Stomatologia zachowawcza

Skąd się biorą afty? Jak je zwalczyć?

Jako człowiek, możesz zmagać się z naprawdę różnymi dolegliwościami związanymi z jamą ustną. Jedną z nich są afty – małe, choć bardzo uciążliwe w jamie ustnej. Narażeni na afty są wszyscy, dlatego tak naprawdę w każdym wieku możesz zastanawiać się, skąd biorą się afty w jamie ustnej. Warto zastanowić się, jak leczyć afty, gdyż mimo rozmiaru, mogą one sprawić spory ból i utrudnić jedzenie i mówienie. Warto wiedzieć, jak pozbyć się afty domowym sposobem, gdyż pozwoli Ci to uniknąć wizyt u lekarza.

 

Nim zastanowimy się, skąd się biorą afty, określimy najpierw, czym są afty. To są zmiany, które pojawiają się najczęściej na języku, policzkach (od strony jamy ustnej), wardze. Niestety są to okolice, w których afty powodują bardzo duży ból. Można je rozpoznać po ich wyglądzie – biały, szary nalot, otoczony stanem zapalnym – to właśnie afty.

 

Skąd się biorą afty w jamie ustnej?

 

Zastanówmy się, skąd się biorą afty. Wyróżnia się kilka źródeł pochodzenia aft. Przede wszystkim, źródłem aft jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej – jak widzisz, ma to przekład nie tylko na komfort samych zębów, ale także tego, co się dzieje w jamie ustnej. Do popularnych źródeł rozwoju bolesnych zmian można także zaliczyć obcieranie aparatu ortodontycznego, źle dobraną protezę, stosowanie niektórych antybiotyków, nadmierna ilość stresu. Jak się okazuje, na rozwój aft może mieć także wpływ nasz genotyp, czyli skłonność do powstawania aft może wynikać z naszej genetyki.

 

Jak widzisz, źródeł tego, skąd biorą się afty w jamie ustnej, jest bardzo dużo. Niestety czasem nie jesteśmy w stanie szybko zareagować na ich rozwój. Na szczęście można zauważyć, że do źródeł rozwoju aft nie zalicza się infekcja wirusowa, co oznacza, że afty nie są zaraźliwe. Wobec tego nie jesteśmy w stanie sprawić komukolwiek krzywdy posiadając afty. 

 

Jak leczyć afty?

 

W tym artykule wyjaśnimy, jak pozbyć się afty domowym sposobem. Wiesz już, skąd się biorą afty, jednak jeśli nie udało ci się zareagować na ich rozwój odpowiednio wcześnie, powinieneś dowiedzieć się, jak im przeciwdziałać.

 

Skutecznym sposobem numer jeden jest płukanka z wykorzystaniem soli. Aby ją przygotować, konieczne jest wymieszanie połowy łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody. Tak sporządzony roztwór służy do przepłukania jamy ustnej. W takiej konfiguracji jesteś w stanie odkazić afty, co bez wątpienia przyspieszy ich gojenie.

 

Skuteczne w takim przypadku jest zastosowanie torebki po herbacie, która po wykorzystaniu do przygotowania naparu może być jeszcze dodatkowo wykorzystana do okładania aft, celem ich złagodzenia.

 

Trzecim, interesującym domowym sposobem jest skorzystanie z wody utlenionej. Woda utleniona powinna być nałożona na watę lub patyczek kosmetyczny, następnie patyczek nasączony wodą utlenioną przykłada się bezpośrednio do afty. To, podobnie jak płukanka z soli, odkazi ranę i przyspieszy gojenie.

 

Ostatnim pomysłem jest napar ziołowy, wykorzystujący takie zioła jak łopian, szałwia, dąb czy tymianek. W ten sposób uda ci się złagodzić ból.