszonek, to konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty. Dowiedz się, czym jest kiretaż otwarty i dlaczego kiretaż to zabieg szczególnie rekomendowany w przypadku chorób przyzębia.

 

Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu

 

Kiretaż otwarty jest stosunkowo inwazyjnym zabiegiem – dużo bardziej inwazyjnym, niż kiretaż zamknięty. Kiretaż otwarty wymaga od lekarza periodontologa przecięcia dziąsła, a następnie – odsunięcia go i przesunięcia powierzchni korzenia. To jedyny sposób na to, by kieszonki zębowe uległy dokładnemu oczyszczeniu.

 

Kiretaż otwarty to zabieg, który jest inwazyjny, dlatego po jego wykonaniu lekarz musi założyć szwy. Przy zabiegu, jakim jest kiretaż, stosowane jest znieczulenie – miejscowe lub na życzenie pacjenta ogólne – dlatego ból w jego przypadku stanowi znikomy problem.

 

Skutki uboczne

 

Kiretaż otwarty niesie za sobą pewne skutki uboczne, które niekoniecznie muszą być przyjemne dla pacjenta. Warto jest rozpocząć od tego, że bezpośrednio po zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, dochodzi do powstania obrzęku w operowanym miejscu. Nie jest to bez wątpienia coś komfortowego dla pacjenta, ale trzeba się z tym liczyć, gdyż jest to nieuniknione.

 

W miejscu operowanym może także pojawić się brak czucia, a także siniec w okolicy wargi czy też policzka. U niektórych pacjentów zdarza się także, że pojawi się problem ruchomości zębów. Na szczęście, skutki uboczne są jedynie przejściowe i ich zniknięcie jest kwestią odczekania kilku dni.

 

Zalecenia do kiretażu otwartego

 

Zabieg kiretażu otwartego niesie za sobą pewne skutki uboczne, które można neutralizować poprzez stosowanie się do pewnych zaleceń. Przede wszystkim, po zabiegu warto jest skorzystać z zimnego okładu, który pozwoli ograniczyć ból odczuwany przy obrzęku. Dodatkowo, warto jest ograniczyć spożycie alkoholu i papierosów na czas gojenia, a najlepiej całkowicie wykluczyć.